WCEF2024: Europa behöver snarast en cirkulär inre marknad för att trygga den ekonomiska säkerheten
18.4.2024 09:32:48 EEST | Sitra | Pressmeddelande
EU tillkännagav inrättandet av ett nytt resurscentrum för cirkulär ekonomi, som utvecklats tilsammans med Sitra.

Beslutsfattare samlas vid Europeiska rådets möte på onsdagen för att hitta sätt att stärka EU:s konkurrenskraft och strategiska oberoende. De europeiska ledarna fick en brådskande uppmaning från World Circular Economy Forum (WCEF) 2024. Det tydliga budskapet från nästan 10 000 experter på cirkulär ekonomi från hela världen var att genomförandet av cirkulära ekonomin är avgörande för att säkra ekonomiskt välstånd och frigöra välbefinnande genom att minska överanvändningen av icke-förnybara naturresurser. Forumet, som ägde rum i Bryssel den 15-18 april 2024, betonade vikten av EU:s roll för att påskynda övergången till en cirkulär ekonomi globalt.
"Att utveckla EU:s inre marknad för att stödja cirkularitet skulle skapa nya affärsmöjligheter, arbetstillfällen och trygghet för alla européer. Detta skulle stärka EU:s strategiska oberoende och konkurrenskraft. Det skulle också sända en kraftfull signal om en förutsägbar investeringsmiljö", säger Atte Jääskeläinen, överombudsman för Sitra.
Den cirkulära ekonomin erbjuder stora ekonomiska möjligheter för Europa. Över hela kontinenten utvecklar företag, från startups till stora företag, innovativa lösningar som skapar nya företag och bekämpar förlusten av biologisk mångfald. Denna trend exemplifieras av en lista över Europas 30 ledande cirkulära lösningar för naturen, som publicerades av Sitra den 15 april. För att företag ska kunna skala upp sin verksamhet i hela Europa krävs dock lämplig reglering.
"Du behöver finansiering för att göra rätt investeringar och innovation, du behöver också policyer och ramverk som ger oss säkerhet om vad som kommer att hända", sade Veerle Slenders vid evenemanget. Hon är Executive Vice-President för Recycling på Umicore, ett globalt företag inom materialteknik och återvinning.
WCEF2024 samlade mer än 1 500 föregångare inom cirkularitet i Bryssel, Belgien. Dessutom har evenemanget följts online av 8 500 personer runt om i världen. Antalet länder som representerades vid årets forum var 158.
EU tillkännagav nya initiativ för att påskynda den globala övergången till en cirkulär ekonomi
EU-kommissionen vill stödja den globala omställningen genom att inrätta ett nytt resurscentrum för den cirkulära ekonomin som ska vara i drift i slutet av 2024. Centrumet ska underlätta utbyten och partnerskap mellan EU och intressenter i tredjeländer för att främja införandet av sunda strategier och affärsmodeller för den cirkulära ekonomin i hela världen.
Europeiska kommissionen har utformat detta initiativ i samarbete med bland annat den finska innovationsfonden Sitra, det finska utrikesministeriet och den belgiska utvecklingsbyrån ENABEL. Centrumet kommer att stödjas av EU-kommissionen med ett engångsåtagande på 15 miljoner euro. Vid sidan av centret tillkännagav EU också ett femårigt initiativ "SWITCH to Circular Economy in East and Southern Africa". Med en finansiering på 40 miljoner euro kommer det att fokusera på att främja övergången till cirkulära ekonomier i regionerna.
"Det är möjligt att göra cirkularitet till nästa megatrend. Visionen bakom resurscentrumet för cirkulär ekonomi är att dela med sig av kunskap och bästa praxis inom politik och näringsliv till partnerländerna", säger Jutta Urpilainen, EU-kommissionär med ansvar för internationella partnerskap.
WCEF2025 kommer att hållas i Brasilien
World Circular Economy Forum 2025 kommer att hållas i São Paulo, Brasilien, den 13-14 maj 2025.
Det blir första gången forumet besöker Latinamerika, där förhandlingarna om klimat och biologisk mångfald mellan 2024 och 2025 också kommer att äga rum, vilket ger en möjlighet att stärka det globala samarbetet och få företagen ombord för att bygga en framtid med cirkulär ekonomi.
WCEF2025 kommer att arrangeras gemensamt av industriförbundet i delstaten São Paulo (FIESP), den brasilianska myndigheten för handels- och investeringsfrämjande (Apex-Brasil), Brasiliens nationella industriförbund (CNI) och den finska innovationsfonden Sitra, som är initiativtagare till forumet.
Mediakit och pressbilder
Se vårt mediekit (på engelska) på WCEF2024:s mediesida för mer bakgrundsinformation om den cirkulära ekonomin och World Circular Economy Forum. Där hittar du också publicerade pressmeddelanden samt kontaktuppgifter till experter som du kan intervjua. Pressbilderna finns tillgängliga i Sitras materialbank.
Nyckelord
Kontakter
Samuli Laita
Tel:040 5368650samuli.laita@sitra.fiwww.sitra.fi/ihmiset/samuli-laita/Sitra är en aktiv framtidsaktör som undersöker och utreder samt engagerar samarbetsparter från olika sektorer i fördomsfria experiment och förnyelser. I fokus för framtidsarbetet finns Finland, som är en framgångsrik föregångare inom hållbart välbefinnande.
World Circular Economy Forum (WCEF) skapar en ny ekonomi, företag och jobb genom att utnyttja cirkulära lösningar för att lösa de planetära kriserna. Sedan 2017 har forumet samlat framtidsinriktade tänkare och praktiker för att visa upp och genomföra världens ledande lösningar för cirkulär ekonomi. WCEF är ett globalt initiativ av Finland och Sitra, den finska innovationsfonden. WCEF2024 organiseras av Sitra och produceras tillsammans med Circle Economy Foundation (programpartner) och International Resource Panel (vetenskaplig partner), i nära samarbete med internationella partnerorganisationer.
Andra språk
Följ Sitra
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sitra
Fysisk AI öppnar nya möjligheter för Finlands industri – nationella aktörer går samman24.9.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Fysisk AI, dvs. artificiell intelligens som används i maskiner och utrustning, är ett av de snabbast växande och strategiskt mest betydelsefulla teknikområdena globalt. Sitra, Esbo, Uleåborg, Tammerfors och Åbo samlar nationella företag och aktörer för att identifiera de möjligheter som kan ge Finland nya investeringar, ökad export och hållbar tillväxt.
Fyysinen tekoäly avaa uusia mahdollisuuksia Suomen teollisuudelle – kansalliset toimijat yhdistävät voimansa24.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Koneissa ja laitteissa toimiva fyysinen tekoäly on yksi nopeimmin kehittyvistä ja strategisesti merkittävimmistä teknologiakentistä globaalisti. Sitra, Espoo, Oulu, Tampere ja Turku kokoavat kansalliset toimijat ja yritykset tunnistamaan ne mahdollisuudet, joista voi syntyä Suomelle uusia investointeja, vientiä ja kasvua.
Sitra inleder omställningsförhandlingar10.9.2026 12:05:00 EEST | Pressmeddelande
Jubileumsfonden för Finlands självständighet inleder omställningsförhandlingar som omfattar nästan hela den inhemska verksamheten. Förhandlingarna anknyter till Sitras strategi. Sitra vill säkerställa att arbetet riktas så effektivt som möjligt till att stödja Finlands förnyelse och till att möta de föränderliga behoven i omvärlden.
Sitra käynnistää muutosneuvottelut10.9.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
Suomen itsenäisyyden juhlarahasto aloittaa lähes koko kotimaantoimintaansa ulottuvat muutosneuvottelut. Neuvottelut liittyvät Sitran strategiaan. Sitra haluaa varmistaa, että sen työ kohdistuu mahdollisimman vaikuttavasti Suomen uudistumisen tukemiseen sekä toimintaympäristön muuttuviin tarpeisiin.
Sitra och finansministeriet ingår samarbete för att förnya den offentliga sektorn9.9.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Syftet med samarbetet är att trygga och stärka de finländska offentliga tjänsternas och den offentliga förvaltningens funktionsförmåga genom att utnyttja den teknologiska omställningen. Sitra identifierar de mest fungerande internationella exemplen, hjälper till att identifiera de reformer som är mest nyttiga för Finland och stöder aktörerna i uppföljningen av framsteg och resultat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum