SSO maksaa asiakasomistajilleen Bonuksen lisäksi ylijäämänpalautusta
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n edustajisto on kevätkokouksessaan vahvistanut ylijäämänpalautuksen maksamisen SSO:n asiakasomistajille. Ylijäämänpalautusta maksetaan SSO:n toimipaikoista vuoden 2023 aikana tehdyistä Bonukseen oikeuttavista ostoista yhteensä yli 0,6 miljoonaa euroa.

SSO:n edustajiston kevätkokouksessa vahvistettiin osuuskaupan hallituksen esitys ylijäämänpalautuksen maksamisesta. Ylijäämänpalautus tarkoittaa sitä, että osuuskauppa ohjaa osan edellisvuoden tuloksestaan takaisin omistajilleen, eli asiakkaille. Päätöksen ylijäämänpalautuksen maksamisesta tekee asiakasomistajien valitsema edustajisto edellisen vuoden tuloksen perusteella.
– Ostojen keskittäminen kannattaa ja hyöty konkretisoituu asiakasomistajille joka kuun 10.päivä, Omistajan tilipäivänä maksettavan Bonuksen muodossa. Toukokuun tilipäivä on varmasti erityisen ilahduttava, kun Bonuksen lisäksi maksetaan myös ylijäämänpalautus. Se on yksi tapamme kiittää asiakasomistajiamme ostojen keskittämisestä omalle alueelle, ja se lisää myös kotiseutumme ostovoimaa ja hyvinvointia, kertoo toimitusjohtaja Tapio Finér.
– Toimipaikkaverkoston uudistukset, kuten Lohjan Prisman uudistus, Sale Nummelan uuden yksikön avaus loppukesästä sekä innovatiiviset ruoan robokuljetukset ovat kaikki panostuksia siihen, että voimme palvella asiakasomistajiamme yhä paremmin myös jatkossa, jatkaa Finér.
---------------------------------------------------------------------
Milloin ja mihin ylijäämänpalautus maksetaan?
Ylijäämänpalautus maksetaan SSO:n asiakasomistajien S-Tileille perjantaina 10. toukokuuta.
Mistä ylijäämänpalautusta kertyy?
Ylijäämänpalautusta maksetaan SSO:n toimipaikoista vuoden 2023 aikana tehdyistä Bonukseen oikeuttavista ostoista. Alkoholi ja tupakka sekä ostot yhteistyökumppaneilta ja tytäryhtiöistä (PP-auto ja Lohjan Autokeskus Oy) eivät kerrytä ylijäämänpalautusta.
Paljonko ylijäämänpalautusta on tulossa?
Ylijäämänpalautusta maksetaan 0,25 % SSO:n toimipaikoista vuoden 2023 aikana tehdyistä Bonukseen oikeuttavista ostoista. Pienin palautettava summa on 0,50 euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapio Finértoimitusjohtaja
Puh:+358405402006tapio.finer@sok.fiLinkit
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on läntisellä Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa kahdeksan kunnan alueella toimiva, paikallisten ihmisten omistama kasvava alueosuuskauppa. SSO:n toiminnan tarkoituksena on tuottaa palveluja ja etuja yli 70 000 asiakasomistajalleen. SSO:n tavoitteena on pysyä kehityksen kärjessä kaikilla toimialoillaan: market- ja tavaratalokaupassa, liikennekaupassa, matkailu- ja ravitsemiskaupassa sekä autokaupassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
SSO:n kesätyöhaku starttaa 5.1. Hae elämäsi kesätyöhön!15.12.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n kesätyöhaku järjestetään tuttuun tapaan kaksiosaisena. Ensimmäisenä vuorossa on yli 18-vuotiaiden haku 5.–18.1., ja alle 18-vuotiaita S-kesiksiä haetaan 2.–15.2. Aiempien vuosien tapaan haastattelemme täysi-ikäiset hakijat Kesädeiteillä eli pikahaastattelutapahtumissa ja 15–17-vuotiaat hakijat videohaastattelulla. Jokainen hakija saa siis arvokasta haastattelukokemusta. Tulevana kesänä tarjoamme kesätöitä noin 450 innokkaalle kesätyöntekijälle eri toimialoilla.
Te toivoitte, me toteutimme – Rantajamien Nuorisopäivä tulee taas4.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Kesän parhaat rantabileet, Rantajamit, järjestetään jälleen Lohjalla Aurlahden rannassa 2.–4.7. Luvassa on tuttuun tapaan mojova kattaus huippuartisteja ja kesäistä festaritunnelmaa – mutta jotain uuttakin on tarjolla, kun paljon toivottu Nuorisopäivä palaa ohjelmistoon lauantaina 4.7.
Uusi pikatoimitusvaihtoehto useissa SSO:n Sale-myymälöissä – kotiinkuljetus tunnissa3.12.2025 15:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO kehittää jatkuvasti asiakkaiden arkea helpottavia palvelujaan. Kuudesta Sale-myymälästä (Virkkala, Hiidensalmi, Nummela, Perttilä, Paukkula ja Hermanni) voi nyt tilata ostokset kätevästi ja nopeasti kotiovelle tunnissa.
SSO:n ja Vennerin hyväntekeväisyyskampanja jatkuu – lähes sata ruokalaatikkoa tuo joulumieltä tukea tarvitseville perheille22.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO ja ruokakasvatusyritys Venner toteuttavat jo kuudetta kertaa kampanjan, jossa jaetaan terveellisiä raaka-aineita sisältäviä Venner-ruokalaatikoita tukea tarvitseville perheille. Yhteistyön aikana on jaettu ruokaa yli 25 000 annoksen verran – tämänvuotisen kampanjan tavoitteet mukaan lukien jopa 60 000 tuhannen euron arvosta.
Koska nuorten ääni on tärkeä – ensimmäinen SSO Nuoriston kokous järjestettiin Lohjalla11.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n alueella asuvista 18–24-vuotiaista aktiivisista nuorista koostuva SSO Nuoristo kokoontui ensimmäistä kertaa Lohjalla. Päivän aikana keskusteltiin muun muassa kotiseudun merkityksestä, ruoan ja käyttötavaroiden ostotottumuksista sekä vastuullisuusteoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme