Fingrid selvitti merituulivoiman mahdollisuuksia liittyä kantaverkkoon
13.5.2024 10:31:47 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote
Fingrid on tunnistanut länsirannikolta alustavasti viisi aluetta, joissa Manner-Suomen kantaverkkoon voitaisiin liittää suuria merituulivoimahankkeita 2030-luvulla. Liitynnät edellyttäisivät merkittäviä investointeja kantaverkkoon. Alueet ovat Ulvila, Närpiö, Vaasa, Raahe ja Raisio. Lisäksi Inkoon alue on määritetty liityntämahdollisuudeksi, mikäli merituulivoiman rakentaminen tulee mahdolliseksi myös Suomen eteläisillä merialueilla. Fingrid kerää sidosryhmiltä palautetta selvityksestä sekä näkemyksiä tarkempien liittymispisteiden määrittämisestä 23.6. asti. Tervetuloa keskustelemaan aiheesta 22.5.

Suomen merialueille on suunnitteilla kymmeniä gigawattikokoluokan merituulihankkeita. Fingrid on saanut kyselyitä merituulivoiman liittämisestä kantaverkkoon 95 gigawatin edestä. Fingrid käynnisti syksyllä 2023 selvityksen merituulivoiman liityntämahdollisuuksista kantaverkkoonsa 2030-luvulla. Selvitys on tehty Fingridin kantaverkkosuunnittelussa käytetystä perusskenaariosta poikkeavalla oletuksella, jonka mukaan tuulivoimainvestoinnit painottuvat Suomessa merituulivoimaan 2020- ja 2030-lukujen taitteesta alkaen, mikä johtuu esimerkiksi taloudellisesta kannattavuudesta tai hyväksyttävyydestä. Suomen sähkön kulutuksen oletetaan noin kaksinkertaistuvan nykytasosta vuoteen 2035 mennessä etenkin teollisuuden kasvun myötä ja merituulivoimaa rakentuvan 2030-luvulla yhteensä 6,5 GW, mikä vastaa hieman yli 30 terawattitunnin vuosituotantoa.
Fingrid on alustavasti selvittänyt viisi aluetta, joissa suuret merituulipuistot voitaisiin liittää Manner-Suomen kantaverkkoon; Ulvila, Närpiö, Vaasa, Raahe ja Raisio. Lisäksi Inkoon alue on määritetty liityntämahdollisuudeksi, mikäli merituulivoiman rakentaminen tulee mahdolliseksi myös Suomen eteläisillä merialueilla. On myös mahdollista, että merituulivoimaliityntöjä voidaan toteuttaa 2030-luvulla useampia ja muillekin kuin määritetyille alustaville alueille, mikäli sähkön kulutuksen kasvu on selvityksen oletuksia voimakkaampaa tai uusi kulutus sijoittuu lähemmäksi merituulivoiman liityntöjä.

Kuva. Merituulivoiman alustavat liityntämahdollisuudet Suomessa 2030-luvulla.
Näiden gigawattikokoluokan merituulivoimaliityntöjen toteuttamiseksi tarvitaan teknisen selvityksen perusteella suuruusluokaltaan 0,6 miljardin euron investoinnit Fingridin vuoden 2023 kantaverkon kehittämissuunnitelmassa esitetyn neljän miljardin euron investointiohjelman lisäksi. Tarvittavat lisäinvestoinnit sijoittuisivat Keski-Pohjanmaalle, Lounais-Suomeen ja Uudellemaalle, ja käsittäisivät yhteensä noin 1 000 kilometriä uutta ja vahvistettavaa 400 kilovoltin voimajohtoa. Mikäli merituulivoiman rakentaminen mahdollistuisi myös Suomen eteläpuoleisille merialueille, keventäisi merituulivoiman liittäminen kantaverkon vahvistustarpeita sen sijaan, että se aiheuttaisi niitä.
Keräämme palautetta selvityksestä konsultaatiossa 23.6. asti. Tarkemmat alustavat liittymispisteet määritellään syksyllä 2024 saadun sidosryhmäpalautteen ja Fingridin sisäisten, tarkempien selvitysten perusteella. Liittymispisteet varataan yksittäisille asiakashankkeille hankekehityksen edetessä. Tervetuloa keskustelemaan merituulivoiman verkkoliityntämahdollisuuksista sidosryhmätilaisuuteemme 22.5.
Selvitys ja konsultaatiolomake tiedotteen liitteenä.
22.5. tilaisuuden ohjelma ja ilmoittautuminen >
Lisätietoja:
Erikoisasiantuntija Laura Ihamäki, Fingrid Oyj, puh, +358 40 708 1838
Strategisen verkkosuunnittelun päällikkö Mikko Heikkilä, Fingrid Oyj, puh. +358 40 637 4720
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid varmistaa Suomen ja Ruotsin välisten Fenno-Skan-yhteyksien siirtokapasiteettia uudella mekanismilla16.10.2026 09:25:56 EEST | Tiedote
Fingrid ottaa käyttöön mekanismin, joka vähentää Fenno-Skan-yhteyksien merikaapeleita rasittavia tehonsuunnan muutoksia. Ratkaisulla varmistetaan sähkönsiirtokapasiteetin käytettävyyttä Suomen ja Ruotsin välillä tulevalla talvikaudella sekä pidemmällä aikavälillä.
Fingrid sai lunastusluvan Lakeuslinjan osuudelle – lunastuslupaprosessien sujuvoittamista tarvitaan14.10.2026 10:29:08 EEST | Tiedote
Fingrid on saanut valtioneuvostolta lunastusluvan Lakeuslinja-voimajohtoyhteyden Laurinneva–Alajärvi-osuudelle Pohjanmaalla. Päätös mahdollistaa rakentamisen aloittamisen tällä osuudella ja on tärkeä askel Suomen kantaverkon vahvistamisessa.
Sähköverkkoon liittämisen etusijamenettely tarvitaan nopeasti käyttöön9.10.2026 15:55:03 EEST | Tiedote
Sähkömarkkinalakiin ehdotettu muutos liittämisen etusijamenettelystä on tarpeellinen ja tervetullut uudistus, joka tehostaa rajallisen verkkokapasiteetin käyttämistä. Lakiesitystä on kuitenkin vielä joiltain osin täsmennettävä, että se palvelee mahdollisimman hyvin tarkoitustaan. Lisäksi on tarpeen harkita etusijamenettelyn kaltaista mallia myös sähköverkkohankkeiden lunastuslupien käsittelyyn.
Fingrid vahvistaa vuoropuhelua sähköjärjestelmän murroksesta8.10.2026 08:43:45 EEST | Tiedote
Fingridin uusi sidosryhmätoimikunta kokoontui ensimmäisen kerran 6. lokakuuta 2026. Toimikunta tarjoaa eri sidosryhmille pysyvän foorumin keskustella sähköjärjestelmän murroksesta, kantaverkon kehittämisestä sekä muutoksen yhteiskunnallisista vaikutuksista.
Enhälligt beslut av Fingrid Oyj’s aktieägare 5.10.20266.10.2026 14:31:34 EEST | Pressmeddelande
Fingrid Oyj:s aktieägarna har 5.10.2026 enhälligt beslutat att välja Hannu Hautala till styrelseledamot. Hannu Hautala, diplomingenjör, finsk medborgare. Hautala har arbetat som verkställande direktör för Luxmet Oy sedan september 2026. Tidigare arbetade han som verkställande direktör på Keliber Oy, som verkställande direktör på Nordkalk Oy, i olika ledande befattningar inom Outokumpu Oyj och i flera olika ledande befattningar inom Elcoteq SE och Flextronics Holding Finland Oy och i olika ledande positioner inom Rautaruukki Oyj. Hannu Hautala är oberoende i förhållande till bolaget och i förhållande till betydande aktieägare. Hautala har gett sitt samtycke till nomineringen. Efter valet, består styrelsen av fem (5) medlemmar: Eeva-Liisa Virkkunen (ordförande), Leena Mörttinen (viceförande), Jero Ahola, Hannu Hautala och Mika Lehtimäki. Mer information: Fingrid Oyj, direktör för juridiska ärenden och hållbarhet, Marina Louhija tel. 030 395 5289
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme