Beethovenin Fidelio-oopperan konserttiversio tuo huippukapellimestari Susanna Mälkin Tampereelle
30.4.2024 09:00:12 EEST | Tampere-talo Oy | Tiedote
Tampereen Ooppera ja Tampere Filharmonia yhdistävät voimansa ja esittävät Ludwig van Beethovenin (1770–1827) rakkautta ja rohkeutta ylistävän Fidelio-oopperan konserttiversiona 10. ja 12. lokakuuta 2024 Tampere-talossa. Teoksen johtaa kansainvälisesti menestynyt kapellimestari Susanna Mälkki. Solisteina loistavat suomalaiset tähtilaulajat, kuorona laulaa Tampereen Oopperan kuoro ja orkesterina soittaa Tampere Filharmonia. Konserttien liput ovat nyt myynnissä.

”Olen hyvin iloinen, että pääsen pitkästä aikaa vierailemaan Tampereella ja Tampere-talossa. Beethovenin ainoaksi oopperaksi jäänyt Fidelio on täynnä upeaa musiikkia. Vapauden ja oikeudenmukaisuuden teemat puhuttelevat myös nykykuulijaa”, kertoo kapellimestari Susanna Mälkki.
Sukupolvensa arvostetuimpiin kapellimestareihin lukeutuva Susanna Mälkki on viimeksi johtanut Tampere Filharmoniaa keväällä 2013. Mälkki työskentelee säännöllisesti Euroopan ja Yhdysvaltojen huippuorkestereiden kanssa ja merkittävimmissä oopperataloissa, kuten Milanon La Scalassa, New Yorkin Metropolitan-oopperassa, Wienin valtionoopperassa ja Pariisin oopperassa. Suomessa hän toimi Helsingin kaupunginorkesterin ylikapellimestarina vuosina 2016–2023.
Fidelio kertoo tosielämään pohjautuvan tarinan aatelisesta Leonoresta (Miina-Liisa Värelä), joka naamioituu vankilan apupojaksi vapauttaakseen syyttömänä vangitun Florestan-puolisonsa (Jussi Myllys). Solisteina laulavat myös Tommi Hakala, Waltteri Torikka, Iida Antola, Tuomas Miettola ja Matti Turunen. Fidelio-ooppera muistetaan erityisesti vaikuttavista kuoronumeroista, kuten Vankien kuorosta ja oopperan finaalista. Tampereen Oopperan kuoro on 80 laulajan kokoonpano, jota valmentaa kuorokapellimestari Heikki Liimola.
”On upeaa, että saimme Susanna Mälkiltä ehdotuksen Fidelio concertanten esittämisestä! Yhdessä Tampereen Oopperan ja huikeiden solistien kanssa pääsemme tarjoamaan kuulijoille ainutlaatuisen elämyksen, jossa yhdistyvät vaikuttava musiikki ja valosuunnittelu”, iloitsee Tampere Filharmonian intendentti Eija Oravuo.
Oopperatuotannot Tampere-talossa keräävät toistuvasti lähes täysiä saleja, ja oopperayleisöä Tampereelle saapuu kaikkialta Suomesta. Myös ulkomaiset ryhmät ovat kiinnostuneet korkeatasoisista tuotannoista Tampereella. Jane ja Aatos Erkon säätiö tukee Tampereen Oopperan kehittämistä vuosina 2024–2025.
”Tampereen Oopperan esitystoiminnan kasvattaminen on ollut pitkäaikainen tavoitteemme. Concertante on perinteistä oopperaesitystä kevyempi toteuttaa näyttämöllisesti, mikä mahdollistaa uusia tuotantoperiodeja Tampereen Oopperan vuosisuunnitelmaan. Fidelion yhteydessä julkistamme myös Tampereen Oopperan uuden logon, ja tämä visuaalinen uudistus tukee toiminnan vahvistamista”, Tampere-talon taiteellinen johtaja ja Tampereen Oopperatoimintasäätiön asiamies Suvi Leinonen kertoo.
Beethoven: Fidelio-oopperan konserttiversio
Torstai 10.10.2024 klo 19
Lauantai 12.10.2024 klo 15
Iso sali, Tampere-talo
Susanna Mälkki, kapellimestari
Tampere Filharmonia
Tampereen Oopperan kuoro, kuorokapellimestari Heikki Liimola
Solistit
Leonore – Miina-Liisa Värelä
Florestan – Jussi Myllys
Don Pizarro – Tommi Hakala
Don Fernando – Waltteri Torikka
Marzelline – Iida Antola
Jaquino – Tuomas Miettola
Rocco – Matti Turunen
Kesto n. 3 tuntia sisältäen yhden väliajan. Esityskieli on saksa. Teos tekstitetään suomeksi.
Tuotanto: Tampere-talo ja Tampere Filharmonia
Liput
Perusliput 70/60/50 €
Eläkeläiset 68/58/48 €
Lapset (alle 16-vuotiaat) ja opiskelijat 25 €
Liput ovat myynnissä Tampere-talon, Tampere Filharmonian ja Lippu.fin lipunmyyntikanavissa. Varauduthan tarvittaessa esittämään alennuslippuun oikeuttavan todistuksen (esim. opiskelijakortti) Tampere-talon henkilökunnalle.
Tampere Filharmonian kanta-asiakkaiden ja orkesterin Pro Orchestra -ystäväyhdistyksen jäsenten on mahdollista ostaa Fidelio-konserttiliput etuhintaan Tampere-talon lipunmyynnistä.
Yli 10 hengen ryhmät voivat laittaa sähköpostia osoitteeseen ryhmamyynti@tampere-talo.fi tai soittaa puh. +358 3 243 4501 (ma–pe klo 10–16).
Lisätiedot
Eija Oravuo
Intendentti
Tampere Filharmonia
Puh. +358 50 388 7133
eija.oravuo@tampere.fi
Suvi Leinonen
Taiteellinen johtaja
Tampere-talo Oy
Puh. +358 3 243 4031
suvi.leinonen@tampere-talo.fi
Median liput ja haastattelupyynnöt
Elsa Vähänen
Viestintäasiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 alkaen kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvä Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy. Yhtiöt muodostavat yhdessä Tampere-talo-konsernin.
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2022 Tampere-talon liikevaihto oli 14,7 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme 675 000 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas, ja työntekijöitä on 52. Hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampere-talon kesässä nähdään videopeleihin keskittyvä, koko perheen Game On -näyttely10.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tänä kesänä Tampere-talon vierailla on tilaisuus tutustua erilaisten videopelien maailmaan Game On -kesänäyttelyssä, jonka Tampere Live toteuttaa yhdessä Barbican Centren ja City of London Corporationin kanssa Tampere-talossa. Näyttely on avoinna Sorsapuistosalissa päivittäin 27.6.–9.8.2026.
Puccinin viimeinen mestariteos ensimmäistä kertaa Tampereen Oopperassa4.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Giacomo Puccinin viimeiseksi oopperaksi jäänyt Turandot esitetään ensimmäistä kertaa Tampereen Oopperassa. Teos saa ensi-iltansa Tampere-talossa lauantaina 27. helmikuuta 2027. Teoksen ohjaa Anna Kelo, ja Tampere Filharmoniaa johtaa kapellimestari Pietro Rizzo. Oopperan liput ovat nyt myynnissä.
Tampereen Oopperan juhlavuoden ohjelmistossa naisten äänioikeutta juhlistava kantaesitys, oopperafestivaali lapsille ja kansainvälinen huippuvierailu4.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera juhlistaa 80-vuotista taivaltaan monipuolisella ohjelmistolla, joka ulottuu suurista klassikoista kaupunkitilaan rakentuvaan kantaesitykseen sekä lasten oman oopperafestivaalin riemuun. Joulukuussa kapellimestari Mikko Franck johtaa Oopperagaala-konserteissa Tampere Filharmoniaa ja Tampereen Oopperan kuoroa, ja elokuussa mezzosopraano Joyce DiDonato esiintyy ensimmäistä kertaa Tampereella.
Iskelmä Gaala palkitsi Suvi Teräsniskan vuoden artistina ja Komiat vuoden yhtyeenä20.2.2026 21:45:45 EET | Tiedote
Iskelmä Gaalaa juhlittiin Tampereen Nokia Arenalla perjantaina 20. helmikuuta. Suvi Teräsniska on vuoden artisti ja Teräsniskan Rikki mutta riittävä vuoden iskelmä. Komiat ja Portion Boys palkittiin kahdella palkinnolla. Ensi vuoden Iskelmä Gaala järjestetään perjantaina 5. helmikuuta 2027. Tapahtuman ennakkoliput ovat nyt myynnissä.
Mediakutsu: Tampereen Oopperan 80-vuotisjuhlavuoden julkistustilaisuus ja seminaari20.2.2026 10:35:00 EET | Tiedote
Tampereen Ooppera viettää 80. juhlavuottaan. Merkkivuoden pääteos on Don Carlos, joka saa ensi-iltansa Tampere-talossa keskiviikkona 4. maaliskuuta 2026. Tampere-talossa tapahtuu monenlaista ensi-iltapäivänä, ja haluammekin nyt kutsua sinut, arvoisa median edustaja, mukaan juhlintaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme