Vihreiden Harjanne: Hallituksen perussuomalainen maahanmuuttopolitiikka tulee kalliiksi
26.4.2024 14:20:47 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne kantaa huolta hallituksen esitysten vaikutuksista maahanmuuttajien elämään ja toteaa ulkomaalaislakien muutosten olevan erityisen kehnoja talouden näkökulmasta.

Harjanne korostaa, ettei Suomen talous nouse kestävälle pohjalle ilman työperäistä maahanmuuttoa. Harjanteen mukaan hallitus pyrkii estämään maahanmuuttoa perussuomalaisten tavoitteiden sanelemana sen sijaan, että se tekisi talouden sekä ihmisten kannalta järkeviä ja perusteltuja esityksiä.
– Suomen julkisen talouden yksi keskeinen ongelma on vinksalleen kääntyvä ikäpyramidi. Väestö ikääntyy, ja hoivattavien määrä suhteessa työikäisiin kasvaa. Samalla osaavan työvoiman puute on firmoille investointien jarru, Harjanne huomauttaa.
– Tätä yhtälöä ei saa ratkottua ilman maahanmuuttoa. Itse asiassa ilman maahanmuuttoa Suomen työikäinen väestö olisi jo nyt reippaasti pienempi, ja talouden tila paljon vaikeampi. Valtionvarainministeriön tuore katsaus Suomen talouteen muistutti sekin, että maahanmuutto on avittanut suhdannetilanteeseen nähden hyvää työllisyyskehitystä, Harjanne toteaa.
Laaja joukko elinkeinoelämän toimijoita on kritisoinut hallituksen nyt eduskuntaan tuomia esityksiä. Harjanne on huolestuneena seurannut sitä hallaa, jota Suomen hallitus tekee mielikuvalle Suomesta.
– Asumisaikaedellytyksen kiristäminen on saanut Suomessa asuvilta kansainvälisiltä osaajilta täystyrmäyksen. Monet ovat muutosten takia hyvin turhautuneita ja ilmapiiristä huolissaan, ja harkitsevat jopa muuttoa pois Suomesta. Esimerkiksi sallittujen ulkomaapäivien määrän kiristäminen heikentää Suomen veto- ja pitovoimaa kansainvälisten osaajien keskuudessa, Harjanne listaa.
– Tämä osuu erityisesti kansainvälisen liiketoiminnan parissa työskenteleviin sekä tutkijoihin, jotka viettävät paljon aikaa ulkomaisissa yliopistoissa, Harjanne kritisoi.
Harjanne muistuttaa, että kilpailu osaajista on kovaa. Esimerkiksi Saksa on juuri laskemassa kansalaistamisen asumisaikaedellytyksen kahdeksasta viiteen vuoteen, eli etenemässä päinvastaiseen suuntaan kuin Suomi.
– Kilpailemme muiden maiden kanssa osaavasta työvoimasta, ja siinä askeleet väärään suuntaan käyvät kalliiksi, kun kansainväliset osaajat laittavat plussia ja miinuksia paperille. Meillä ei olisi varaa menettää tätä porukkaa, Harjanne sanoo.
Hallituksen maahanmuuttopolitiikassa inhimilliset ja taloudelliset näkökulmat ovat jääneet täysin taka-alalle.
– Kaiken kukkuraksi hallitus haluaa vaikeuttaa turvapaikanhakijoiden työllistymistä. On vain hyvä, jos turvapaikanhakija työllistyy ja oppii kielen. Haluaako hallitus todella rangaista työnteosta? Harjanne kysyy.
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Inka Hopsu: Ammattikorkeakouluja ostetaan, mutta kuka on ohjaksissa?26.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Yliopistot ovat usealla paikkakunnalla hankkineet omistukseensa ammattikorkeakouluja. Vihreiden Inka Hopsu kysyy, onko tiede- ja kulttuuriministerillä näkemystä ammattikorkeakoulujen suunnasta.
Vihreiden Huff: Hallitus ajoi kymmeniä tuhansia lapsia köyhyyteen ja kouluissa se näkyy nälkänä25.4.2026 12:24:38 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestarina toimiva Shawn Huff puhui tänään Vihreiden puoluevaltuustossa Helsingissä hallituksen leikkausten näkymisestä helsinkiläisissä kouluissa. Huff on tehnyt apulaispormestarina toistakymmentä kouluvierailua eri puolilla Helsinkiä. Hänen havaintonsa ovat yksiselitteisiä: Orpon hallituksen leikkaukset ovat lisänneet lasten eriarvoisuutta, kasvattaneet luokkakokoja ja ajaneet perheitä köyhyyteen tavalla, joka näkyy suoraan kouluarjessa.
Vihreiden Tynkkynen puoluevaltuustossa: maailmanpolitiikassa sotku syvenee ja soppa sakenee25.4.2026 11:13:26 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen ruoti viimeaikaisia maailman tapahtumia Iranin sodasta energiakriisiin ja Unkarin vaaleihin. Hän muistutti, että ydinaseet eivät ole mitä tahansa aseita, koska ydinsota muodostaa ihmiskunnalle eksistentiaalisen uhkan.
Sofia Virta: Joillekin oppositiopuolueille riittäisi että sininen vaihtuu punaiseen – meille se ei riitä25.4.2026 10:48:40 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta paalutti puoluevaltuustopuheessaan, että Vihreille ei riitä pelkkä uusi hallitus. Virran mukaan Vihreät ajaa suunnanmuutosta, joka on mahdollinen vuoden päästä käytävissä vaaleissa. Virta lähetti terveisiä oppositiokollegoilleen.
Inka Hopsu: Opiskelijat eivät tarvitse lisää opintotuen kannustavuutta – syventääkö hallitus opiskelijoiden ahdinkoa entisestään?24.4.2026 16:26:29 EEST | Tiedote
Hallitus on ohjelmassaan luvannut toteuttaa opintotuen kokonaisuudistuksen, joka myös turvaisi opiskelijoiden toimeentuloa. Hallituskauden aikana opiskelijoiden asemaa on kuitenkin heikennetty ja opiskelijoiden toimeentulovaikeudet korostuvat etenkin kesäisin. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu kysyy, typistyikö opintotuen kokonaisuudistus kehysriihessä pelkäksi opiskelijoiden “kannustamiseksi”.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme