Mediakutsu: MTK:n valtuuskunnan kevätkokous 24.4. ja MTK:n tulevaisuusseminaari 23.4.
Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan MTK:n valtuuskunnan kevätkokousta keskiviikkona 24.4.2023 klo 9.00 – n. 18.00. Kokousta voi seurata paikan päällä Hanasaaren kulttuurikeskuksessa, Hanasaarenranta 5, Espoo. Median edustajat ovat myös tervetulleita valtuuskunnan tulevaisuusseminaariin 23.4. "Kestävä ja turvallinen Suomi 2030".

MTK:n valtuuskunnan asialistalla muun muassa:
- kokouksen avaus, valtuuskunnan puheenjohtaja Eerikki Viljanen
- valtuuskunnan puheenjohtajien vaali (valitaan puheenjohtaja ja kaksi varapuheenjohtajaa)
- MTK:n vuosikertomus vuodelta 2023, toiminnanjohtaja Jyrki Wallin
- talousasiat ja tilinpäätös, talousjohtaja Heikki Laurinen (EI JULKINEN)
- Vuoden Helmi 2023 julkistus
- järjestöasiat, toiminnanjohtaja Jyrki Wallin (EI JULKINEN)
- yleiskeskustelu
- puheenjohtaja Juha Marttilan puheenvuoro ja MTK:n asiantuntijoiden vastaukset.
MTK:n valtuuskunnan tulevaisuusseminaari "Kestävä ja turvallinen Suomi 2030"
Tulevaisuusseminaari pidetään 23.4. klo 12-16.30 Hanasaaren kulttuurikeskuksessa. Ohjelmassa muun muassa:
Suomalaisten arvot ja voimavarat kriisien aikana
- toimitusjohtaja Karina Jutila, E2 Tutkimus
Turvallisuusympäristön muutos - kokonaisturvallisuus ja maaseudun rooli
- pääesikunnan päällikkö kenraali Vesa Virtanen, Puolustusvoimat
HUOM. Chatham House -sääntö
Ilmastonmuutoksen vaikutukset Suomen maa- ja metsätalouteen
- pääjohtaja Petteri Taalas, Ilmatieteenlaitos
Maailman ja Suomen talouden iso kuva – heijastukset maa- ja metsätalouteen
- toimitusjohtaja Markus Lahtinen, PTT
Huomisen vaikuttaminen – kansalaisten ja etujärjestöjen roolit
- yliasiamies Atte Jääskeläinen, Sitra
Kokouksen ja seminaarin ohjelmat kokonaisuudessaan sivuillamme https://www.mtk.fi/-/valtuuskunta-2024
Ilmoittautumiset kokoukseen ja seminaariin:
Kaija Stormbom, viestinnän asiantuntija, MTK, kaija.stormbom@mtk.fi, 0408489559
Yhteyshenkilöt
Kaija Stormbomviestinnän asiantuntija
- maatalous, elinkeinopolitiikka, maaseutuyrittäjyys,
elintarvikkeet ja suomalainen ruoka
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Hannes-myrsky aiheuttanut metsänomistajille miljoonien vahingot – myrskypuiden korjaaminen kannattaa jättää ammattilaiselle23.1.2026 07:07:00 EET | Tiedote
Joulukuun Hannes-myrsky näkyi lukuisten suomalaisten arjessa. Metsänomistajien metsissä tuhot osuivat erityisesti länsirannikolle. Myrskytuulten lopulliset vaikutukset selviävät luultavasti kesäkuukausien aikana, arvioi asiantuntija.
Puukauppamäärät laskivat merkittävästi vuonna 2025 – asiantuntijuuden merkitys korostuu kaupoille ryhdyttäessä19.1.2026 12:51:54 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden puukauppatilastot vuodelta 2025 osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.
Kotimaista sipulia on nyt runsaasti – teemaviikko nostaa esiin talven arkisuosikin15.1.2026 15:23:58 EET | Tiedote
Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.
Maaseutumatkailuyritykset hakevat kasvua yli kolminkertaisesti muihin pk-yrityksiin verrattuna14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
MTK:n ja Lomalaidun ry:n kyselyn mukaan joka viides maaseutumatkailuyritys tavoittelee voimakasta kasvua, vaikka yleinen taloustilanne on epävarma. Alan kasvuhalu erottuu selvästi muusta suomalaisesta yrityskentästä. Lisäksi yli puolet vastaajista kertoo hakevansa kasvua mahdollisuuksien mukaan. Tulokset julkistettiin Matkalla kasvuun -tapahtumassa 14.1.2026 Lopella.
MTK: Ilmasto- ja luontopaneeleilta puuttuu kokonaiskuva metsistä14.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
MTK tyrmää ilmasto- ja luontopaneelien ehdotukset hakkuiden rajoittamisesta. Paneelien esitykset perustuvat totuttuun tapaan kapeaan tarkasteluun. Ne sivuuttavat metsien kasvun ja hoidon merkityksen sekä ovat ilmasto- ja talousvaikutuksiltaan haitallisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme