SOOLin liittokokous: Kannattaako opettajaksi opiskella tulevaisuudessa?
Opettajaopiskelijoiden toimeentulo on aina ollut niukkaa ja tulevaisuudessa tilanne tulee vielä heikkenemään entisestään. SOOLin liittokokous vaatii, että päättäjät arvostavat Suomen tulevien opettajien työpanosta ja huomioivat heikennysten yhteisvaikutukset opettajaopiskelijoihin.

Opettajaopiskelijoiden toimeentulo on aina ollut niukkaa ja tulevaisuudessa tilanne tulee vielä heikkenemään entisestään. Petteri Orpon hallitus on aikeissa kohdentaa leikkauksia moneen opettajaopiskelijan elämään vaikuttavaan osa-alueeseen opinnoista työelämään. Opeopiskelijat ovat huolissaan omasta toimeentulostaan ja jaksamisestaan näiden heikennysten vuoksi.
Suomen hallituksen esityksen mukaan opintotuen lainapainotteisuutta lisätään ja opintorahan indeksikorotukset on jäädytetty hallituskauden ajaksi. Lisäksi kehysriihen tuloksena opiskelijat on päätetty palauttaa opintotuen asumislisän piiriin. Arvioiden mukaan tehdyt ja suunnitellut leikkaukset voivat heikentää opiskelijoiden toimeentuloa jopa tuhansien eurojen edestä vuodessa. Nämä toimet lisäävät opiskelijoiden taloudellista ahdinkoa, ja toimeentulon heikennykset kohdistuvat erityisen kipeästi opettajaksi opiskeleviin. Opettajaopiskelijat valmistuvat matalampipalkkaisille aloille, minkä vuoksi opintolainan takaisinmaksu on suhteessa hankalampaa verrattuna monien alojen opiskelijoihin.
Opiskelijoiden heikentyvä taloustilanne ajaa opiskelijat töihin jo opintojen aikana. Opettajaksi opiskeleminen sisältää huomattavan määrän läsnäolopakollista opiskelua, joten töissä käyminen opintojen ohessa on erittäin haasteellista. Toimeentulon heikennykset aiheuttavat sen, etteivät opiskelijat voi keskittyä päätyöhönsä eli opiskeluun. Kuormittavia tekijöitä kasaantuu opiskelijoille muistakin syistä, kuin työnteosta, ja näiden yhteisvaikutuksesta opinnot voivat viivästyä.
Vastavalmistuneet opettajat työllistyvät usein määräaikaisiin työsuhteisiin, jonka myötä vastavalmistuneista opettajista huomattava osa on kesän ajan työttömiä. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan työssäoloehtoa ollaan pidentämässä kuudesta kuukaudesta 12 kuukauteen. Muutos tarkoittaisi sitä, ettei ensimmäisessä määräaikaisessa työsuhteessa oleva opettaja saa koko lukuvuoden mittaisesta työstään työttömyysturvaa kesäksi, koska työssäoloehto ei enää täyttyisi. Usein määräaikaiset opettajat joutuvat hakemaan töitä kesäksi oman alan ulkopuolelta toimeentulonsa turvaamiseksi. Vain hyvinvoiva, palautunut ja toimeentuleva opettaja jaksaa tehdä työtään.
Niin opiskeluaikana kuin työelämässä opeopiskelijat joutuvat kohtaamaan taloudellisia haasteita ja turvattomuutta. Ollaksemme tulevaisuuksien tekijöitä, tarvitsemme turvatun, taloudellisesti vakaan opiskeluajan ja työelämään siirtymisen nivelvaiheen. Opettajaopiskelijat haluavat olla sitoutuneita alaansa ja ymmärtävät työnsä merkityksen yhteiskunnalle. Vaadimme, että päättäjät arvostavat Suomen tulevien opettajien työpanosta ja huomioivat heikennysten yhteisvaikutukset opettajaopiskelijoihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emppu Laakkonenpuheenjohtaja
emppu.laakkonen@sool.fiRiku Orastoiminnanjohtaja
Puh:020 748 9752riku.oras@sool.fiLinkit
Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liitto SOOL ry on valtakunnallinen kaikkien opettajaksi opiskelevien edunvalvoja ja palvelujärjestö, johon kuuluu noin 7 000 eri alojen opettajaksi opiskelevaa. Liitto edistää ja valvoo jäsentensä etuja erityisesti koulutus-, sosiaali- ja nuorisopoliittisissa kysymyksissä sekä parantaa opettajaksi opiskelevien opiskeluedellytyksiä vaikuttamalla opettajankoulutuksen kehittämiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liitto SOOL ry
Vapaasti valittavien opintojen tarjonnan kaventaminen kaventaa myös opettajuutta23.9.2025 09:28:02 EEST | Tiedote
Opettajan työ on monimuotoista, ja se vaatii luovuutta, soveltamiskykyä ja jatkuvaa uusien näkökulmien etsimistä. SOOL peräänkuuluttaa korkeakoulujen tehtävää turvata ja mahdollistaa monipuoliset vapaasti valittavien opintojen kokonaisuudet.
Koulutusleikkaukset ovat investointi osaamattomuuteen5.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
SOOL vaatii, että hallitus arvioi uudelleen aiemmin tekemänsä korkeakoulutuksen rahoituspäätökset ja varmistaa, että koulutuksen ja tutkimuksen laatu sekä saavutettavuus turvataan. Mikäli nyt opettajankoulutuksen aloittaviin opiskelijoihin kohdentuu koulutuksen rahoituksen leikkauksia, tulee se näkymään tulevaisuudessa koko yhteiskunnan osaamistason laskuna.
Opettajan ei kuulu olla täydellinen, vaan näyttää miten ollaan ihminen28.8.2025 12:05:03 EEST | Tiedote
SOOL on valinnut Vuoden harjoittelunohjaajaksi 2025 Oulussa Laanilan koulussa ja lukiossa musiikinopettajana toimivan Marja Romppaisen. Valinta tehtiin SOOLin jäsenistöltä tulleiden esitysten perusteella.
Kaikille lapsille oikeus laadukkaaseen ja tasa-arvoiseen koulu-uinnin opetukseen21.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Koulujen uimaopetus on monelle oppilaalle ainoa väylä uimataidon oppimiseen. Laadukas uimaopetus edellyttää osaavaa henkilöstöä, riittäviä resursseja ja säännöllistä toiminnan reflektointia.
Konkreettisia toimia lasten ja nuorten hyvinvoinnin parantamiseksi4.6.2025 11:02:15 EEST | Tiedote
Lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukeminen on yhteiskunnallisesti välttämätöntä ja myös taloudellisesti kannattavaa. SOOL ja sosiaalialan opiskelijoiden TaSO vaativat lisää rahoitusta lasten ja nuorten hyvinvointia tukevaan työhön koulussa ja muissa nuorten elämään vaikuttavissa palveluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme