Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston uusiksi vararehtoreiksi on valittu Kaisa Miettinen ja Pasi Raiskinmäki

Jaa

Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala on 2.5.2024 tehnyt päätöksen Kaisa Miettisen ja Pasi Raiskinmäen valinnasta vararehtoreiksi. Vararehtoreiden nelivuotiskausi alkaa 15.8.2024. Marja-Leena Laakso jatkaa koulutuksesta vastaavana vararehtorina.

FT Kaisa Miettinen on toiminut vuodesta 2007 lähtien teollisen optimoinnin professorina Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa. Kaisa Miettisen tutkimusala on monitavoiteoptimointi, päätösanalytiikka ja päätöksenteon tukeminen. Hän on ryhmineen kehittänyt menetelmiä ja työkaluja päätöksenteon tukemiseen tilanteissa, joissa on useita ristiriitaisia tavoitteita ja päätöksentekijän tulee löytää paras tasapaino. 

Miettinen toimi Jyväskylän yliopiston tutkimuksesta, infrastruktuureista ja yliopiston tutkijakoulusta vastaavana vararehtorina vuosina 2012–2017. Hän on toiminut yliopistokollegion puheenjohtajana vuodesta 2021 lähtien. Miettinen on työskennellyt aiemmin Helsingin kauppakorkeakoulussa, IIASA-tutkimuslaitoksessa Itävallassa ja Kuninkaallisessa teknillisessä korkeakoulussa Tukholmassa. 

FT Pasi Raiskinmäki on toiminut tutkimuspalveluiden kehittämisjohtajana Jyväskylän yliopistossa vuodesta 2021 lähtien. Tätä ennen hän työskenteli Jyväskylän ammattikorkeakoulussa Teknologiayksikön johtajana vastaten insinööri- ja agrologikoulutuksesta sekä näihin liittyvästä tutkimus- ja kehitystyöstä.  

Raiskinmäki on väitellyt Jyväskylän yliopiston fysiikan laitokselta ja työskennellyt myös fysiikan laitoksella ja VTT:llä tutkijana. Hän on työskennellyt lukuisissa tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan projekteissa tutkijana ja projektipäällikkönä sekä TKI-toiminnan kehittämistehtävissä. 

Kaisa Miettinen johtaa jatkossa Jyväskylän yliopiston tutkimusta, tohtorikoulutusta ja innovaatiotoimintaa. Pasi Raiskinmäki johtaa yhteiskunnallista vuorovaikutusta, erityisesti kumppanuuksiin ja tutkimusyhteistyöhön liittyen sekä niihin kytkeytyvää jatkuvan oppimisen toimintaa. Vararehtorien tarkempi työnjako määritellään, kun henkilöt ovat aloittaneet tehtävissään. 

”Kaisa Miettisellä on syvällinen ja laaja-alainen kokemus tiedeyliopiston tutkimustoiminnan johtamisesta, tohtorikoulutuksen kehittämisestä sekä yliopistokentästä. Pasi Raiskinmäellä on monipuolinen ja vankka osaaminen tutkimustoiminnasta sekä yritysyhteistyöstä niin yliopisto- kuin ammattikorkeakoulusektorilta. Kaisa ja Pasi tuovat arvokkaan lisän yliopiston edelleen kehittämiseen ja sen johtamiseen”, sanoo rehtori Jari Ojala. 
 

Lisätietoja 

Rehtori Jari Ojala, puh. 0400 247 387, jari.ojala@jyu.fi

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kaisa Miettinen
Kaisa Miettinen
Lataa
Pasi Raiskinmäki
Pasi Raiskinmäki
Lataa

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote

Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.

Jyväskylän Kesän puheohjelmassa pohditaan sivistyksen merkitystä ajassa24.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote

Tänä vuonna Jyväskylän Kesän sivistys-teemaisessa puheohjelmassa tarkastellaan muun muassa sananvapauden ja vastuun suhdetta, koulutuksen ja demokratian tulevaisuutta sekä arkkitehtuurin roolia yhteiskunnassa. Festivaaliviikolla 2.–7.7.2025 voi osallistua myös tiedettä ja taidetta yhdistävälle luontoretkelle, jaloitella ajatuksiaan filosofien opastamana, tutustua niityn perustamiseen niittytalkoisiin osallistumalla.

Sivistyksen vuoksi -kirjan tavoitteena on sivistyneen elämän kunnianpalautus: Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen Jyväskylän Kesän avajaispäivänä ke 2.7.23.6.2025 09:09:04 EEST | Tiedote

Sivistys ei kuulu vain harvoille ja valituille, vaan meille kaikille. Sivistyksen vuoksi -kirjan kantava ajatus on, että sivistyksen tavoittelu niin yksilön kuin yhteiskunnan tasolla rakentaa merkityksellistä, hyvää elämää. Kirjan 32 kirjoittajaa käsittelevät sivistystä eri näkökulmista kirkastaen sivistyksen olemusta, kielen ja kulttuurin sivistävää voimaa, ruumiin sivistystä, polarisaation ja sivistyksen suhdetta sekä sivistyksen merkitystä yksilöllisenä ja yhteiskunnallisena tavoitteena. Kirjoittajajoukkoon kuuluvat muun muassa Tarja Halonen, M. A. Numminen, Jarkko Martikainen, Kirsi Piha, Juha Hurme, Julia Thurén ja Piia Viitanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye