GRK rakentaa Fortumille tuotantolaitoksen Espooseen

2.5.2024 10:11:07 EEST | GRK Infra Oyj | Tiedote

Jaa

Fortum rakentaa päästötöntä sähköpohjaista kaukolämmöntuotantoa Espooseen. GRK on valittu hankkeen pääurakoitsijaksi.  Tuotantolaitoksen rakennustyöt alkavat keväällä 2024 ja työt päättyvät syksyllä 2025. Nuijalan kaukolämpölaitoksen arvo on noin 26 miljoonaa euroa.

Joustavan sähköpohjaisen tuotannon lisääminen on osa Fortumin ja Espoon kaupungin yhteistä Espoo Clean Heat -ohjelmaa, jonka aikana Fortum muuttaa Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen alueen kaukolämmön hiilineutraaliksi vuoteen 2030 mennessä. 

Ohjelman myötä Fortum rakentaa uutta päästötöntä sähköpohjaista kaukolämmöntuotantoa Espooseen. Yksi Fortumin tuotantolaitoksista rakennetaan Nuijalan alueelle.  Tähän tuotantolaitokseen tulee 50 megawatin sähkökattila ja 800 megawattitunnin lämpöakku. 

GRK vastaa tuotantolaitoksen rakentamisesta. Nuijalan tuotantolaitoksen rakennustyöt alkavat toukokuussa 2024, ja tuotannon on tarkoitus käynnistyä lämmityskaudelle 2025–26.

Espoon Nuijalaan rakennettava laitos kattaa valmistuttuaan noin 10 prosenttia koko sähköisen kaukolämmöntuotannon kapasiteetista. Laitoksen käyttöönotto auttaa osaltaan korvaamaan fossiilisten ja biopohjaisten polttoaineiden käyttöä.

”On hienoa päästä tekemään tätä projektia Fortumille, koska haluamme tehdä tämäntyyppisiä projekteja. Tässä vahvuuksiamme ovat maarakennustyöt ja projektin johtaminen pääurakoitsijana. Rakennamme koko laitoksen, mutta tuotantolaitoksen prosessi, sähkökattilat ja akku ovat erillishankintoja”, projektinjohtaja Vesa Noutia GRK:lta kertoo.

GRK hakee kasvua teollisuusrakentamisesta

GRK tunnetaan julkisen alan infrarakentajana, mutta yritys tekee koko ajan projekteja myös yksityisille asiakkaille, kuten teollisuudelle. Tässä on onnistuttu, sillä vuonna 2023 GRK:n laskutuksesta noin 33 prosenttia muodostui yksityisistä hankkeista.

GRK toteuttaa yksityisille asiakkaille esimerkiksi maarakennustöitä, pohjanvahvistusta, louhintaa, kunnallistekniikka, betoni- ja asfalttitöitä, runkojen rakentamista sekä erilaisia asennuksia teollisuuslaitoksiin.

”Toteutamme teollisuusrakentamisen urakoita eri puolella Suomea. Teollisuus, logistiikka, voimalaitokset, asemarakennukset – me taivumme moneen. Olemme olleet mukana tehdasprojekteissa, kauppojen maarakennustöissä, asemien sekä pysäköintihallien rakentamisessa. Yksi hyvä esimerkki osaamisestamme on Finnoon metroaseman rakentaminen –  siinä toteutettiin erittäin haastava kokonaisuus maan alle”, GRK:n taito- ja väylärakentamisen liiketoimintajohtaja Jaakko Mäkelä sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

GRK

GRK rakentaa väyliä, teitä, raiteita ja siltoja. GRK on Suomessa, Ruotsissa ja Virossa toimiva rakennusalan konserni. Liikevaihtomme vuonna 2023 oli 546 miljoonaa euroa. Työllistämme noin 1 000 ammattilaista.

GRK-konserniin kuuluvat emoyhtiö GRK Infra Oyj:n lisäksi tytäryhtiöt GRK Suomi Oy Suomessa, GRK Sverige AB Ruotsissa ja GRK Eesti AS Virossa.

GRK:n ydinosaamiseen kuuluvat vaativien infrarakennushankkeiden toteutus, suurten hankkeiden projektinjohto sekä laaja-alainen radanrakennusosaaminen. Väylä-, taito- ympäristö- ja teollisuusrakentamisessa GRK tarjoaa kaikki tarvittavat palvelut suunnittelusta rakentamiseen ja kunnossapitoon.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta GRK Infra Oyj

GRK:lle ennätyksellinen kiinnostus kesäharjoittelijahaussa, noin 100 hakijoista palkataan30.3.2026 09:25:00 EEST | Tiedote

Infra-alan rakennusyritys GRK on saanut ennätyksellisen määrän hakemuksia kesäharjoittelupaikkoihinsa. Hakemuksia jätettiin tänä vuonna noin 1 100, mikä on noin 300 enemmän kuin edellisenä kesänä. GRK:n tavoitteena on tarjota noin 100 kesäharjoittelupaikkaa erilaisiin tehtäviin eri puolille Suomea. Tähän mennessä työsopimus on solmittu jo reilun 40 harjoittelijan kanssa, joten lisää sopimuksia tehdään kevään aikana.

GRK käynnistää sähköasemaprojektin Rovaniemellä12.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote

GRK aloittaa sähköasemaprojektin Rovaniemellä, sillä yhtiö on allekirjoittanut sopimuksen 110/10 kV energiavaraston sähköaseman rakentamisesta Neve Oy:lle. GRK toimii hankkeessa sähköaseman päätoteuttajana. Projekti on yhtiön ensimmäinen voitettu sähköverkkorakentamisen urakka, ja se on ensimmäinen konkreettinen askel GRK:n laajentumisessa sähkönsiirto- ja sähköasemainfraan. Urakan arvo GRK:lle on noin 1,1 miljoonaa euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye