Tuulivoimapuistojen maankäytön sopimuksia helppo parantaa
16.4.2024 07:22:14 EEST | Maanmittauslaitos | Tiedote
Tuulivoimayhtiöiden ja maanomistajien kannattaa sopia teiden käytöstä nykyistä tehokkaammalla tavalla. Näin tieto sovitun tien käytöstä tuulivoimapuiston alueelle näkyy kaikille kiinteistörekisterissä yksiselitteisellä tavalla.

Rekisteröidessään vuokrasopimuksia Maanmittauslaitos on kiinnittänyt huomiota siihen, ettei tietä perusteta yksityistietoimituksessa vaan tieto tiestä jää pelkän vuokrasopimuksen varaan. Jos tuulivoimayhtiö ja maanomistaja sopivat maanvuokrasopimuksessa, että tie perustetaan yksityistietoimituksessa, niin tieto näkyy myös kiinteistörekisterissä ja kulkee myös seuraavalle omistajalle.
”Olemme saaneet rekisteröitäväksi hankkeiden vuokrasopimuksia, joissa puhutaan oikeuksista käyttää tietä, mutta tieoikeutta ei ole sovittu yksityistietoimituksella, jolloin tieoikeus ei näy kiinteistörekisterissä viranomaisille ja muille tien käyttäjille”, kertoo lunastuksista vastaava johtaja Mauri Asmundela Maanmittauslaitoksesta.
Maanmittauslaitos on kehittänyt ohjeistustaan yhdessä ELY-keskuksen uusiutuvan energian lupaneuvonnan kanssa, jotta tuulivoimayhtiöillä ja maanomistajilla on käytössään paremmat suositukset ja toimintaohjeet. ELY-keskuksen lupaneuvonta palvelee yleisellä tasolla lupa-asioissa.
Sopikaa tieoikeus yksityistietoimituksessa
Maanmittauslaitos katsoo asiaa rekisterinpitäjän silmin. Siksi se haluaa, että maanomistukseen ja -käyttöön liittyvät tiedot ovat kaikkien tarkastettavissa rekistereistä mahdollisimman yksiselitteisesti. Pienellä toimintatavan muutoksella myös tuulivoimayhtiöt ja maanomistajat säästyvät tulevilta selvittelyiltä.
Näin asiaa katsottuna tuulivoimayhtiöiden ja maaomistajien kannattaa kirjoittaa vuokrasopimukseensa ”tieoikeus vahvistetaan yksityistietoimituksessa”. Yksityistietoimituksessa Maanmittauslaitos rekisteröi sovitut asiat kiinteistörekisteriin: missä se tie sijaitsee, jota tuulivoimayhtiö saa käyttää esimerkiksi suuren työkoneen kuljettamiseen alueelleen.
Nyt hankkeista tulee enimmäkseen ainoastaan vuokrasopimuksia, joissa osapuolet ovat sopineet tien käytöstä. Vuokrasopimus kirjataan ainoastaan lainhuuto- ja kiinnitysrekisteriin, minkä seurauksena tieto tien käytön oikeuksista ei siirry kiinteistörekisteriin seuraavalle kiinteistön omistajan eikä alueella muuta rakentavien maanomistajien tai kaavoitusta laativan kunnan nähtäväksi.
ELY-keskus tarjoaa tuulivoimahankkeiden toteuttajille apua valtakunnallisesti Tuulivoimaneuvonnassa ja Uusiutuvan energian lupaneuvonnassa. Uusiutuvan energian lupaneuvonnan verkkosivuilta ja menettelykäsikirjasta löytyy tietoa tuulivoimalahankkeisiin liittyvistä lupamenettelyistä ja vastuuviranomaisista.
Lue lisää ja ota yhteyttä neuvontapalveluihin
ELY-keskuksen Uusiutuvan energian lupaneuvonta (ely-keskus.fi)
ELY-keskuksen Tuulivoimaneuvonta (ymparisto.fi)
Lisätietoja medialle
Maanmittauslaitoksessa
Johtaja Mauri Asmundela, p. 040 576 8944, etunimi.sukunimi@maanmittauslaitos.fi
Uusiutuvan energian lupaneuvonnassa ELY-keskuksessa
Johtava asiantuntija Mari Hakola, p. 029 502 7654, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mauri AsmundelaJohtaja, lunastukset ja arviointiMaanmittauslaitos
Puh:+358 40 576 8944etunimi.sukunimi@maanmittauslaitos.fiKuvat

Liitteet
Linkit
Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä teemme paikkatietoalan tutkimusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Suomalaisten kiinteistötietojen käyttö kovassa kasvussa – taustalla osin pankkien kiristyvä vakuusvalvonta8.6.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitoksen tuottamien kiinteistötietojen käyttö kasvoi vuonna 2025 yli 16 % verrattuna edellisvuoteen. Kasvun takana on muun muassa EU-sääntely, joka ohjaa pankkeja ylläpitämään yhä tarkempia tietoja vakuuskohteista.
Neljännes pienistä taloyhtiöistä ei tiedä miten pitää toimia, vaikka taloyhtiöillä on enää tämä kuukausi aikaa ilmoittaa hallinnolliset tiedot4.6.2026 06:53:00 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitoksen teettämän tutkimuksen mukaan pienillä taloyhtiöillä ei ole riittävää tietoa velvollisuuksistaan ilmoittaa taloyhtiön hallinnollisia tietoja huoneistotietojärjestelmään. Vähäinen tietoisuus huolettaa Maanmittauslaitosta, sillä taloyhtiöiden on ilmoitettava tiedot viimeistään 30.6.2026, ja vasta reilu kolmannes on hoitanut velvollisuutensa.
Störningar i den satellitbaserade positionsbestämningen på olika flyghöjder undersöks med prototyputrustning – resultat väntas redan före midsommar3.6.2026 06:30:00 EEST | Pressmeddelande
Testutrustning som mäter störningar i den satellitbaserade positionsbestämningen har installerats i ett elflygplan av forskare i Villmanstrand. De preliminära resultaten om störningarna och beredskap för dem på olika flyghöjder väntas redan före midsommar.
Satelliittipaikannuksen häirintää eri lentokorkeuksissa tutkitaan prototyyppilaitteella – tuloksia odotettavissa jo ennen juhannusta3.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Tutkijat asensivat satelliittipaikannuksen häirintää mittaavan testilaitteen sähkölentokoneeseen Lappeenrannassa. Alustavia tuloksia häirinnästä ja siihen varautumisesta eri lentokorkeuksissa odotetaan jo ennen juhannusta.
Satellite positioning interference at different flight altitudes examined with a prototype device – results already expected before Midsummer3.6.2026 06:30:00 EEST | Press release
Researchers installed a satellite positioning interference testing device on an electric aircraft in Lappeenranta. Preliminary results on interference and preparedness for it at different flight altitudes are already expected before Midsummer.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme