Shakin huippunimi Tunde Onakoya saapuu Suomeen
Hiljattain New Yorkin Times Squarella 60 tuntia putkeen shakkia pelannut nigerialainen shakin huippunimi Tunde Onakoya saapuu Suomeen. Hän osallistuu Diakonissalaitoksen ja Filantropian ry:n järjestämään Nigeria-foorumiin torstaina 16.5.

Nigerialainen Tunde Onakoya on yksi shakin kiinnostavimmista nimistä tällä hetkellä. Kansallissankarin mainetta nauttiva shakkimestari on tullut tunnetuksi erityisesti vuonna 2018 perustamastaan Chess in Slums Africa -organisaatiostaan. Sen missiona ontukea shakin avulla köyhistä oloista ponnistavien lasten asemaa ja mahdollisuuksia.
Times Squaren tempauksellaan Tunde saavutti Guinnessin ennätyksen, mutta nostatti samalla kiinnostusta ja tunnettuutta Chess in Slums -konseptilleen: sen kautta on kulkenut jo yli 10 000 lasta, joista 500 on saanut kansainväliselle koulutukselleen rahoituksen.
Tarinankertoja Afrikan mahdollisuuksien puolesta
Tunde Onakoya on itse kotoisin Lagosin Ikorodun slummeista, joten hän tietää miten haasteellista sieltä on ponnistaa eteenpäin. Hän onkin käyttänyt omaa tarinaansa inspiraationa.
Tunde puhuu torstaina 16.5. Diakonissalaitoksen ja Filantropia ry:n järjestämässä Nigeria-foorumissa. Tapahtuma keskittyy suomalaisten yritysten ja järjestöjen mahdollisuuksiin tehdä kestävää liiketoimintaa Nigeriassa. Tarkoituksena on myös monipuolistaa suomalaisten kuvaa Saharan eteläpuolisen Afrikan maista.
Nigeria on aiheena ajankohtainen ja kansainvälisen kiinnostuksen polttopisteessä. Siellä asuu yli 200 miljoonaa ihmistä, väestö on nuorta ja se on yksi Afrikan nopeimmin kasvavista talouksista.
Tapahtumaan liittyy myös taide- ja valokuvanäyttely, joka on nähtävillä Kauppakeskus Redissä sijaitsevassa Vapaakaupungin Olohuoneessa. Nähtävillä on mm. Dotun Popoolan, Ife Olowun ja Rami Kankaan teoksia. Tapahtuma on tuotettu yhteistyössä taiteen ja viestinnän yhdistävän Art for Business -yhteisön kanssa.
Lisätietoja: hdl.fi/en/blog/nigeria-forum/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sara Tabrizizadeh-HaavistoOhjelmakoordinaattoriDiakonissalaitos
Puh:050 340 9660sara.haavisto@hdl.fiKuvat
Diakonissalaitos on 155-vuotias säätiö, joka tekee rohkeasti työtä ihmisarvoisen elämän puolesta. Säätiö tarjoaa yhdessä siihen kuuluvan Rinnekodit-palveluliiketoiminnan kanssa vaikuttavia sosiaali- ja terveyspalveluita, jotka parantavat asiakkaiden arkea. Diakonissalaitos työllistää valtakunnallisesti 3200 henkilöä. Säätiö on yhteiskunnallinen yritys ja kannattava liiketoiminta on väline paremman ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan rakentamiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Asunnottomien yön tutustumisretki: asunnottomuus lisääntyy ja päihdetilanne kaduilla raaistuu – mikä ratkaisuksi?12.9.2025 13:41:38 EEST | Kutsu
Asunnottomien määrä kääntyi vuonna 2024 nousuun ensi kertaa sitten vuoden 2012. Samaan aikaan päihdetilanne kaduilla on pahentunut ratkaisevasti. Tilanne on haastava, mutta ratkaisujakin on. Tervetuloa 16.10.2025 tutustumisretkelle näkemään ja kuulemaan, mitä on asunnottomien ja asunnottomuustyön arki tänä päivänä.
Ratkaisujen aika: Alfa-PVP pois kadulta ja hoitopolku kuntoon5.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Alfa-PVP:n käyttö on lisääntynyt räjähdysmäisesti lyhyessä ajassa, ja tilanne aiheuttaa syystä pelkoa ja hämmennystä. Nyt on aika toimia. Alfa-PVP on saatava pois kadulta keinolla millä hyvänsä, ja päihderiippuvaisten henkilöiden hoitopolku sujuvoitettava sellaiseksi, että kadulta pääsee heti vieroitukseen ja vieroituksesta kuntoutukseen.
Viimeinen A-sisar on poissa – 1800-luvulla aloitettu sisarkotijärjestelmä päättyi lopullisesti4.9.2025 12:14:26 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen viimeinen A-sisar, diakonissa Rauha Venetmäki kuoli 99-vuotiaana 22.8.2025. Hänen myötään päättyi Diakonissalaitoksella vuonna 1867 alkanut Sisarkodin aika. Sisarkoti oli alun perin kutsumukseen perustuva hengellinen yhteisö, jossa tärkeintä oli palvelu, ei palkka.
”Oltaisiinko toistemme puolella?”– Diakonissalaitos haastaa puuttumaan vastakkainasetteluun, joka uhkaa normalisoitua27.8.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Yhteiskunnallinen keskustelu on viime vuosina kärjistynyt, ja ihmisten yhdistäjäksi aikanaan kehitetty sosiaalinen media lietsoo vastakkainasettelua entisestään. Diakonissalaitos on huolissaan ilmiöstä, jossa vastakkainasettelu normalisoituu ja puuttumisen kulttuuri rapautuu.
Vastuullisuus on Diakonissalaitoksen maineen kulmakivi14.8.2025 10:00:04 EEST | Tiedote
Diakonissalaitos ja sen omistama yhteiskunnallinen yritys Rinnekodit saivat kaikilta sidosryhmiltä hyvät arvosanat vuoden 2025 Luottamus & Maine -tutkimuksissa (Reputation and Trust Analytics, ent. T-media). Vuonna 2025 tutkimus tehtiin oman henkilöstön, suuren yleisön ja päättäjien keskuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme