KUTSU: Arto Huhtisen Juice - Sanataiteen mestari -kirjan julkistamistilaisuuteen keskiviikkona 15.5. klo 15.00 Juicen kirjastoon Tampereelle.
Juicen kirjaston löydät Tampellan kaupunginosasta, Pellavantorin kupeesta, osoitteesta; Pellavantori 2 b, 33100 Tampere.
Julkaisutilaisuudessa on paikalla kirjaan haastateltuja Juicen ystäviä. Heistä osa esittää tilaisuudessa Juicen lauluja.

Pauli Matti Juhani ”Juice” Leskinen hämmästytti läheisiään jo nelivuotiaana: hän oppi lukemaan sanomalehteä itsekseen, ilman aikuisten apua. Sen jälkeen lukeminen oli tärkeintä. Elämänsä lukupäiväkirjan Juice Leskinen summasi lukiolaistenhaastattelussa: ”Kyllä mä nyt jokusen kirjan olen tullut lukeneeksikin. Osan oon selaillut ja osan oon kursorisesti kattellut läpi, mutta kyllähän niitä aika paljon on. Mä ynnäilin tossa juuri, että varmaan mä oon lukenut 50 000 kirjaa noin karkeastiottaen, ja onhan sitä siinäkin.”
Juice Leskisen kodissa ensimmäistä kertaa vierailleet kiinnittivät lähes poikkeuksetta huomionsa kirjoihin. Vaikka kirjahyllyjä oli seinäkaupalla, eivät kaikki kirjat siltikään mahtuneet niihin. Kirjoja oli laatikoissa kellarivarastossa ja muuallakin. Juice ei laskenutkirjojensa määrää, mutta arvioi kotikirjastoonsa kuuluneen yli 10 000 teosta.
Juice jätti jälkeensä kulttuurillisesti merkittävän kirjaston, jonka hyllyiltä löytyy vastaus myös yhteen suomalaisenlyriikan kiinnostavimmista kysymyksistä: mikä oli Juice Leskisen ylivertaisuuden salaisuus? Leskinen on tehnyt kirjoihin lukuisia merkintöjä, huomioita, alleviivauksia ja muistiinpanoja. Tärkein jälki on kuitenkin kirjojen sisällössä – Leskinen on moneen otteeseen tuonut esiin sen, kuinka luetut kirjat vaikuttivat hänen omaan tapaansa kirjoittaa. Kirjojensa äärellä Leskinenloi oman kielensä ja rakensi merkittävän jatkumonsa suomalaiselle sanataiteelle. Näin ollen suomalainen kaunokirjallisuus näkyy kotimaisessa rock- ja iskelmälyriikassa enemmän kuin arvaammekaan.
Arto Huhtinen (s. 1958) on palkittu keräilijä ja bibliofiili. Juice Leskisen kuoleman jälkeen Huhtisen johtama yritys osti Leskisen kotikirjaston ja lahjoitti sen artistin toiveiden mukaisesti tamperelaiselle Viola-kodille.
Huhtinen toimii perustajajäsenenä Juicen Kirjaston Tukiyhdistyksessä, jonka tärkeimpänä tehtävänä on Leskisen sanataiteen vaaliminen.
Kirja on julkaisuvapaa 15.5.2024.
Kirjan kustantaja on Readme.fi
Aika: Keskiviikkona 15.5.2024, klo 15.00
Paikka: Pellavantori 2 b, 33100 Tampere.
Ilmoittaudu heti, mutta viimeistään 8.5.2024 jussi.kiilamo@readme.fi
Haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt: jussi.kiilamo@readme.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Readme.fi
Lönnrotinkatu 18 A
00120 Helsinki
010 5060 400

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Readme.fi
KUTSU: Tokio - Ruokamatka metropoliin - Keittokirjan julkistustilaisuus torstaina 13.11.2025, kello 17.30 ravintola Shinobissa. Tarjolla pientä purtavaa ja juomaa.10.11.2025 08:28:00 EET | Kutsu
Kirjan tekijät matkasivat kuukauden ajan Tokion ydinkeskustaa kiertävää Yamanote-ympyrärataa Akihabarasta Ebisuun huikeimpia ruokakokemuksia metsästäen. Metropolin parhaiden ravintoloiden ja katuruokakioskien inspiroimana syntyi värikäs ja upeasti kuvitettu keittokirja, joka antaa myös muhkeat eväät kaikille Tokion matkaa suunnitteleville.
KUTSU: Talvisota - Kenttäpostia -kirjan julkistustilaisuus Eduskuntatalon Pikkuparlamentin kansalaisinfo-tilassa 6.11.2025 kello 11.00-12.00. Haastattelijana toimii tohtori Pentti Arajärvi, ja tilaisuutta emännöi eduskunnan varapuhemies Paula Risikko.30.10.2025 09:55:38 EET | Kutsu
Talvisodan 105 kunnian päivää ovat piirtyneet syvälle Suomen historiaan. Pieni Suomi puolustautui kaikilla rintamilla rankasti alivoimaisena puna-armeijan hyökkäyksiä vastaan ja selvisi sodasta.
Eeropekka Rislakin Kulinaariset aikakirjat - Vihollisen kanssa ei aterioida eikä ystävää syödä -kirja ilmestyy 21.10.2025!13.10.2025 11:02:57 EEST | Tiedote
Kulinaariset aikakirjat – Vihollisen kanssa ei aterioida eikä ystävää syödä on runsas kokoelma uusia kolumneja ja kiistakirjoituksia ruoasta, juomasta ja ruokapolitiikasta, mutta myös Rislakin 1980-luvulla perustamasta City-lehdestä lähtien ruokakulttuuriin keskittyvän Viisi Tähteä -verkkomedian teksteihin usealta vuosikymmeneltä.
Elina Hiltusen Mitä tapahtuu huomenna? – Megatrendit nopealla silmäyksellä -kirja julkaistaan 20.10.2025!9.10.2025 10:05:09 EEST | Tiedote
Oletko kiinnostunut maailman menosta ja tulevaisuudesta, mutta aikaa kaiken maailman tutkimusten ja uutisten selaamiseen on rajatusti? Tai oletko sellainen lukija, joka mieluummin omaksuu tietoa kuvioiden kautta kuin lukemalla satoja sivuja tekstiä? Tämä kirja on silloin juuri sinulle tehty!
KUTSU: Varjomaailma - Vanhamyrkky tutkii -kirjan julkistustilaisuus 22.10.2025 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs. Haastattelijana Lauri Karhuvaara.8.10.2025 10:02:16 EEST | Tiedote
Varjomaailma on syntynyt entisen huume- ja kenttäpoliisin Timo Lehtosen alias Vanhanmyrkyn työ- ja elämänkokemusten inspiroimana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme