Onko koulu kriisissä – miten koulutuksen tulosten ja hyvinvoinnin suunta saadaan muuttumaan?
23.4.2024 07:07:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopistolla on torstaina 25.4.2024 koulutuksen superpäivä, joka alkaa EDUCA – koulutuksen tulevaisuus -lippulaivahankkeen esittelyllä. Lippulaiva pyrkii löytämään ratkaisuja muun muassa oppimistulosten heikentymiseen. Päivä jatkuu PISA-tutkimuksen ruotimisella: mitä PISAssa oikeastaan mitataan, ja mitä se meille kertoo?

”Pienen kansan voima on sivistys”, totesi J. V. Snellman. Oppimistulokset kuitenkin heikentyvät, koulupoissaolot lisääntyvät ja teknologia muuttaa opetusta, vaikka Suomi on yksi johtavista teknologian, innovoinnin ja kehittämisen ympäristöistä.
Ymmärrystä muutoksen keinoihin etsitään Suomen Akatemian EDUCA – koulutuksen tulevaisuus -lippulaivahankkeessa. EDUCA tuottaa uutta tietoa esimerkiksi siitä, millaisia haasteita ja ratkaisuja on koulutuksen, oppilaiden ja opettajan työn moninaistuviin tarpeisiin vastaamisessa eri alueilla, miten voidaan ehkäistä koulutuksen keskeyttämistä ja miten teknologiaa käytetään opetuksessa. Konsortiossa ovat mukana sitä johtavan Jyväskylän yliopiston lisäksi Aalto-yliopisto, Helsingin yliopisto ja Turun yliopisto.
EDUCA-lippulaivan suunnitelmista ja suunnista kerrotaan torstaina 25.4. klo 10.00 Jyväskylän yliopiston Agoralla järjestettävässä kick off -tilaisuudessa.
Suomen Akatemian lippulaivahankkeet ovat osaamiskeskittymiä, joissa yhdistyvät korkealaatuinen tutkimus ja monipuolinen tieteellinen ja yhteiskunnallinen vaikuttavuus sekä vahva yhteistyö yritysten ja yhteiskunnan muiden toimijoiden kanssa.
Koulutuksen superpäivä jatkuu EDUCA-tilaisuuden jälkeen klo 12.00 paneelikeskustelulla PISAsta pintaa syvemmälle, pysytäänkö pinnalla? Viimeisimpien PISA-tulosten julkaisun jälkeen keskustelu suomalaisen koulutuksen ympärillä on ollut kiivasta. Mutta mitä PISAssa oikein mitataan ja mitä se meille kertoo? Mitä suomalaiselle koulutukselle on tapahtunut ja miltä sen tulevaisuus näyttää?
Tilaisuuden aluksi Koulutuksen tutkimuslaitoksen yliopistotutkija Arto K. Ahonen johdattelee puheenvuorossaan meidät PISA-tutkimuksen äärelle. Professori Minna Torppa Jyväskylän yliopistosta ja professori Janne Varjo Helsingin yliopistosta laajentavat keskustelua PISAsta. Paneelikeskustelun moderaattorina toimii apulaisprofessori Sari Sulkunen Jyväskylän yliopistosta.
Paneelikeskusteluun osallistuvat OAJ:n erityisasiantuntija Päivi Lyhykäinen, HAMK:n yksikön johtaja Seija Mahlamäki-Kultanen, emeritusprofessori Jouni Välijärvi ja tohtori Tommi Wallenius.
- EDUCA-lippulaivan kick off -tilaisuus to 25.4. klo 10.00–12.00
- PISAsta pintaa syvemmälle, pysytäänkö pinnalla? -seminaari to 25.4. klo 12.00–14.00 Paikka: Jyväskylän yliopisto, Agora, auditorio 2
Tapahtumia voi seurata myös etäyhteydellä.
Yhteyshenkilöt
EDUCA-lippulaiva: Professori, EDUCA-lippulaivan johtaja Marja-Kristiina Lerkkanen, p. 040 805 3347, marja-kristiina.lerkkanen@jyu.fi
PISA-tilaisuus: Dekaani Anna-Maija Poikkeus, p. 040 805 3363, anna-maija.poikkeus@jyu.fi
Vesa HolmViestinnän asiantuntija
Puh:+358503374849vesa.j.holm@jyu.fiLinkit
- EDUCA-lippulaivan kick off -tilaisuus to 25.4. klo 10.00–12.00
- EDUCA kick off -tilaisuutta voi seurata etäyhteydellä tämän linkin kautta.
- EDUCA-lippulaivan verkkosivut
- PISAsta pintaa syvemmälle, pysytäänkö pinnalla? -seminaari to 25.4. klo 12.00–14.00
- PISA-seminaaria voi seurata etäyhteydellä tämän linkin kautta.
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Toimittajat tasapainoilevat kansalaisjournalismin, digitaalisten alustojen ja poliittisen paineen välissä5.2.2026 10:40:54 EET | Tiedote
MA Edwin Nfor tarkastelee väitöskirjassaan, miten ammattijournalistit toimivat ympäristössä, jossa kansalaisjournalismi, digitaaliset alustat ja poliittinen kontrolli kietoutuvat yhä tiiviimmin yhteen. Tutkimus keskittyy Kamerunin anglofoniseen separatistikriisiin ja analysoi, miten journalistit raportoivat kriisistä nopean digitaalisen murroksen, uusien mediavälineiden ja -toimijoiden sekä jatkuvan paineen keskellä.
Miten liikunta vaikuttaa kehossamme? Uusi professori Riikka Kivelä tutkii vaikutuksia solu- ja molekyylitasolla5.2.2026 10:19:55 EET | Tiedote
Uusi liikunta- ja terveystieteen professori Riikka Kivelä tutkii liikunnan terveysvaikutuksia solu- ja molekyylitasolla. Parempi ymmärrys näistä mekanismeista auttaa kehittämään esimerkiksi sydän- ja verisuonitautien ehkäisyä ja hoitoa. Kivelä on aloittanut professorina Jyväskylän yliopistossa 1.1.2026.
Simulaatiot ja kokeet kohtaavat: koneoppiminen ennustaa kulta-nanoklusterien rakenteita ja dynamiikkaa5.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ennustivat kulta-nanoklusterien käyttäytymistä korkeissa lämpötiloissa koneoppimiseen perustuvien simulaatioiden avulla. Tieto on tärkeää nanomateriaalien suunnittelussa, jotta niiden ominaisuuksia voidaan muokata esimerkiksi katalyysiin ja muihin teknologisiin sovelluksiin.
Opettajien stressi ja työn imu näkyvät luokkahuonevuorovaikutuksessa4.2.2026 09:10:57 EET | Tiedote
Opettajien työhyvinvointi heijastuu suoraan luokkahuoneeseen ja opettajan ja oppilaiden välisen vuorovaikutuksen laatuun. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että opettajien kokema stressi, työuupumus ja työn imu ovat yhteydessä siihen, millaista tunnetukea, ohjauksellista tukea ja toiminnan organisointia oppilaat saavat opetustilanteissa suomalaisissa peruskouluissa.
Tutkimuksen mukaan taidelaitosten tehtävä kestävyysmurroksessa ei ole miellyttää – vaan kestää ristiriitoja4.2.2026 06:59:00 EET | Tiedote
Teolliseen eläintuotantoon liittyy monimutkaisia kysymyksiä yhteiskunnan kestävyysmurroksessa. Ne ravistelevat ruokailutottumuksiamme, tuotannon tapoja ja ihmisen suhdetta muihin eläimiin. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan taidelaitokset voivat toimia merkittävinä areenoina tällaisten tunteita herättävien teemojen käsittelyssä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme