SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: ”Muuttuvatko hallituksen säästöt vain suuremmaksi lisäkuluiksi?”

Jaa

Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikura ilmaisi tänään huolensa siitä, että Orpon hallituksen kaavailemat säästötoimenpiteet verohallintoon uhkaavat valtion verotuloja. Pääjohtajan näkemyksen mukaan säästöt saattavat johtaa esimerkiksi valvonnan heikkenemiseen ja sitä kautta 100–200 miljoonaa euroa pienempään verokertymään vuositasolla.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

”Nyt pitää hallituksen olla hereillä, että kymmenien miljoonien säästö ei muutukin satojen miljoonien verotulomenetyksiksi. Tässä ei ole mitään järkeä, että toimet vain pahentavat valtion taloustilannetta,” toteaa valtionvarainvaliokunnan verojaoston jäsen Joona Räsänen.

Orpon hallitus on kautensa aikana tehnyt myös useita lakiesityksiä, joilla verohallinnon tehtävätaakkaa on lisätty entisestään. Nyt hallitus yrittää yhtä aikaa siis lisätä ja vähentää verohallinnon tehtäviä. Tämä tempoilu ei hyödytä ketään.

Pääjohtaja Heikura listaa kehitystoiminnan, digitaalisen talouden, virtuaalivaluuttojen ja sijoitustoiminnan alueiksi, joiden muutoksiin verottaja ei voi jatkossa enää säästösyistä varautua. Samaan aikaan hallitus on lisäämässä verohallinnon tehtäviä. Ajankohtaisena esimerkkinä tästä on tiistaina 14.5. lähetekeskustelussa oleva HE 45/2024, Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi valmisteverotuslain muuttamisesta. Etämyynnin valmisteveroon liittyvät esitykset toisivat puolestaan verottajalle lisätehtäviä.

”Hallitus teki virheen siinä, että se ei käynnistänyt valtionhallinnon tuottavuusohjelmaa jo tänä vuonna, vaan säästöt aloitetaan kunnolla vasta ensi vuonna. Tähän päälle tulevat nyt kehysriihessä päätetyt satojen miljoonien lisäsäästöt. Järkevämpää olisi ollut aloittaa toimet jo kuluvana vuonna ja jaksottaa säästöt ylipäänsä useammalla vuodelle. Näin voitaisiin saavuttaa säästöjä ilman riskiä siitä, että hallitsematon kertarysäys muuttaa ne vain entistä suuremmaksi lisäkuluksi,” Räsänen muistuttaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Harakka ja Skinnari: Milloin ja miten Suomen hallitus aikoo tuomita USAn asettaman viisumikiellon entiselle EU-komissaarille Thierry Bretonille?10.1.2026 11:33:14 EET | Tiedote

Kansanedustajat Timo Harakka ja Ville Skinnari (sd) ovat jättäneet kirjallisen kysymyksen Yhdysvaltain hallituksen ulkoministeri Marco Rubion 23.12.2025 ilmoittamasta viisumikiellosta EU:n komission entiselle jäsenelle Thierry Bretonille sekä neljälle muulle Britannian ja Saksan kansalaiselle. — Suomen ja EU:n on reagoitava viipymättä, kansanedustajat vaativat.

SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote

Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye