Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitus ei tee mitään luontokadon edessä – kehysriihestä tuleville sukupolville tarjolla oli vain olankohautus
16.4.2024 17:37:37 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreät on äärimmäisen pettynyt hallituksen kyvyttömyyteen huomioida luontokatoa kehysriihessään. Hallitukselta kaivattaisiin runsaasti toimia luonnon puolesta, mutta hallitus ei tee mitään, ihmettelee vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen.

– Asiantuntijaviesti on selvä. Hallituksen politiikka ei toistaiseksi riitä edes hidastamaan luontokatoa, saati pysäyttämään sitä. Jos hallitus kantaisi oikeastii huolta Suomen tulevaisuudesta, se yrittäisi tehdä jotain. Ainoa mitä hallituksella on tarjota, on lisäleikkauksia ympäristöministeriöön. On käsittämätöntä, että hallitukselta on riittänyt rahaa esimerkiksi turpeen tukiin, mutta ei mitään luonnolle, Mikkonen toteaa.
– Lisäksi hallitus horjuu edelleen myös jo sopimiensa asioiden äärellä. Tästä riihestä odotettiin rahoitusta saimaanlohen tilanteeseen Palokin koskien ennallistamisella. Hallitus tyytyi vain toteamaan, että asia on osa hallitusohjelmaa. Palokki on ainoita hallituksen luontopanostuksia eikä sitäkään saada maaliin, Mikkonen hämmästelee.
Hallituksen politiikka on jo entuudestaan heikentänyt tuntuvasti Suomen mahdollisuuksia torjua luontokatoa. Hallitus on leikannut luonnonsuojelun rahoitusta yli kolmanneksen. Samalla hallitus vaikuttaa pyrkivän heikentämään luonnonsuojelua jokaisessa käänteessä. Valtion vanhojen metsien tilanne on huolestuttava, sillä julkisuudessa hallituksen vahtivuorolla suojelua yritetään minimoida. Suomen tavoitteet luontokadon torjumiseksi horjuvat. Samalla hallitus vastustaa EU:ssa luonnon tilaa parantavia toimia.
Hallituksen riihen keskeinen tarina on talouden vahvistaminen. Vihreät jakaa huolen Suomen talouden tilasta. Toisin kuin hallitus vihreät ymmärtää myös sen, että luontokadon eteneminen tarkoittaa suuria kustannuksia myöhemmin. Siksi tekoja ei voi viivästyttää.
– Rahaa luontotoimia varten olisi voinut etsiä ympäristölle haitallisia yritystukia karsimalla ja lisäämällä ympäristöhaittojen verotusta. Hallitukselle on esimerkiksi jo tuotu esitys maankäytön muutosmaksusta. Näihin ei hallituksella ole ollut valmiutta, mutta sen sijaan hallitus hakee lisää tuloja lisäämällä valtion metsien hakkuuta, Mikkonen huomauttaa.
– Hallituksen halukkuus juosta saksien kanssa on johtanut myös dramaattisiin, jopa ennakoituakin suurempiin vaikutuksiin. Esimerkiksi Metsähallituksen luontopalvelut on ilmoittanut, että soiden ennallistaminen romahtaa neljännekseen aiemmasta hallituksen leikkausten vuoksi. Tätä menoa hallituksella on tarjota tuleville sukupolville vain sukupuuttoja, samenevia vesiä ja katoavaa luontoa, Mikkonen suree.
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tiina Elo vastustaa porsaiden kirurgisen kastraation kiellon kumoamista – “häpeällinen esitys”19.3.2026 14:21:38 EET | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo (vihr.) kritisoi kovin sanoin hallituksen esitystä porsaiden kirurgisen kastraation kiellon kumoamiseksi. Elo vaatii päinvastoin porsaiden kirurgisen kastraation kiellon siirtymäajan lyhentämistä.
Vihreiden Mikkonen ja Forsgrén: Työperäiseen hyväksikäyttöön puuttuminen vaatii sekä sanktioita että maahanmuuttajien saamaa tukea18.3.2026 12:00:40 EET | Tiedote
Vihreät kansanedustajat Krista Mikkonen ja Bella Forsgrén kiittävät hallitusta uusista työperäiseen hyväksikäyttöön liittyvistä toimista mutta peräänkuuluttavat muutosta yleiseen maahanmuuttopoliittiseen linjaan. Mikkonen ja Forsgrén esittävät myös alipalkkauksen kriminalisointia, riittäviä viranomaisresursseja sekä oikeusapua uhreille.
Vihreiden Mari Holopainen: Hallitus syventää liikenteen fossiiliriippuvuutta öljykriisin keskellä17.3.2026 16:30:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen energiajärjestö IEA varoittaa historiallisesta öljymarkkinahäiriöstä – silti Orpon hallitus vahvistaa entisestään Suomen fossiiliriippuvuutta ja altistaa suomalaiset polttoaineiden hinnan heilahteluille. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen vaatii ryhmäpuheessaan pikaisesti kestävyysmurrosta liikenteeseen.
VIhreiden Pitko: Saamelaisten osallistumista laiminlyöty Nato-prosesseissa17.3.2026 14:45:00 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Jenni Pitko muistutti Nato-selontekoa käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että Suomen etu on vahva ja yhtenäinen Nato, joka puolustaa jäsenmaidensa yhteisiä arvoja: demokratiaa, ihmisoikeuksia ja oikeusvaltiota. Pitko totesi saamelaisten oikeuksien jääneen riittämättömälle huomiolle päätöksenteossa.
Vihreiden Hyrkkö: Suomi uhkaa pudota tekoälykelkasta – avuksi tekoälyministeri, verotus ja tekoälytaitoja kansalaisille17.3.2026 14:27:04 EET | Tiedote
Tekoäly kehittyy nopeammin kuin tekoälyä koskeva politiikka. Vihreät vaatii toimia tekoälymurrokseen varautumiseksi. Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, diplomi-insinööri Saara Hyrkkö peräänkuuluttaa mm. verotuksen uudistamista ja kansalaisten tekoälytaitojen vahvistamista. Hyrkkö väläyttää tekoälyministeriä varmistamaan, että Suomi ei putoa tekoälykehityksen kelkasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme