Sofia Virta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka on lasten oikeuksista piittaamatonta
Hallitus antaa eduskunnalle torstaina useita esityksiä, joissa kiristetään maahanmuuttoon liittyvää lainsäädäntöä. Vihreiden Virta näkee hallituksen politiikan lasten oikeuksista piittaamattomana ja uskoo sen tulevan kalliiksi tuleville sukupolville.

– Hallitus tuo eduskuntaan muun muassa esitykset, jotka hankaloittavat perheiden yhdistämistä sekä jo Suomessa asuvien perheiden jäämistä Suomeen. Nämä muutokset eivät ole tuhoisia vain Suomeen muualta muuttaneiden aikuisten vaan myös tänne muuttaneiden ja täällä syntyneiden lasten näkökulmasta, huomauttaa Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta.
Virta muistuttaa, että lapsen oikeuksien turvaaminen on viime kädessä lainsäätäjän ja lainvalmistelijan vastuulla ja että kaikki lapset ansaitsevat tulla kohdelluksi samanarvoisina.
– Tällainen maahanmuuttopolitiikka yhdistettynä Orpon hallituksen jo ennestään epäinhimilliseen lapsi- ja perhepolitiikkaan osoittaa, että hallitukselle kaikki lapset eivät ole samanarvoisia, muun muassa ihonväristään tai synnyinpaikastaan johtuen. Kuten aiemminkin, myös nyt hallituksen esitysten lapsivaikutusten arviot ovat pahasti puutteellisia ja paikoin vaikutusten on arvioitu olevan jopa negatiivisia, Virta sanoo.
Virta huomauttaa, että lapsen perhe- ja ihmissuhteet ovat keskeisessä roolissa, mitä tulee hyvään ja lapsen edun mukaiseen lapsuuteen. Nyt käsittelyyn tulevien hallituksen esitysten on kuitenkin arvioitu heikentävän erityisen haavoittuvassa asemassa olevien lasten oikeutta perheeseen. Samalla lapsia sysätään hallituksen toimesta entistä syvempään köyhyyteen.
– Olisi hyvä muistaa, että kaiken politiikan kohteena on ihminen: perheen isä, äiti, nuori, lapsi. Nyt hallituksen puhe ja toimet näyttäytyvät synkän vihamielisenä ja uhkakuvia luovina, unohtaen, että puhumme yksilöiden arjesta, perheestä ja elämästä, toteaa Virta.
Konkreettinen esimerkki hallituksen lapsista piittaamattomasta maahanmuuttopolitiikasta on muun muassa hallituksen päätös leikata vastaanottorahaa. Virta muistuttaa, että suuri osa vastaanottojärjestelmän piirissä olevista lapsiperheistä on yksinhuoltajaperheitä, joiden tilanne on jo lähtökohtaisesti erityisen haastava.
– Vastaanottorahan pienentämisestä kärsivät erityisesti naiset, lapsiperheet sekä yksinhuoltajat. Tämä toistaa hallituksen tuttua kaavaa, sillä hallituksen päätökset heikentävät kotiutumista ja siirtävät laskut maksettaviksi, korkealla korolla, seuraaville päättäjille ja sukupolville, Virta sivaltaa.
– Vastaanottorahan pienentäminen myös heikentää ilman huoltajaa tulleiden lasten mahdollisuutta elää perheessä. Jokaisella lapsella pitäisi olla mahdollisuus elää lapsuuttaan rakkaidensa kanssa. Tällainen politiikka altistaa lapsia monenlaiselle hyväksikäytölle ja sen riskeille, Virta lisää.
Virta olisi toivonut, että viimeistään kehysriihen yhteydessä hallitus oli kuunnellut asiantuntijoita ja perunut maahanmuuttolakien vihamieliset ja epäinhimilliset kiristykset, jotka eivät iske peruuttamattomalla tavalla ainoastaan lapsiin, nuoriin ja aikuisiin, vaan myös Suomen talouteen.
– On käsittämätöntä, miten irti todellisuudesta hallitus on ollut valmistellessaan tämän mittaluokan lakien kokonaisuutta tilanteessa, jossa työikäisen väestön määrä laskee, huoltosuhde heikkenee ja syntyvyys laskee. Maailmassa on käynnissä kova globaali kilpailu kansainvälisistä osaajista ja uusista kansalaisista tukemaan yhteiskunnan toimintaa, Virta muistuttaa.
– On päivänselvää, että tällä lakien kokonaisuudella hallitus lähettää surullisen synkän viestin ihmisille, jotka tänne saapuvat: ette ole tervetulleita, lähtekää pois. Tähän Suomella ei olisi varaa – ei inhimillisesti, eikä taloudellisesti, Virta päättää.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Vihreiden Inka Hopsu: EU:n suunnitelmat siirtolaisten paluukeskuksista unionin ulkopuolelle ovat kylmääviä - ja hallitus tukee niitä silti18.6.2025 14:18:11 EEST | Tiedote
Suuri valiokunta otti tänään kantaa komission ehdotukseen niin kutsutuksi paluuasetukseksi. Valiokunta päätyi kannattamaan valtioneuvoston toimintalinjaa. Vihreiden Inka Hopsu ja vasemmistoliiton Mai Kivelä esittivät vastaesityksen valiokunnan kannalle. Hopsun mukaan valtioneuvoston tulisi suhtautua kriittisesti ehdotukseen paluukeskusten perustamisesta unionin ulkopuolelle, sillä ne voivat johtaa muun muassa siirtolaisten ihmisoikeuksien loukkauksiin.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta – Hallituksen talouspolitiikka perustuu toiveajattelulle, ei tutkitulle tiedolle: “Riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella”16.6.2025 14:10:41 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tuoreessa talousennusteessa valtion velkaantuminen tulee jatkumaan, eikä hallituksen asettama tavoite julkisen sen taittamiseksi vaikuta toteutuvan. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta toivoo, että hallitus kuuntelisi vihdoin asiantuntijoita eikä pelaisi riskialtista peliä hyvinvointivaltion kustannuksella.
Vihreiden Virta ärähtää: Riikka Purra, enää ei auta syytellä maahanmuuttajia ja vähemmistöjä vaan ottaa peili käteen. Lähettää myös kipakat terveistä rkp:n puheenjohtajalle.14.6.2025 12:54:43 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta lähettää painavat terveiset perussuomalaisten Riikka Purralle ja Rkp:n puheenjohtajalle Anders Adlercreutzille. Puolueet viettävät puoluekokouksia tänä viikonloppuna.
Sofia Virta: Suomen hallituksen vaadittava Ruotsin tavoin EU:lta kovempia toimia Israelin painostamiseksi12.6.2025 17:45:49 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Suomen tulee seurata Ruotsin esimerkkiä ja vaatia EU:ta asettamaan Israelille talouspakotteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme