Tove Jansson tunsi olevansa ennen kaikkea maalari – Janssonin elämästä kertova näyttely avautuu Muumimuseossa 20.4.2024

Jaa

Tove Janssonin syntymäpäivänä 9. elokuuta liputetaan sekä hänen että suomalaisen taiteen kunniaksi. Jansson oli taidemaalari, kuvittaja, pilapiirtäjä, kirjailija ja sarjakuvataiteilija. Etenkin muumihahmot ovat tehneet Janssonista kansainvälisesti tunnetun, mutta Jansson itse tunsi olevansa ennen kaikkea taidemaalari. Taiteilijaelämää-näyttelyn keskiössä on Tove Janssonin monipuolinen, usein muumikuvitusten varjoon jäänyt ura.

Öljymaalaus, jossa pöydällä simpukankuori ja muita esineitä.
Tove Jansson: Simpukka-asetelma, 1960. Öljy kankaalle. Tampereen taidemuseo

Pitkän uransa aikana Tove Jansson teki runsaasti kuvituksia, maalauksia, pilapiirroksia ja sarjakuvia sekä kirjoitti kirjoja. Janssonille itsensä ilmaiseminen kirjoittamalla oli hyvin luontevaa. Hän oli myös ahkera kirjeiden kirjoittaja. Näyttelyssä on esillä monipuolinen kattaus kuvituksia, maalauksia ja esineistöä Janssonin uran eri vaiheilta, myös muutamia ennennäkemättömiä teoksia. Jansson syntyi taiteilijaperheeseen, jonka arki ja arvot loivat perustan hänen taiteessaan näkyvälle filosofiselle elämänkatsomukselle. Kotialbumeista löytyneet valokuvat kuvaavat opiskelijaelämää, uraa taidemaalarina, nuoruuden ihmissuhteita sota-ajan boheemeissa taiteilijapiireissä sekä Janssonin elämän suurta rakkautta Tuulikki Pietilään (1917–2009). Tove Jansson oli rohkea oman tiensä kulkija taiteilijana, ihmisenä ja naisena.


Muumimuseon tuottama näyttely on toteutettu yhteistyössä Moomin Characters Oy Ltd:n kanssa.


Taiteilijaelämää – Tove Jansson
20.4.2024–18.5.2025
Muumimuseon Observatorio

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Mustavalkoinen valokuva, jossa nainen seisoo isoon tauluun nojaten.
Tove Jansson ateljeessaan. Lehtikuva / Reino Loppinen
Lataa
Mustavalkoinen piirros, jossa nainen ja mies tanssivat vauhdikkaasti.
Tove Janssonin kuvituspiirros Garm-lehteen, 1946. Tampereen taidemuseo.
Lataa

MAAILMAN AINOA MUUMIMUSEO

Muumimuseo on elämyksellinen taidemuseo, joka viehättää kaikenikäisiä muumien ja kuvataiteen ystäviä. Tutustu muumien rakastettuihin tarinoihin Tove Janssonin alkuperäisten kuvitusten myötä, astu taikurin hattuun ja koe Muumilaakson taikuutta, tutki yksityiskohtaisia muumikuvaelmia ja näe kimaltelevan pyrstötähden kiitävän avaruudessa! Uutta katsottavaa löytyy museon Observatoriosta eli vaihtuvien näyttelyiden tilasta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Muumimuseon uusi näyttely avaa Muumitalon salaisuuksia19.5.2025 07:15:00 EEST | Tiedote

Muumimuseon uusi, 7.6.2025 avautuva näyttely on omistettu Muumitalolle. Näyttelyvieraille paljastetaan Tove Janssonin ja Tuulikki Pietilän rakentaman Muumi-Talo-kuvaelman salaisuuksia, ja kävijät pääsevät myös itse aistimaan talon tunnelmaa näyttelyyn rakennetussa salongissa. Janssonin alkuperäiset piirrokset kertovat talon asukkaista ja moninaisista vieraista. Kiehtova näyttely muistuttaa leikin tärkeydestä!

Tammerlammen kesäteos on Maria Stereon Dilemma9.5.2025 14:52:04 EEST | Tiedote

Kuvanveistäjä Maria Stereon veistos Dilemma on Tammerlammen kesäteos 2025. Dilemma on Maria Stereolle ominaiseen tapaan sommiteltu rikotuista keramiikka-astioista ja -laatoista, ja se on saanut vaikutteita Versailles’n palatsin Ludvig XIV:n eli Aurinkokuninkaan kullatun portin ornamentiikasta sekä visuaalisesti ilottelevasta sirkus- ja tivoliestetiikasta. Mosaiikkipintainen värikäs teos asennettiin paikoilleen Tammerlampeen torstaina 8.5.2025. Altaan täyttyminen vedellä kestää noin kaksi päivää asennuksen jälkeen.

Tampereen kaupungin vakuusrahasto korvaa Lauri Viidan muistomerkin ilkivallasta aiheutuneet kustannukset Tampereen taidemuseolle – taidemuseo esittää uutta muistomerkkiä13.3.2025 17:32:50 EET | Tiedote

Tampereen kaupungin konsernijohtaja Juha Yli-Rajala päätti 11.3.2025, että kaupungin vahinkorahastosta korvataan Tampereen taidemuseolle Lauri Viidan muistomerkin ilkivallasta aiheutuneet kustannukset. Taidemuseolle maksettava korvaus mahdollistaa uuden teoksen tuottamisen korvaamaan menetetty muistomerkki.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye