Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Liikenne Husulan tunnelissa Haminassa ohjataan kiertotielle huoltotöiden vuoksi 29.4.2024 klo 9.00–3.5. 2024 klo 18.00 väliseksi ajaksi

Jaa

Valtatiellä 7/E18 Haminan ohikulkutiellä sijaitseva Husulan tunneli suljetaan 29.4.2024 kello 9.00 – 3.5.2024 kello 18.00 väliseksi ajaksi. Vaikutus on molempiin suuntiin.

Karttakuva Husulan tietunnelin varareitistä.
Husulan tunnelin varareitti.

Husulan tunneli suljetaan tunnelijärjestelmän pesutöiden ja meluesteiden huoltotöiden takia, ja liikenne ohjataan liitteenä olevalle tunnelin varareitille. Tunnelin putki avataan liikenteelle heti huoltotöiden päätyttyä. 

Tunnelin sulkemisessa on kelivaraus. Huonon keliennusteen vuoksi tunnelin sulkeminen voidaan peruuttaa hyvin lyhyellä varoitusajalla

Yhteyshenkilöt

- Maanteiden hoidon projektipäällikkö Matti Hämäläinen, p. 0295 021 285, matti.hamalainen@ely-keskus.fi
-Työn aikaisesta liikennejärjestelystä vastaa YIT Suomi Oy, Niilo Kukkonen niilo.kukkonen@yit.fi p.040 653 0173

Kuvat

Karttakuva Husulan tunnelin varareitistä.
Husulan tunnelin varareitti.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan kestävä ja elinvoimainen Kaakkois-Suomi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Maanteiden tilaan ja kuntoon kesäkaudella oltiin selvästi viime vuotta tyytyväisempiä myös Kaakkois-Suomessa5.11.2025 08:52:31 EET | Tiedote

Yksityishenkilöiden tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon kesäkaudella 2025 nousi reippaasti vuoteen 2024 verrattuna, selviää Väyläviraston tilaamasta tuoreesta tutkimuksesta.Myös kaakon tienkäyttäjien tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon parani viime vuodesta. Ammattiautoilijoidenkin parissa oltiin hieman tyytyväisempiä edellisvuoteen verrattuna

Kaakkois-Suomessa oli syyskuun lopussa 16184 työtöntä työnhakijaa21.10.2025 08:15:48 EEST | Tiedote

Työttömien määrä Kaakkois-Suomessa kasvoi syyskuussa vuodentakaiseen verrattuna. Lomautettuja oli vähemmän kuin vuosi sitten, mutta elokuusta määrä kasvoi. Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi huomattavasti − eniten Kouvolan seudulla. Työpaikkailmoitusten määrä väheni Kotka-Haminan seutukunnassa, mutta lisääntyi muualla Kaakkois-Suomessa. Vain kahdeksan prosenttia työpaikoista oli kestoltaan yli vuoden pituisia. Kaikkien palveluiden osallistujamäärät laskivat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye