Kela peri vuonna 2023 etuuksia takaisin 117 miljoonalla eurolla
19.4.2024 00:00:00 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Vuonna 2023 Kela peri takaisin liikaa tai aiheettomasti maksettuja etuuksia 117 miljoonalla eurolla. Vuoden lopussa Kelalla oli yhä takaisinperittäviä etuuksia yhteensä reilun 137 miljoonan euron edestä.
Kelalla on lakisääteinen velvollisuus periä takaisin etuuksia, jos niitä on maksettu asiakkaalle liikaa tai aiheettomasti. Liikamaksu voi johtua esimerkiksi siitä, että asiakas ei ole ilmoittanut olosuhteidensa muutoksesta ajoissa ja etuutta ehditään maksaa liikaa. Etuuksien lisäksi Kela perii asiakkailtaan takaisin elatusapuvelkoja ja opintolainan takaussaatavia.
Jos Kela perii asiakkaalta etuuksia takaisin, asiakas saa päätöksen, jossa ilmoitetaan perittävä määrä, eräpäivä ja maksutiedot. Asiakas voi myös sopia Kelan kanssa osamaksusta. Kela voi tietyissä tilanteissa kuitata eli vähentää liikaa maksetun etuuden jostakin toisesta asiakkaalle maksettavasta etuudesta, mutta ei kuitenkaan perustoimeentulotuesta. Jos velkaa ei ole maksettu eräpäivään mennessä, asiakkaalle lähetetään Kelasta kaksi erillistä maksukehotusta. Maksamaton velka siirtyy lopulta ulosottoon.
Kela peri etuuksia takaisin vuonna 2023 yhteensä 117 miljoonaa euroa. Etuuksien osalta eniten perittiin takaisin yleistä asumistukea, eläkkeensaajan asumistukea ja opintotukea. Asumistukia perittiin vuonna 2023 yhteensä noin 41 miljoonaa euroa ja opintotukea noin 44 miljoonaa euroa. Opintotuen perintä sisältää myös tulovalvonnan vuoksi takaisinperittävän opintotuen.
Etuuksia oli 31.12.2023 takaisinperittävänä yhteensä reilut 137 miljoonaa euroa.

Etuuksien takaisinperinnässä pientä kasvua edellisvuosiin nähden
Etuuksia oli 31.12.2023 takaisinperittävänä yhteensä reilut 137 miljoonaa euroa Vuonna 2023 takaisinperittävien etuuksien euromäärä oli lähes 10 miljoonaa euroa suurempi kuin vuonna 2022. Myös perittyjen etuuksien euromäärä kasvoi 3 miljoonalla eurolla. Vuonna 2023 asumistukia ja työttömyyskorvauksia saatiin perittyä vähemmän kuin edellisvuonna, mutta opintotukea perittiin yli 3 miljoonaa euroa enemmän.
Viimeisten viiden vuoden aikana Kelan takaisinperittävien etuuksien perintätulos on kasvanut tasaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti PartanenjuristiKela
Puh:0206357304etunimi.sukunimi@kela.fiVibeke JensensuunnittelijaKela
Puh:0206346648etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Ett nytt elektroniskt BC-utlåtande införs 2026 – avsett endast för ansökan om FPA-förmåner och arbetspensionssektorns förmåner31.3.2026 09:12:39 EEST | Pressmeddelande
Ett nytt elektroniskt läkarutlåtande BC kommer att tas i bruk i år och nästa år. Det ersätter det nuvarande elektroniska B-utlåtandet och innehåller också det nya elektroniska C-utlåtandet. Det nya BC-utlåtandet är avsett endast för ansökan om FPA-förmåner och arbetspensionssektorns förmåner.
Uusi sähköinen BC-lausunto tulee käyttöön 2026 ‒ on tarkoitettu vain Kelan ja työeläkealan etuuksien hakemiseen31.3.2026 09:12:39 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Uusi sähköinen BC-lääkärinlausunto tulee käyttöön tänä ja ensi vuonna. Se korvaa nykyisen sähköisen B-lausunnon ja sisältää myös uuden sähköisen C-lausunnon. Uusi lausunto on tarkoitettu vain Kelan ja työeläkealan etuuksien hakemiseen.
Antalet klienter inom yrkesinriktad rehabilitering för unga halverades jämfört med året innan31.3.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
År 2025 fick endast 1 100 unga Nuotti-coachning som ordnas av FPA, vilket beror på att kriterierna för beviljande har preciserats under de senaste åren. Också antalet personer som fick rehabiliteringspenning på grundval av yrkesinriktad rehabilitering för unga minskade avsevärt.
Nuoren ammatillisen kuntoutuksen saajamäärä puolittui edellisvuodesta31.3.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Kelan järjestämää Nuotti-valmennusta sai vuonna 2025 enää 1 100 nuorta, sillä kuntoutuksen kriteerejä on viime vuosina tarkennettu. Myös kuntoutusrahaa nuoren ammatillisen kuntoutuksen perusteella saavien määrä on vähentynyt huomattavasti.
Hur ska moderskapsförpackningens uteoverall och åkpåse se ut? Rösta och påverka30.3.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
FPA har inlett en omröstning där kunderna får välja mönstren till uteoverallen och åkpåsen i den moderskapsförpackning som börjar delas ut 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme