Ikäihmisten hoivakoti Villa Koivula valmistui etuajassa ja nollavirheluovutuksena Alajärvelle
Alajärvelle Etelä-Pohjanmaalla valmistui uusi ikäihmisten 46-paikkainen hoivakoti nollavirheluovutuksena. Attendo aloittaa toiminnan asumispalveluyksikössä toukokuussa ja ensimmäiset asukkaat muuttavat touko-kesäkuun vaihteessa. Etuajassa valmistuneiden rakennustöiden ansiosta myös piha-alue on heti muuton jälkeen asukkaiden käytössä.

Kaksikerroksisessa hoivakodissa on asukaspaikkoja yhteensä 46, joista 24 huonetta on tarkoitettu ympärivuorokautiseen palveluasumiseen ja loput yhteisöllistä asumista varten. Asuinhuoneiden lisäksi kodista löytyy molemmista kerroksista yhteiset ruoka- ja oleskelutilat, saunaosastot sekä henkilökunnan tiloja.
Kooltaan hoivakoti on reilu 2 700 m². Siihen kuuluu kaksi piha-aluetta, joista löytyy erilaisia oleskelualueita, pergoloita, marjapensaita ja viherkasveja.
Suomen Hoiva ja Asunto Oy:n omistaman asumisyksikön suunnittelusta ja rakentamisesta vastasi Rakennusliike Lapti Oy.
”Tulevia asukkaita odottaa viihtyisä, terveellinen ja turvallinen ympäristö. Olemme toteuttaneet ympäri maan noin 100 vastaavanlaista hoivakohdetta, joista reilu puolet nimenomaan Suomen Hoiva ja Asunnon tai Attendon kanssa. Kokemuksemme ja erinomaiseksi hioutuneen yhteistyömme ansiosta lopputuloksena syntyi toiminnallisesti laadukkaat ja kustannustehokkaat tilat tärkeän alueellisen palvelun toteuttamiseksi. Lisäksi palvelutalo piha-alueineen valmistui etuajassa, nollavirheluovutuksena ja ilman yhtään työmaa-aikaista tapaturmaa”, kertoo Laptin palvelutilojen liiketoimintajohtaja Raimo Pesola.
Attendon aluejohtaja Heidi Noukka: ”Alajärven uusi hoivakoti, Villa Koivula on kaunis, avara ja kodin lämpöä huokuva talo. Odotamme innolla, että saamme kodin sisustettua ja sen jälkeen asukkaat muuttavat uusiin tiloihin touko-kesäkuun vaihteessa. Järjestämme Koivulassa myös avoimet ovet maanantaina 20.5 klo 15–17, jolloin upeaan kotiin pääsee tutustumaan myös hoivapaikkaa tarvitsevat tulevat asukkaat.”
Yhteyshenkilöt
Yhteyshenkilöt
Raimo Pesola, liiketoimintajohtaja, palvelutilat, Rakennusliike Lapti Oy, 050 305 9360, raimo.pesola@lapti.fi
Heidi Noukka, aluejohtaja, Attendo, 0417318679, heidi.noukka@attendo.fi
Paikkatiedustelut
Tiina Tervonen, hoivakodin johtaja, Villa Koivula, 044 494 0310, tiina.tervonen@attendo.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen suomalainen rakennusalan toimija. Rakennamme huolella hyvän elämän puitteita ympäri maan: asuntoja, toimitiloja sekä toimivan yhteiskunnan tärkeimpiä tiloja päiväkodeista kouluihin ja hoivakodeista sairaaloihin. Meillä työskentelee reilu 500 henkilöä. www.lapti.fi
Rakennamme huolella hyvän elämän puitteet.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti toteuttaa TA Yhtymälle asuinkerrostalon Jyväskylän Vaajakoskelle27.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti ja TA Yhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen asuinkerrostalon toteuttamisesta Jyväskylän Vaajakoskelle. Lapti suunnittelee ja rakentaa Vaajakoskelle kuusikerroksisen talon, johon tulee 29 vuokra-asuntoa. Kerrostalon rakentaminen alkaa kesä-heinäkuun vaihteessa, ja asunnot valmistuvat syksyllä 2026.
Raision Myllypellon koulun urakkasopimus allekirjoitettu18.6.2025 13:40:26 EEST | Tiedote
Myllypellon koulun hankesuunnitelma hyväksyttiin Raision kaupunginvaltuustossa 5.5.2025. Projektinjohtourakoitsijaksi on valittu Rakennusliike Lapti Oy. Urakkasopimus allekirjoitettiin Raisiossa 18.6. ja rakentaminen alkaa ensi vuonna.
Tampereen Hatanpäähän arboretumin naapuriin kehittyy uusi asuinkorttelialue – rakentaminen käynnistynyt keväällä9.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen keskustan tuntumassa sijaitsevalle Hatanpäälle, arboretumin viereen ja Pyhäjärven rantamaisemien äärelle, on lähtenyt rakentumaan uusi monipuolinen asuinkorttelialue. Rakentaminen on käynnistynyt opiskelijoille suunnatulla asuintalolla. Tulevan uuden ratikkalinjan varrella sijaitsevaan asuinkorttelialueeseen on suunnitteilla monipuolista asumista noin 670 asukkaalle.
Kalliomäen palvelukiinteistön rakentaminen alkaa kesällä Pirkkalassa – KVR-urakoitsijaksi Rakennusliike Lapti4.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pirkkalassa uudella Kalliomäen asuinalueella alkaa kesällä Kalliomäen palvelukiinteistön rakentaminen. Pirkkalan kunta ja Rakennusliike Lapti allekirjoittivat KVR-urakkasopimuksen 3.6.2025. KVR-urakan arvo on noin 35,8 miljoonaa euroa.
Mäntsälän keskustaan nousee KAS kotien uusi vihreän rahoituksen A-energialuokan kerrostalo26.5.2025 14:03:20 EEST | Tiedote
KAS asunnot -konserniin kuuluva KAS kodit Oy aloittaa kesällä viisikerroksisen asuinkerrostalon rakennuttamisen Mäntsälän keskustaan osoitteeseen Keskuskatu 17. Taloon tulee 50 vuokra-asuntoa yksiöistä kolmioihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme