Särkänniemen Säbäkipinä houkuttelee lapsia liikkumaan
Särkänniemen luokkaretkeläiset ja muut asiakkaat nauttivat 14.–16.5. Särkänniemen Säbäkipinästä, joka tuo huvipuistoon säbäkaukalon ja hauskoja liikuntapisteitä.

Särkänniemen luokkaretkikausi alkaa 14.5.2024, ja ensimmäiset kolme päivää luokkaretkeläisiä ja muita Särkänniemen asiakkaita hemmotellaan liikunnallisella lisäohjelmalla. Salibandyliiton Säbäkipinä on tuonut Särkänniemeen liikunnallisia aktiviteettipisteitä, joten tekeminen ei huvipuistossa lopu kesken.
”Huvipuiston Estraadin eteen on tuotu säbäkaukalo, ja lisäksi meillä on esimerkiksi pääyhteistyökumppanimme Kamuxin mahdollistama polkuautorata, heittoseiniä ja tarkkuuslaukauspiste”, kertoo Suomen Salibandyliiton kehityspäällikkö Tiina Koivisto.
Säbäkipinä on nimi matalan kynnyksen toimintamallille, jonka tavoitteena on kannustaa lapsia ja perheitä liikkumaan ja erityisesti salibandyn pariin. Se tarjoaa uuden ja innostavan liikkumisen alustan lapsille sekä lisää salibandyseurojen mahdollisuuksia järjestää toimintaa.
”Säbäkipinä sopii mahtavasti yhteen Särkänniemen ja erityisesti luokkaretkikauden kanssa. Liikuntapisteet tuovat vuoristorata-ajeluiden välille kaivattuja taukoja ja täyttävät osaltaan Särkänniemen tarkoitusta, joka on palauttaa ihmiset älylaitteiden äärestä toistensa pariin kokemaan elämyksiä fyysisessä ympäristössä”, toteaa Särkänniemen toimitusjohtaja Miikka Seppälä.
Säbäkipinän pisteet ovat kolmen päivän ajan avoinna huvipuiston aukioloaikojen mukaan klo 11–17. Aktiviteettipisteisiin pääsee kaikilla huvipuiston sisäänpääsyyn oikeuttavilla lipputuotteilla. Edullisin vaihtoehto on Huvipuistolippu, jonka hinta on 9,90 €, ja muita vaihtoehtoja ovat Koululaisranneke, Särkänniemi-ranneke, Huvilaiteranneke, Kohderanneke ja Kausikortti. Alle 3-vuotiaat pääsevät sisään ilmaiseksi.
Särkänniemen luokkaretkikausi jatkuu toukokuun loppuun asti tiistaista sunnuntaihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miikka SeppälätoimitusjohtajaTampereen Särkänniemi Oy
Puh:050 377 0303miikka.seppala@sarkanniemi.fiMikko Aikkomyynti- ja kehitysjohtajaSSBL Salibandy Oy
Puh:040 052 9025mikko.aikko@salibandy.fiKuvat





Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen Särkänniemi Oy on vuonna 1966 perustettu Tampereen kaupungin omistama matkailuyhtiö. Särkänniemi on ilon ja elämysten alusta, Suomen monipuolisin matkailukohde ja Tampereen matkailun suurin vetovoimatekijä. Särkänniemen elämyskokonaisuuteen kuuluvat tällä hetkellä huvipuisto, akvaario, Näsinneulan näkötorni ja Koiramäen eläinpuisto sekä maamme parhaimpiin ravintoloihin kuuluva Ravintola Näsinneula.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen Särkänniemi Oy
Särkänniemen suurin laiteuudistus 20 vuoteen – huikea koko perheen vuoristorata kiitää huvipuiston yllä Näsijärven maisemissa17.6.2025 13:44:42 EEST | Tiedote
Särkänniemen huvipuistossa on aloitettu rakennustyöt, joiden tuloksena alueelle nousee Suomen mittakaavassa ainutlaatuinen koko perheen vuoristorata. Kesäkaudelle 2026 valmistuva vuoristorata on Särkänniemen merkittävin laiteuudistus yli kahteen vuosikymmeneen. Uusi laite kohoaa lähes 30 metrin korkeuteen ja kulkee huikeissa korkeuksissa osin huvipuistoalueen yllä, aivan Näsijärven vierellä.
Särkänniemen rannekkeella Sara Hildénin taidemuseoon myös kesällä 202512.6.2025 15:04:38 EEST | Tiedote
Särkänniemi-ranneke tarjoaa tänäkin kesänä entistäkin monipuolisemman elämyksen, kun siihen sisältyy jälleen sisäänpääsy Sara Hildénin taidemuseoon. Huvipuistopäivän voi siis tänäkin vuonna yhdistää korkeatasoiseen taide-elämykseen aivan huvipuiston kyljessä.
Sairaalahuvipuisto juhlii 3-vuotissyntymäpäiväänsä – iloa ja elämyksiä tuhansille pienille potilaille22.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Maailman ensimmäinen sairaalaympäristöön rakennettu huvipuisto täyttää tänään kolme vuotta. Särkänniemen ja Taysin yhteistyönä syntynyt Sairaalahuvipuisto on tarjonnut iloa, väriä ja elämyksiä TAYSin Lasten ja nuorten sairaalan potilaille ja heidän läheisilleen jo vuodesta 2022.
Särkänniemen uutuuslaite avataan 20. toukokuuta – driftailut mahdollistaa Turva13.5.2025 15:19:29 EEST | Kutsu
Särkänniemen huvilaiteuutuus Drifti avataan tulevana tiistaina. Driftin brändäys sekä Särkänniemen laitekaveritoiminta toteutetaan yhteistyössä Keskinäisen Vakuutusyhtiön Turvan kanssa. Turva tarjoaa ilmaiset driftailut kaikille 9.–15. kesäkuuta.
Näsinneulan huipulla alkaa kuntotutkimus5.5.2025 09:31:55 EEST | Tiedote
Särkänniemessä käynnistyy 5. toukokuuta 2025 Näsinneulan betonirakenteiden kuntotutkimus. Öisin toteutettava työ kestää arviolta kaksi viikkoa. Alue on suljettu yleisöltä klo 23–05.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme