Kokoomuksen Heinonen: Veteraaniperinnetyö vahvistaa Suomen maanpuolustusta
Valtioneuvosto on istunnossaan tänään 8.5. hyväksynyt asetuksen veteraaniperinnetyön lisäämisestä puolustusministeriön tehtäviin. Puolustusvaliokunnan jäsen, kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen on ollut veteraaniperinnetyön puolestapuhuja yli 10 vuotta.

Valtioneuvosto on istunnossaan tänään 8.5. hyväksynyt asetuksen veteraaniperinnetyön lisäämisestä puolustusministeriön tehtäviin. Puolustusvaliokunnan jäsen, kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen on ollut veteraaniperinnetyön puolestapuhuja yli 10 vuotta. Heinonen toimii sosiaali- ja terveysministeriön rintamaveteraaniasiain neuvottelukunnan jäsenenä. Heinonen iloitsee siitä, että asetuksen myötä saadaan selkeyttä siitä, minkä ministeriön vastuulla veteraaniperinnetyö on.
"Viimeinen sodan aikana asepalvelukseen kutsuttu kokonainen ikäluokka oli vuonna 1925 syntyneet. He täyttävät tänä vuonna 99 vuotta. Velvollisuutemme on ryhtyä toimiin heidän ja koko veteraanisukupolven muiston kunnioittamiseksi ja vaalimiseksi", Heinonen toteaa.
Heinonen osallistui Säätytalolla 2023 hallitusneuvotteluihin Kokoomuksen neuvottelija puolustuspolitiikan osalta. Hallitusohjelmaan kirjattiin tuolloin, että veteraani- ja lottaperinnetyö järjestetään asiaa selvittäneen työryhmän raportin ehdotusten pohjalta. Raportin mukaisesti veteraaniperinne ja veteraaniperinnetyö ovat kiinteä osa maanpuolustusta kulttuuriperinnön lisäksi.
"Veteraaniperinnetyö on maanpuolustuksen kannalta todella merkittävä asia. Ymmärrys historiastamme vaikuttaa myönteisesti maanpuolustustahtoomme, joka on olennainen osa Suomen puolustuskykyä", Heinonen painottaa.
Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitus korotti keväällä sotiemme veteraanien rintamalisän 200 euroon. Kelan tilaston mukaan rintamalisän saajia oli vuoden 2023 alussa 2 985. Heidän keski-ikänsä on lähes 98 vuotta.
"Huolehdimme jokaisesta kunniakansalaisestamme loppuun asti, mutta tämän jälkeen meidän tehtävämme on varmistaa, että muistot eivät himmene ja tulevatkin sukupolvet tietävät mitä tämän maan vapauden eteen on aikanaan jouduttu tekemään. Se uhri oli suurin ja se ansaitsee ikuisen kunnioituksemme", Heinonen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo HeinonenKansanedustaja
Hämeen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sirén: Kiitos Orpon hallituksen alusten käymälävesien laskeminen Itämereen päättyy tänään1.7.2025 07:39:00 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi vuoden 2024 lopulla hallitusohjelman mukaisen esityksen, jonka perusteella käymäläjätevesien laskeminen Suomen aluevesillä päättyy tänään 1.7.2025. Harmaan veden osalta kielto astuu voimaan vuoden 2029 alussa.
Kokoomuksen Partanen: Mäkysen puheet ovat osoitus SDP:n talouspolitiikan sekavuudesta – ”Missä Lindtmanin leikkauslistat?”30.6.2025 11:05:01 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen haluaa perua hallituksen säästötoimia ja työmarkkinoille tehtyjä uudistuksia. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan SDP:n pitkään jatkunut talouspolitiikan linjan sekavuus on vastuutonta tilanteessa, jossa valtiovarainministeriö varoittaa jopa 5-9 miljardin euron lisäsopeutustarpeesta ensi vaalikaudella.
Kokoomuksen Kopra: Velkajarru tarvitaan tulevien sukupolvien turvaksi28.6.2025 10:48:00 EEST | Tiedote
“Valtion velan hoitaminen tulee olemaan vielä monen hallituksen pöydällä. Parlamentaarinen sitoutuminen velkajarruun on välttämätöntä, jos haluamme taata hyvinvoinnin tuleville sukupolville”, kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra sanoo.
Kokoomuksen Autto: “Nyt on tekojen aika – lännen tuen on vastattava Ukrainan tarpeisiin”24.6.2025 16:45:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto vaatii päättäväisiä toimia länsimailta Ukrainan tukemiseksi Naton huippukokouksen yhteydessä. Autto on yksi useiden maiden parlamentaarikoiden ja asiantuntijoiden allekirjoittaman kansainvälisen vetoomuksen “Match Words with Power” tukijoista.
Kokoomuksen Sammallahti: Miksi valtio tukee markkinahintoja kalliimpia ”kohtuuhintaisia” vuokra-asuntoja?24.6.2025 07:13:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan valiokuntavastaava Tere Sammallahti kummastelee kaventuvia vuokraeroja valtion tukemien vuokra-asuntojen ja vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen välillä. Jopa 184 kunnassa tuetut vuokra-asunnot ovat vapaarahoitteisia vuokra-asuntoja kalliimpia. Niissä sijaitsee 21 prosenttia valtion tukemasta vuokra-asuntokannasta. Asia käy ilmi ympäristöministeriön viimeisimmästä asuntomarkkinakatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme