Ukrainan jälleenrakentaminen vaatii digitalisaatiota asiantuntijapulan vuoksi
Rakennetun ympäristön digitalisaatioon keskittyvän BIM-päivän pääpuhujat tulevat Iso-Britanniasta ja Ukrainasta. Tilaisuuden tavoite on löytää ratkaisuja muun muassa rakennusalan tuottavuuden kehittämiseen ja resurssipulaan.

Helmikuussa tehdyssä arviointiraportissa (Ukraine Rapid Damage and Needs Assessment Report) määriteltiin, että Ukrainassa on 201 miljardin dollarin jälleenrakentamistarve asuinrakennuksille (80 mrd.), liikenneinfrastruktuurille (74 mrd.) ja energiainfrastruktuurille (47 mrd.). Digitalisaatiota tarvitaan, jotta sodanjälkeinen rakennusbuumi on mahdollista työntekijöiden ja asiantuntijoiden vähenemisestä huolimatta.
BIM-päivässä teemasta puhuu André Poddubny, joka toimii EU:ssa tietomalliasioihin keskittyneen EU BIM Task Groupin Ukrainan edustajana. Ryhmä kokoaa kansalliset toimet yhdenmukaiseksi eurooppalaiseksi lähestymistavaksi. Ryhmän päämääränä on edistää Ukrainan jälleenrakentamista digitaalisten ratkaisujen kehittämisen kautta.
Poddubny on myös toiminut ukrainalaisen liike-elämän yhdistyksen "The WALL Ukraine" johdossa. Lisäksi hän on työskennellyt johtajana ja valvontaelimen jäsenenä ukrainalaisessa varallisuudenhoitoyhtiössä, konsulttina Euroopan delegaatiolle Ukrainassa sekä Ukrainan rakennusliittossa.
André Poddubny on ajanut menestyksekkäästi Ukrainan jäsenyyttä Euroopan rakennusteollisuusliitossa (FIEC) vuonna 2019 ja EU:n BIM-työryhmässä vuonna 2023. Lisäksi hän oli mukana organisoimassa ja kirjoittamassa Ukrainan kansallista BIM-tiekarttaa, joka hyväksyttiin Ukrainan ministerineuvostossa vuonna 2017.
Toinen päivän avainpuhujista on englantilainen toimitusjohtaja Clive Billiand, joka edustaa maailmanlaajuista, voittoa tavoittelematonta buildingSMART-organisaatiota. Suomi on yksi tämän kansainvälisen yhteisön 35:sta jäsenmaasta.
buildingSMARTin tavoitteena on mm. kehittää avoimia, digitaalisia työskentelytapoja, jotta rakennusalan tuottavuus paranisi. Häntä motivoi halu auttaa parantamaan rakennusalan tuottavuutta maailmanlaajuisesti.
Billiand työskenteli ennen nykyistä tehtäväänsä yhdeksän vuotta alueellisena toimitusjohtajana yhdessä maailman suurimmasta rakennusyhtiöstä, Bechtelissä. Tätä ennen hän toimi useissa tehtävissä Ison-Britannian puolustusministeriössä, asuen myös Yhdysvalloissa ja Australiassa.
Tule kuuntelemaan pääpuheenvuoroja tai varaa aika haastatteluun!
Pääpuheenvuorot:
7.5. klo 9.15-9.45
Clive Billiald, Toimitusjohtaja, buildingSMART International, Iso-Britannia
"Unlocking productivity & sustainability through openBIM" eli "Tuottavuutta ja kestävää kehitystä avoimen tietomallintamisen avulla"
7.5. klo 9.45-10.15
André Poddubny, EU BIM Task Groupin edustaja, Ukraina
"The importance of digital innovation and process standardization to the restoration of Ukraine" eli "Digitaalisaation ja standardoinnin merkitys Ukrainan jälleenrakentamisessa"
…ja katso päivän muu ohjelma täältä!
********************
Tervetuloa siis ensimmäiseen rakennetun ympäristön BIM-päivään Helsingin Paasitorniin 7.5.2024!
Ohjelmassa lähes 30 puheenvuoroa, jotka keskittyvät teemoihin mm. tuottavuuden alla:
- Tieto ja johtaminen käsi kädessä
- Tiedon virtaus tuottavuuden edistäjänä
- Tuottavuutta uusilla toimintatavoilla
- Lähtötiedot - perusta laadukkaalle projektille
- Avoin tieto kestävyyden peruskivenä
- Määrälaskenta - nopeammin, tarkemmin ja laadukkaammin
- Digitalisaatiolla selkeitä säästöjä
Mitä? BIM-päivä 2024
Milloin? 7.5.2024, Helsinki
Missä? Paasitorni, Helsinki
Lisäinfoa: www.bimpaiva.fi sekä suoraan alla mainituilta yhteyshenkilöiltä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Annina LehikoinentoimitusjohtajaRakennustietomalli Oy
Puh:050 554 4720annina.lehikoinen@rakennustietomalli.fiTarmo SavolainenpuheenjohtajabuildingSMART Finland
Puh:050 329 7503tarmo.savolainen@vayla.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta RIL ry
RIL julkaisee AI-avustajan jäsenistönsä käyttöön20.3.2025 15:20:00 EET | Tiedote
RIL on lanseerannut jäsenistölleen AI-avustajan, joka tuo merkittäviä etuja rakennetun ympäristön asiantuntijoille.
Uusi ohje auttaa onnistumaan asuinkiinteistön korjaushankkeessa11.3.2025 15:29:15 EET | Tiedote
Taloyhtiö on tilaajana vastuussa isoista kokonaisuuksista asuinkiinteistöjen korjaushankkeissa. Täten näihin projekteihin liittyvien riskien tunnistaminen on tärkeää. Julkaisu RIL 275-2024 Asuinkiinteistön korjaushankkeen riskienhallinta keskittyy nimenomaan tilaajan riskien hallintaan, ja se sisältää myös mm. sopimuksiin liittyviä hyviä esimerkkejä.
ROTI 2025 -paneelit antavat 15 toimenpide-ehdotusta rakennetun omaisuuden tilan parantamiseksi6.3.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Rakennetun omaisuuden tila ROTI 2025 -raportti alleviivaa systeemisen muutoksen tarvetta. ROTI 2025 -raportissa on esitetty 15 konkreettista toimenpide-ehdotusta rakennetun ympäristön ja omaisuuden kehityksen varmistamiseksi.
Tekoäly voi mullistaa rakentamisen ja viedä tuottavuuden uudelle tasolle31.1.2025 11:07:20 EET | Tiedote
Tekoälyn sanotaan mm. parantavan ennakoitavuutta ja päätöksentekoa sekä lisäävän tuottavuutta rakennusalalla. Mutta miten? InfraBIM Open 2025 -tapahtuma kokoaa Tampereelle infra-alan ammattilaiset ympäri maailmaa. Huippuluokan teknologiaosaamista edustavat pääpuhujat saapuvat paikalle mm. Microsoftilta, Autodeskiltä ja Singaporen maankäyttö- ja liikennevirastosta.
RIL ry:n Kesätyökysely 2024: Sukupuolten välinen palkkakuilu lähes 10 %12.12.2024 09:15:00 EET | Tiedote
RILin kesätyökyselyyn 2024 vastanneiden teekkareiden palkkaero oli miesten eduksi 9,6 prosenttia. Kaikkiaan keskipalkat ovat nousseet 2 550 euroon kuukaudessa ja opiskelijat ovat pääosin tyytyväisiä kesätyöpaikkoihinsa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme