Greenpeace

Mielenosoitus avomerellä Venäjän varjolaivastoa vastaan

Jaa

Greenpeace Nordenin aktivistit aloittivat tänä aamuna rauhanomaisen mielenosoituksen venäläistä varjolaivastoa tankkaavaa bunkkerialusta vastaan avomerellä Gotlannin edustalla. Aktivistit lähestyivät alusta kahdella veneellä ja maalasivat Oil is war - people want peace -tekstin laivan kylkeen.

Greenpeace Nordenin aktivistit osoittavat mieltään Venäjän varjolaivastoa vastaan Gotlannin edustalla 12. huhtikuuta 2024.
Greenpeace Nordenin aktivistit osoittavat mieltään Venäjän varjolaivastoa vastaan Gotlannin edustalla 12. huhtikuuta 2024.

Bunkkerialus Zircone toimii kelluvana huoltoasemana, joka tankkaa varjolaivastoa. Varjolaivaston laivat ovat usein kuluneita ja vanhoja, katsastuksia puuttuu, ja vakuutukset ovat epäilyttäviä, jos niitä yleensä on. Alusten  omistus on epäselvä, ja ne on rekisteröity maihin, joissa on löyhät säännökset.

"Venäjän varjolaivasto on vakava uhka merillemme ja rannikoillemme. Merenkulun asiantuntijat kutsuvat sitä onnettomuudeksi, joka odottaa tapahtumista. Kehotamme Ruotsin hallitusta lopettamaan Zirconen liikennöinnin Ruotsin talousvyöhykkeellä ja poistamaan tämän kriittisen infrastruktuurin Ukrainan sotaa rahoittavasta Venäjän varjolaivastosta”, sanoo Greenpeace Norden energia-asiantuntija Rolf Lindahl.

"Tämä on niin väärin kuin se voi olla. Varjolaivasto ei ole vain välitön ympäristöuhka, vaan se ruokkii myös Venäjän sotaa Ukrainaa vastaan. Pakotteet ovat epämääräisiä ja sallivat tämän varjolaivaston, koska globaali yhteiskunta on riippuvainen öljystä. Siksi siirtyminen turvalliseen ja vihreään energiaan on välttämätöntä heti", Lindahl jatkaa.

Zircone on latvialaisen Fastbunkering-yhtiön omistama, ja se on ollut Gotlannin ulkopuolella muutaman kuukauden tankaten öljytankkereita, jotka kulkevat Venäjältä Tanskan salmien kautta Pohjanmerelle. Viime viikolla se on tankannut yli 50 tankkeria venäläisellä öljyllä. Noin puolet Venäjän öljykuljetuksista meriteitse kulkee Itämeren ja Tanskan vesien kautta. Tämä tarkoittaa, että jopa viisi varjolaivaston tankkeria kulkee Itämeren läpi päivittäin.

Kuvia mielenosoituksesta vapaasti käytettäväksi (Copyright: Greenpeace/Will Rose)

Lisätietoja:

Rolf Lindahl, energia-asiantuntija, +46 703975870 (merellä, ruotsiksi, englanniksi)
Ludvig Tillmann, viestintävastaava, +46 702716437 (ruotsiksi, englanniksi)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Greenpeace

Aktivistit: “trumpmaista tiede- ja sananvapausvastaista politiikkaa on vastustettava myös Suomessa” – kadunvarret täyttyivät sadoista julisteista Helsingissä, Tampereella ja Jyväskylässä22.5.2025 22:50:14 EEST | Tiedote

Greenpeacen aktivistit liimasivat ja teippasivat torstai-iltana yli tuhat Donald Trumpin ja Elon Muskin kuvalla varustettua julistetta kadunvarsiin ja joukkoliikenteen pysäkeille Helsingissä, Tampereella ja Jyväskylässä. Julisteissa on iskulause “Nyt v**** riittää. Ole aktivisti. Liity vastarintaan”. Julisteet ovat ovat osa Greenpeacen kansainvälistä kampanjaa, joka kutsuu ihmisiä toimimaan ympäristöliikkeessä ja puolustamaan luontoa sekä kansalaisoikeuksia harvojen etuja ajavaa ja demokratiaa rapauttavaa politiikkaa vastaan.

Finlandia-talon seinään ilmestyivät valtavat Orpon ja Trumpin naamat – “Harvojen etu asetetaan luonnon ja kansalaisten hyvinvoinnin edelle”.19.5.2025 00:36:42 EEST | Tiedote

Greenpeacen aktivistit heijastivat sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Finlandia-talon seinään jättikokoiset Donald Trumpin, Elon Muskin ja Petteri Orpon päiden kuvat. Projisointi kritisoi Trumpin hallinnon hyökkäystä kansalaisyhteiskuntaa ja sananvapautta kohtaan sekä Suomen hallituksen tiedevastaisuutta ja toimettomuutta luonnonsuojelun sekä ilmastotekojen saralla.

Greenpeacen aktivistit vetoavat Etelä-Korean lähetystöön - matkustuskiellossa oleville aktivisteille oikeus matkustaa kotiin24.4.2025 12:37:49 EEST | Tiedote

30. marraskuuta 2024 neljä Greenpeace Internationalin aktivistia, kukin eri maiden kansalaisia (1), nousi säiliölaivaan, joka oli juuri lastaamassa myrkyllisiä muovikemikaaleja Hyundai Daesanin jalostamosta Etelä-Koreassa. Aktivistit pidätettiin 48 tunniksi, eivätkä he saa edelleenkään poistua maasta ennen oikeudenkäyntiä. Aktivistien lisäksi mielenosoitukseen osallistuneen Rainbow Warrior -aluksen kapteeni ei myöskään saa poistua maasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye