Kokoomuksen Kaunisto hallituksen rajaturvallisuuslaista: Suomi kantaa vastuuta koko Euroopan turvallisuudesta
13.4.2024 08:30:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto painottaa rajaturvallisuuslain merkitystä Suomen ja Euroopan turvallisuudelle.

Kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan jäsen Ville Kaunisto painottaa rajaturvallisuuslain merkitystä Suomen ja Euroopan turvallisuudelle. Pääministeri Orpo on ilmoittanut, että hallitus antaa esityksen rajaturvallisuuslaista lähiviikkoina. Kaunisto toteaa, että rajaturvallisuuslaki on ulko- ja turvallisuuspoliittisesti hyvin merkittävä.
Kaunisto alleviivaa, että kyse ei ole vain Suomen turvallisuudesta, vaan rajaturvallisuuslailla edistetään koko Euroopan turvallisuutta. Samalla jatketaan Suomen profiilin rakentamista Natossa.
"Suomen ulkoraja on EU:n ja Naton pisin Venäjän vastainen raja ja Suomen tehtävänä on valvoa sitä. Rajaturvallisuuslaki on osa kokonaispalettia, jolla vastaamme Venäjän hybridioperaatioon. Signaalit pehmeydestä olisivat omiaan houkuttelemaan Putinia tekemään Suomen turvallisuutta heikentäviä päätöksiä," Kaunisto toteaa.
Eduskunta on juuri käsitellyt hallituksen EU-avaintavoitteita, jossa muun muassa todetaan, että Suomi edistää määrätietoisesti ratkaisuja, joilla estettäisiin ulkoisten toimijoiden mahdollisuuksia käyttää muuttoliikettä unioniin kohdistuvan vaikuttamisen välineenä.
"Olemme määrätietoisesti edistänyt ratkaisua välineellistetyn muuttoliikkeeseen vastaamiseksi. Kokoomuksen ansiosta tavoite löytyy myös Euroopan kansanpuolueen (EPP) vaaliohjelmasta. Olen erittäin tyytyväinen, että tavoitteemme tunnustetaan ja jaetaan laajasti," Kaunisto painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KaunistoKansanedustaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: 300 normin purkutavoite toteutuu – yrityksiltä jo 120 miljoonan euron byrokratiataakka pois3.3.2026 12:58:30 EET | Tiedote
Hallitus on purkanut jo 243 yrityksiä ja kansalaisia kuormittanutta normia. Hallitusohjelman 300 normin tavoite toteutuu tällä hallituskaudella, arvioi kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itämerennorppa saa oman turvapaikan - Itäisen Suomenlahden kansallispuistoa aiotaan laajentaa2.3.2026 15:24:30 EET | Tiedote
Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälä pitää Itäisen Suomenlahden kansallispuiston laajentamista 63 000 hehtaarilla osoituksena hallituksen sitoutumisesta luonnon ja erityisesti merialueiden suojeluun.
Kokoomuksen Vikman: Varusmiehen on saatava enemmän rahaa kuin vangin28.2.2026 14:00:56 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajan ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajan Sofia Vikmanin mukaan on kestämätöntä, että asevelvollisuuttaan suorittava nuori saa pienempää päivärahaa kuin rikoksesta tuomittu vanki.
Väyrynen oikaisee Keskustaa: Päivystysruuhkat eivät johdu yöpäivystysten muutoksista, vaan hoitoketjun pullonkauloista27.2.2026 11:08:35 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkäritaustainen kansanedustaja Ville Väyrynen oikaisee Keskustan edustaja Markku Siposen väitteitä eduskunnan kyselytunnilla 26.2. Siponen viittasi puheenvuorossaan Savon Sanomien uutiseen väittäen, että päivystysruuhkat johtuisivat Iisalmen ja Varkauden yöpäivystysten lakkauttamisesta. Väyrysen mukaan väite ei pidä paikkaansa.
Kokoomuksen Vuornos Razmyarille: Veronkorotukset eivät ole ”luottamusta vahvistavia kasvutoimia”27.2.2026 10:55:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin puheita talouden sopeuttamisesta todellisuudesta irtaantuneeksi toiveajatteluksi. Razmyarin mukaan SDP tasapainottaisi taloutta ”ennen kaikkea veronkiristyksillä ja kasvutoimilla”. Vuornoksen mukaan veronkorotukset heikentävät talouskasvua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme