Metsästysasiat saivat laajan tuen Metsästäjäliiton Päättäjäpaneelissa: ”Kentälle on saatava konkretiaa”
Metsästäjäliiton Päättäjäpaneelissa 20.4.2024 puhuneet kansanedustajat ja EU-vaaliehdokkaat antoivat laajan tukensa metsästykseen liittyvien kysymysten ratkaisemiseen. Suomella on erinomainen hallitusohjelman metsästykseen liittyvien ongelmien ratkaisemiseen, tuotiin paneelissa esille moneen kertaan
Suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseen löytyy laajaa poliittista tahtoa. Paneelissa kansallinen tie nähtiin nopeammaksi kuin EU:n luontodirektiivin liitesiirron eteneminen. Valtiovallan tervehdyksen tuonut ministeri Sari Essayah kertoi puheenvuoerossaan, että asiatuntijatyöryhmä suurpetojen poikkeuslupakäytäntöjen perustamiseksi on aloittanut työnsä.
Valkoposkihanhien ja merimetsojen saaminen metsästettäviksi lajeiksi sai myös laajan tuen panelisteilta. Panelistit hoputtivat virkamieskoneistoa saamaan asian pian kuntoon.
Ampumaratojen määrän kasvattaminen ja lyijyrajoituksia koskevat kysymykset nähtiin tärkeänä osana suomen maanpuolustuksellista potentiaalia.
Paneeliin osallistuvat:
- kansanedustaja Jenna Simula (perussuomalaiset)
- kansanedustaja Anne Kalmari (keskusta)
- kansanedustaja Markku Eestilä (kokoomus)
- kansanedustaja Anders Norrback (RKP)
- EU-vaaliehdokas Eija-Riitta Korhola (KD)
- EU-vaaliehdokas ja vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen
- Paneelin puheenjohtajana toimi toimittaja Vesa Kallionpää
Metsästäjäliitto järjesti metsästyksen ajankohtaisia poliittisia kysymyksiä käsittelevän päättäjäpaneelin Helsingissä 20.4.2024. Esitys striimattiin ja sitä seuraamaan oli ilmoittautunut yli tuhat henkilöä.
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiSuomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luotoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Metsästäjäliiton itäiset piirit: Luonnonsuojeluliitto Tapiola suojaamaan rehupaalit ja rakentamaan petoaidat18.9.2025 20:53:26 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton Pohjois-Savon, -Karjalan ja Kainuun piirit vaativat Luonnonsuojeluliitto Tapiolaa suojaamaan rehupaaleja ja lasten kouluteitä. Satakunnan piiri vetoaa omassa avoimessa kirjeessä Satakunnan kansanedustajien lainsäätämiskykyyn.
Suden suotuisaksi suojelutasoksi 165 yksilöä – EU:n ohje tukee linjausta18.9.2025 16:11:29 EEST | Uutinen
Metsästäjäliitto esittää, että susikannan suotuisaksi suojelutasoksi määritellään 165 yksilöä. Luku pohjaa tuoreeseen EU:n asiantuntijaraporttiin.
Koiran kanssa poronhoitoalueella? Näin toimit oikein12.9.2025 08:54:14 EEST | Uutinen
Koirat aiheuttavat vuosittain kymmeniä porovahinkoja. Metsästyskauden alkaessa on syytä huolehtia siitä, että oma koira ei pääse aiheuttamaan vahinkoja. Porotyöalueita kannattaa välttää metsästäessä kokonaan. Tietoja porotöistä saa paliskunnan poroisännältä ja osoitteesta porotyot.fi.
Susihyökkäykset ihmisiin Euroopassa herättävät huolta11.9.2025 21:29:40 EEST | Uutinen
Hyökkäyksiltä ihmisiin ei voi välttyä, kun petokanta kasvaa ja riittävän vahvat kannanhoidolliset toimenpiteet puuttuvat.
Susi vei parsonrusseli Edun kotipihasta11.9.2025 15:23:00 EEST | Uutinen
Parsonrussellinterrieri Edu vietiin kotipihastaan Viitasaaren Keihärinkoskelta syyskuun 8. päivän aamuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme