Hartela rakentaa kaksi asuinkerrostaloa Asuntosäätiölle Tampereen Tesomalle
Hartela rakentaa Asuntosäätiölle 54 asumisoikeusasuntoa Tampereen Tesomalle. Työt alkavat toukokuussa 2024 ja asuntojen on määrä valmistua vuoden 2025 lopulla.

Kahden viisikerroksisen asuinrakennuksen asuntojen koot vaihtelevat yksiöistä neljän huoneen perheasuntoihin. Asumisen mukavuutta lisäävät asuntojen lasitetut parvekkeet tai pienet pihat.
Asumisoikeusasuntojen asukkaiden käyttöön tulevat molempien asuinrakennusten ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat saunatila, kuivaushuone sekä ulkoiluvälinevarasto. Asukkailla on käytössään 35 ulkopysäköintipaikkaa. Kohteen pihapiiriin tulee myös viihtyisä yhteiskäytössä oleva leikkialue.
”Tesomalle rakentuvat asumisoikeusasunnot ovat Asuntosäätiölle 31. kohde Tampereella. On hienoa, että pääsemme uuden hankkeen myötä edistämään strategiamme mukaisesti hyvän ja kohtuuhintaisen asumisen toteutumista Pirkanmaalla”, sanoo Asuntosäätiön rakennuttamisjohtaja Turkka Keravuori.
”Tesoma on houkutteleva asuinalue erityisesti monipuolisten palveluidensa, hyvien liikenneyhteyksiensä ja vehreän ympäristönsä ansiosta. Tesomajärvi uimarantoineen on ihan rakennettavien kohteiden äärellä ja muitakin ulkoilu- ja liikuntamahdollisuuksia riittää. On hienoa päästä aloittamaan yhteinen hanke tutun ja luotettavan yhteistyökumppanin kanssa Tampereella”, sanoo Hartela Pirkanmaan toimitusjohtaja Hanna Marttila.
Kohteen suunnittelusta on vastannut BST-Arkkitehdit Oy.
Yhteyshenkilöt
Hanna MarttilatoimitusjohtajaHartela Pirkanmaa Oy
Puh:0503403176hanna.marttila@hartela.fiTietoja julkaisijasta
Hartela on kotimainen perheyhtiö, joka työllistää noin 460 rakentamisen ammattilaista. Olemme rakentaneet koteja, toimitiloja ja alueita vuodesta 1942. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Lahdessa, Turussa, Tampereella, Raumalla ja Oulussa. Perheyhtiö Hartela kuuluu suurimpiin valtakunnallisiin rakennusyhtiöihin, ja meillä on Avainlippu-tunnus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hartela
Hartela rakentaa TA:lle kaksi asumisoikeuskerrostaloa Järvenpäähän ja Lahteen25.6.2025 09:12:28 EEST | Tiedote
Hartela rakentaa TA-Yhtiöille kaksi modernia ja energiatehokasta asumisoikeuskerrostaloa Järvenpäähän ja Lahteen. Keskeisille paikoille nousevat talot valmistuvat ensi vuoden aikana ja tarjoavat asukkailleen viihtyisää ja kohtuuhintaista asumista.
Hartela toteuttaa hoivahankkeen Attendolle Kirkkonummen Masalaan18.6.2025 13:03:18 EEST | Tiedote
Attendo ja Hartela aloittavat yhteistyössä uuden Attendo-kodin rakentamisen Kirkkonummen Masalaan. Hanke vastaa alueen kasvavaan asumispalveluiden tarpeeseen ja sen suunnittelussa painottuvat esteettömyys, turvallisuus ja energiatehokkuus. Kodin arvioidaan valmistuvan syksyllä 2026.
Hartela toteuttaa uusia hoivahankkeita Kototiimille Kaarinassa ja Liedossa18.6.2025 08:55:57 EEST | Tiedote
Rakennusyhtiö Hartela on sopinut uusien hoivahankkeiden toteuttamisen Kototiimille Kaarinassa ja Liedossa.
Hartelan toimitusjohtajaksi Jani Nieminen11.6.2025 10:30:38 EEST | Tiedote
Rakennusyhtiö Hartela-yhtiöt Oy:n hallitus on nimittänyt yhtiön toimitusjohtajaksi DI, MBA Jani Niemisen.
Hartela rakentaa TVT Asunnot Oy:lle kolme asuinkerrostaloa Turun Kaerlaan5.6.2025 08:06:33 EEST | Tiedote
Rakentaminen on alkanut maaliskuussa 2025, ja kohde valmistuu alkusyksystä 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme