Uusia Afrikka-aiheisia kirjoja: Valkoista ja mustaa sekä Mafia Africa

Jaa

Siltalan keväässä on kaksi Afrikka-aiheista kirjaa: Raakel Inkerin kirjoittama VALKOISTA JA MUSTAA – ETELÄ-AFRIKKA APARTHEIDISTA NYKYPÄIVÄÄN sekä MAFIA AFRICA – NIGERIAN JÄRJESTÄYTYNYT RIKOLLISUUS, joka on kahden ranskalaisjournalistin kirja. Se kuvaa nigerialaisten kulttien kehittymistä mafiaksi, jonka lonkerot ulottuvat kaikkialle maailmaan.

TOUKOKUUN LOPUN PARLAMENTTIVAALEIHIN valmistautuva Etelä-Afrikka on ristiriitojen maa. Kohisten kasvanut talous, BRICS-jäsenyys ja vankka asema globaalin etelän edustajana ovat nostaneet sen merkittävään maailmanpoliittiseen rooliin. Toisaalta maata ja enemmistöä sen 60-miljoonaisesta väestöstä kurittaa köyhyys, korruptio, apartheidin ajassa jumittava elintaso ja syvä yhteiskunnallinen turvattomuus.

Valkoista ja mustaa -kirja johdattaa lukijan kolonialismin vaiheiden kautta rotuerottelujärjestelmään sekä siihen, miten järjestelmä lopulta hajosi. Kirja myös kysyy, luhistuuko maa auttamatta käsiin, vai onko se maanosansa taloudellinen ja sosiaalinen veturi ja tulevaisuuden toivo.

Raakel Inkeri on porvoolainen valtiotieteiden tohtori ja yhteiskuntapolitiikan ja kaupunkisosiologian tutkija. Hän on asunut  ja työskennellyt Etelä-Afrikassa pitkiä aikoja.

***

NIGERIAN KULTIT SYNTYIVÄT 1950–1970-LUVUILLA Benin Cityn yliopistojen veljeskuntina. Vähitellen kultit muuttuivat yhä sotilaallisimmiksi ja väkivaltaisimmiksi organisaatioiksi. Jengit sotivat keskenään, mutta tekivät tarvittaessa yhteistyötäkin. Lopulta ne sotkeutuivat myös Nigerian politiikkaan.

Nykyään kultit toimivat viidessä maanosassa verkostona, jonka johdossa ovat mahdikkaat ja vallantäyteiset afrikkalaispoliitikot sekä paikallisruhtinaat.

Nettirikosten lisäksi Nigerian mafian ydintoimintaa on muun muassa raakalaismainen ihmiskauppa, ja metamfetamiinia kokataan NIgerian viidakkolaboratorioissa teollisessa mittakaavassa.

Italiassa Nigerian mafia tekee yhteistyötä sikäläisten mafiajärjestöjen kanssa, Japanissa yakuzoiden ja Meksikossa huumekartellien... 

Mafia Africa -kirjan kirjoittaneet ranskalaiset Célia Lebur ja Joan Tilouine ovat tutkivia journalisteja. Kirja on vuosien työn tulos.

Yhteyshenkilöt

Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.

www.siltalapublishing.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala

Siltalan loistava syksy 2025 – Tietokirjat26.5.2025 12:44:41 EEST | Tiedote

Björn Borg, Sophia Jansson, Jouko Turkka, Esa-Pekka Salonen... Siltalan syksyssä on tarjolla muun muassa huippukiinnostavia muistelmia ja elämäkertoja. Lisäksi on esimerkiksi sodanjälkeisen ajan filosofiaa, suomalaista teollisuushistoriaa, sukututkimusta, ihmisen anatomiaa sekä Venäjän rajan tarkastelua molemmilta puolilta rajaa. Syksyn katalogi https://www.siltalapublishing.fi/wp-content/uploads/2025/04/siltala-katalogi-kesa-syksy-2025.pdf

Siltalan hieno syksy 2025 – Kaunokirjallisuus28.4.2025 14:45:21 EEST | Tiedote

Siltalan kaunokirjasyksy tarjoaa monipuolisen kattauksen sekä kotimaista että käännettyä kirjallisuutta. Kirjailijanimiä ovat muiden muassa Annina Holmberg, Iida Sofia Hirvonen, Jyrki Lehtola sekä dekkarikirjailijakaksikko Sari Rainio ja Juha Rautaheimo. Suomennoksia saadaan esimerkiksi Anton Tšehovilta, Anna Hopelta ja Viktor Jerofejeviltä. Syksyn 2025 katalogi: https://issuu.com/siltalapublishing/docs/siltalan_kes_syksy_2025

Sydämenlyöntejä – Björn Borgin huima omaelämäkerta ilmestyy 18. syyskuuta25.4.2025 12:35:00 EEST | Tiedote

Tennislegenda Björn Borgin omaelämäkerta julkaistaan maailmanlaajuisesti 18. syyskuuta. Suomeksi sen julkaisee samana päivänä Siltala. Sydämenlyöntejä-elämäkerrassaan Borg avaa ensimmäistä kertaa itse elämäänsä ja uraansa. Kirja kuvaa uskomattoman menestyksen, romahduksen, nousut ja laskut, voitot ja tappiot – kaiken avoimesti, kaunistelematta. Suurella sydämellä, lyönti lyönniltä.

Kertomus Maasta pohtii ratkaisuja ilmastonmuutokseen ja luontokatoon – Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen 29.4.!22.4.2025 15:08:16 EEST | Tiedote

Toimittaja, kirjailija Juha Kauppisen uusi kirja Kertomus Maasta – Ratkaisuja ilmastonmuutokseen ja luontokatoon on itsenäinen jatko-osa tekijän palkituille teoksille Monimuotoisuus – kertomuksia katoamisista ja Heräämisiä – kuinka minusta tuli luonnonsuojelija. Tervetuloa Kertomus maasta -kirjan julkistamistilaisuuteen tiistaina 29. huhtikuuta kello 18 Tieteen ja toivon taloon Puistokatu 4 (Helsinki). Ilmoittautumiset viimeistään maanantaina 28.4.: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe8wpuUgEQacEn7iqjginAV8_UK_S4t7pwPc5D8B0WFl-TAVQ/viewform

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye