SDP:n Pia Hiltunen: Älkää tehkö kulttuurista luksustuotetta!
Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Hiltunen (sd.) kritisoi Orpon hallituksen leikkauksia kulttuuriin. Hiltunen näkee, että kulttuuri on erittäin tärkeää henkisen huoltovarmuutemme ja alueellisen elinvoiman kannalta.

Pia Hiltunen (sd.) on pettynyt Orpon hallituksen päättämistä 75 miljoonan euron leikkauksista opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalalle vuodelle 2025. Leikkauksien myötä kulttuurin käytettävät resurssit vähenevät merkittävästi.
- Tämän mittaluokan säästöt eivät ole kestäviä. Ne vaikuttavat merkittävästi koko rahoitukseen ja uhkaavat kulttuurin saavutettavuutta. Kulttuuri on erinomainen esimerkki siitä, miten pienelläkin panostuksella voidaan saada aikaan paljon hyvää. Nyt nämä säästöt vaarantavat tämän mahdollisuuden. Erityisesti tällaisina aikoina tarvitsemme kulttuurin tarjoamaa henkistä huoltovarmuutta, Hiltunen muistuttaa.
Orpon hallitusohjelmassa luvataan tukea lasten ja nuorten hyvinvointia. Kulttuuriharrastukset ovat hyvin suosittuja lasten ja nuorten keskuudessa. Huolena kuitenkin on, että leikkausten myötä kaupungeilla ei ole käytettävissä samankaltaisia resursseja kulttuuriharrastusten tukemiseen, kuin ennen.
- Hallitus ei tunnu ymmärtävän kulttuurin merkitystä hyvinvoinnillemme ja taloudelle. Kulttuuriharrastuksilla on merkittävä rooli ihmisten elämässä. Sen avulla luodaan elämänmittaisia suhteita, ehkäistään syrjäytymistä ja koetaan merkityksellisyyttä, Hiltunen pohtii.
Huolta aiheuttaa myös se, miten eri alueiden asukkailla on aidosti mahdollisuus päästä kulttuurin äärelle tulevaisuudessa, sillä juuri julkisella rahoituksella on ollut merkittävä rooli tämän tavoitteen saavuttamiseksi.
- Kulttuurin merkitys korostuu alueellisesti monin tavoin. Se tarjoaa arvokasta henkistä pääomaa koko yhteiskunnalle ja tuottaa merkittäviä veroeuroja elinkeinona. Kulttuurin taloudellinen hyöty ulottuu sivullisesti myös matkailuun, ravintoloihin ja muille aloille. Vaikutukset ovat olennainen osa alueellista elinvoimaa, päättää Hiltunen.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:050 438 1837pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan sd-edustajat: Hallituksen arvovalinnat murentavat hyvinvointiyhteiskuntaa23.5.2025 14:19:26 EEST | Tiedote
SDP:n sosiaali- ja terveysvaliokunnan kansanedustajat ovat jättäneet eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon Valtioneuvoston selonteosta julkisen talouden suunnitelmaksi vuosille 2026–2029. SDP:n edustajat kritisoivat voimakkaasti hallituksen arvovalintoja, jotka kohdistavat leikkauksia erityisesti pienituloisiin, sosiaali- ja terveyspalveluihin sekä kansalaisjärjestöihin – samaan aikaan kun suurituloisten verotusta kevennetään ja yksityistä terveysbisnestä tuetaan Kela-korvauksilla sen sijaan, että vahvistettaisiin julkista sosiaali- ja terveydenhuoltoa.
SDP:n Marttila ja Suhonen: Jauhelihakriisissä kiteytyy maatalouden kannattamattomuus23.5.2025 10:08:20 EEST | Tiedote
– Viime kuukausina koettu poikkeuksellinen jauhelihapula osoittaa käytännössä, millaisia seurauksia kannattamattomalla maataloudella on. Keskittyneen kaupan alan ja lihateollisuuden vahva asema sallivat niiden käytännössä sanella tuottajahinnat. On kohtuutonta, että suomalaiset tuottajat tekevät työtä, jolla ei elä, ja suomalaisten kuluttajien verorahat valuvat kaupan voittojen tukemiseen, sanovat maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-jäsenet Helena Marttila ja Timo Suhonen.
SDP:n Jani Kokko: Israelin toimet Gazassa rikkovat kansainvälistä oikeutta – EU:n assosiaatiosopimus jäihin ja pakotteet voimaan22.5.2025 18:35:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokko tuomitsee jyrkästi Israelin viimeaikaiset toimet Gazassa, joita voidaan pitää silmittöminä ja suhteettomina hyökkäyksinä siviiliväestöä vastaan. Kansainvälisen oikeuden rikkomukset eivät voi jäädä ilman seuraamuksia.
SDP:n Suhonen: Kokoomuksen veropolitiikan jälkiä siivotaan vielä pitkään22.5.2025 18:18:36 EEST | Tiedote
Tavallinen työssäkäyvä suomalainen voi odottaa lähinnä murusia kokoomuksen johdolla velaksi tehdyistä veronalennuksista, muistuttaa SDP:n Timo Suhonen.
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: Suomen tulee tunnustaa Palestiinan valtio viipymättä22.5.2025 17:07:00 EEST | Tiedote
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio. Gazan humanitaarinen kriisi ja jatkuvat väkivaltaisuudet osoittavat, että kansainvälisen yhteisön on toimittava nopeasti. SDP:n jäsenet ulkoasiainvaliokunnassa korostavat, että tunnustaminen edistäisi kestävää ratkaisua ja tukisi kahden valtion mallin toteutumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme