Ensimmäiset keynote-puhujat vahvistettu Cyber Security Nordic 2024 -tapahtumaan
15.5.2024 08:00:00 EEST | Messukeskus | Tiedote
Cyber Security Nordic (CSN) kokoaa kyberturvallisuuden huippuosaajat Helsingin Messukeskukseen 29.–30. lokakuuta. Ensimmäiset vahvistetut keynote-puhujat ovat Max Schrems, Noyb.eu, Portulans-instituutin johtaja William H. Dutton ja Truesecin Marcus Murray.

Max Schrems on tunnettu yksityisyyden puolustaja Noyb– European Center for Digital Rights -edustaja ja on CSN:n mielenkiintoisimpien keynote-puhujien joukossa. Schrems on saanut kansainvälistä tunnustusta uraauurtavilla kampanjoillaan Facebookia (Meta) vastaan, paljastaen yksityisyyden loukkauksia, mukaan lukien Euroopan yksityisyyslakeja rikkovat teot. Noyb.eu on myös äskettäin tehnyt valituksen OpenAI:sta Itävallan tietosuojavaltuutetulle ja aikoo haastaa EU:n ja USA:n välisen tietojensiirtojen sopimuksen kolmannen yrityksen.
William H. Dutton on Portulans-instituutin johtaja sekä Oxfordin Internet-instituutin (OII) ja Oxford Martin -koulun luennoitsija Oxfordin yliopistossa, jossa hän tukee Oxfordin Global Centre for Cyber Security Capacity (GCSCC) -keskusta. Hän oli OII:n perustava johtaja, Oxfordin yliopiston ensimmäinen Internet-tutkimuksen professori ja Etelä-Kalifornian yliopiston emeritusprofessori. Hänen uusin kirjansa on "The Fifth Estate: The Power Shift of the Digital Age" (OUP 2023).
Truesecin perustaja Marcus Murray on myös vahvistanut keynote-puheensa Helsingissä. Hänet tunnetaan johtavana esiintyjänä globaaleissa kyberalan tapahtumissa, joissa hän korostaa turvallisuusriskeihin perehtymisen tärkeyttä digitaalisessa maailmassamme.
Lisää keynote-puhujia julkistetaan syksyn aikana tapahtuman strategisten kumppaneiden puolesta ajankohtaisine aiheineen. Kumppaneita ovat: Agendium, Nixu, Trend Micro, HP Finland, Fitsec ja NetNordic.
Cyber Security Nordic 2024: näkökulmia yhdistävä, kriittisiä teemoja tutkiva
"Kiihtyvän kybermaailman keskellä Cyber Security Nordic mahdollistaa dynaamisia keskusteluja ja verkostoitumismahdollisuuksia. Tarjoamme erittäin korkeatasoisen ohjelman ja puhujat kyberturvallisuuden ajankohtaisista aiheista sekä liiketoiminnan että julkishallinnon näkökulmista", sanoo tapahtuman liiketoimintapäällikkö Anssi Rajala Helsingin Messukeskuksesta.
Agendalla on monipuolinen joukko kriittisiä aiheita, mukaan lukien eurooppalaiset aloitteet kohti turvallisempaa digitalisaatiota, tietoturvastrategiat, kyberrikollisuuden kehittyvä maisema ja lainvalvontatoimet, demokratian ja kyberpolitiikan risteymät, strategiat kyberhyökkäyksiä vastaan ja geopoliittiset sekä kyberdiplomatian monimutkaiset dynamiikat.
Tapahtuma on suunnattu kyberturvallisuuden ammattilaisille, liiketoiminnan johdolle ja asiantuntijoille, jotka vastaavat tietoturvasta ja tietotekniikasta. Siinä käsitellään neljää avainaihetta: politiikkaa, taloutta, todellisuutta ja kyberturvallisuuden tulevaisuutta.
Cyber Security Nordic -tapahtuma järjestetään kuudennen kerran Messukeskuksessa Helsingissä 29.–30. lokakuuta 2024.
Cyber Security Nordic -ohjelmaa päivitetään osoitteessa www.cybersecuritynordic.com
Cyber Security Nordic järjestetään yhdessä Finnish Information Security Clusterin (FISC ry.) kanssa Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman strategisia kumppaneita ovat Cyberday, Fitsec, HP Finland, Microsoft, NetNordic, Nixu, Trend Micro ja Vectra.
Viestintä, Helsinki Expo and Convention Centre, Anu-Eveliina Mattila, puh. +358 50 555 6183, anu-eveliina.mattila@messukeskus.com, #CyberSecurityNordic2024
Kuvia aiemmasta tapahtumasta löytyy osoitteesta http://mediabank.messukeskus.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anu-Eveliina Mattilaviestinnän asiantuntija
viestintä | tapahtumat
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Helsingin venemessut on Euroopan toiseksi suurin sisätiloissa järjestettävä venenäyttely15.2.2026 18:17:05 EET | Tiedote
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 26 Båt esitteli laajasti veneilyyn, kalastukseen ja vesiharrasteisiin liittyviä tuotteita. Veneitä messuilla oli 400, joista valtaosa oli suomalaisia. Yksi tapahtuman vahvuuksista on suomalaisten toimijoiden vahva sitoutuminen ja laaja osallistuminen Pohjois-Euroopan suurimpaan veneilytapahtumaan. Suomalaiset veneet kiinnostavat myös kansainvälisiä kävijöitä, joita nähtiin venemessuilla entistä enemmän. Vene 26 Båt -messut järjestettiin 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Veneelle uusi elämä -kisan voitti turkulainen Henri Reivolahti ja Carita HT14.2.2026 15:05:19 EET | Tiedote
Vene 26 Båt Helsingin kansainvälisillä venemessuilla palkittiin lauantaina 14.2. Veneelle uusi elämä -kisan voittaja Henri Reivolahti, joka oli kunnostanut Carita HT -veneen lähes kelvottomasta veneestä upeaksi käyttöveneeksi. Messuilla oli kolme venettä kilpailemassa voitosta. Yleisöäänestyksen voitti myös Carita HT. Venemessut järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Vene 26 Båt: Messujen kalastusvene on Finval 515 Evo DC14.2.2026 13:12:11 EET | Tiedote
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 26 Båt tuo esille entistä enemmän kalastusvarustettuja veneitä. Tänä vuonna tuomaristo valitsi toista kertaa Messujen kalastusveneen ja se on Finval 515 Evo DC. Yleisöäänestyksen voitti Predacast 430 Striker. Vene 26 Båt -messut järjestetään 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Pelasta Itämeri -palkinnon voitti Fishheart ja kalatie13.2.2026 18:00:00 EET | Tiedote
Suomen Messusäätiön 20 000 euron Pelasta Itämeri -palkinnon voitti Fishheart Oy:n kalatie-hanke. Palkinto jaettiin perjantaina 13.2. Vene 26 Båt -messuilla Helsingissä.
Golfmessut tarjoilee ohjelmaa niin tuoreille tulokkaille kuin kokeneille pelaajille12.2.2026 12:46:23 EET | Tiedote
Suomen suurin golftapahtuma, Golfmessut, järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 27.–29.3. samaan aikaan Kevätmessujen kanssa. Lajin uutuustuotteiden ja palveluiden esittelyn rinnalla luvassa on mm. simulaattorigolfin ensimmäinen virallinen SM-finaali, sekä monipuolista asiatietoa, viihdettä ja julkisuuden henkilöiden haastatteluja lajin tiimoilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme