Metroliikenne katkeaa Rautatientorilla 3.6. – poikkeuksia myös idässä
Kesällä 2024 on käynnissä useita metron parannushankkeita, joiden takia metroliikenteeseen tulee katkoja. Metroliikenne katkeaa Rautatientorin metroasemalla 3.6. Rata-alueella tehtäviä töitä ei pystytä tekemään ilman metroliikenteen keskeyttämistä.

Kaupunkiliikenne Oy parantaa Rautatientorin metroaseman paloturvallisuutta ja viihtyisyyttä uusimalla laiturialueen järjestelmiä sekä laituritason ja liukuporrasalueen valaistusta ja pintamateriaaleja. Töitä tehdään myös aseman rata-alueella.
Kesän ajan 3.6.–1.9. metrot länteen kulkevat Kampin metroasemalta ja metrot itään Helsingin yliopiston metroasemalta. HSL järjestää korvaavaa liikennettä Helsingin yliopiston ja Kampin metroasemien välille raitiolinjoilla 9 ja 9B. Myös kaupunkipyörät palvelevat metron puuttuvilla osuuksilla. Lisäksi bussit kulkevat normaalisti esimerkiksi Rautatientorin, Hakaniemen ja Sörnäisten metroasemien kautta.
Metroaseman sulkeutumisesta huolimatta liikkeet Rautatientorin metroaseman läheisyydessä palvelevat kesän ajan.
Metro kulkee tiheimmillään Helsingin yliopiston ja Itäkeskuksen välillä 5 minuutin välein. Kaikki Kampista lähtevät metrojunat ajavat Kivenlahteen asti, ja ne kulkevat tiheimmillään 6 minuutin välein.
Poikkeuksia metroliikenteessä myös Itäkeskuksen ja Mellunmäen välillä
Myös idässä Mellunmäen-metrohaaralla joudutaan katkaisemaan metroliikennettä kesän aikana. Kaupunkiliikenne Oy korjaa Länsimäentien sillat sekä Alakiven ja Mustapuronpolun alikulkukäytävät, ja jatkaa niiden elinkaarta. Näiden töiden takia Mellunmäen metroasema on kiinni 3.6.–8.9. ja Myllypuron metroasema 8.7.–4.8.
Kontulassa Kaupunkiliikenne parantaa metroaseman laituritason turvallisuutta ja viihtyisyyttä korjaamalla rakenteita ja uusimalla pintamateriaaleja. Kontulan asema on kiinni 24.6.–4.8.
Metron pääteasemana Mellunmäen-haaralla on Kontula 3.–23.6. ja 5.8.–8.9., Myllypuro 24.6.–7.7. ja Itäkeskus 8.7.–4.8.
Liikennekatkon yhteydessä Kaupunkiliikenne uusii samalla vaihteet välillä Itäkeskus–Mellunmäki, jotta metroliikenne on entistä turvallisempaa ja tehokkaampaa.
HSL järjestää metroa korvaavaa liikennettä Itä-Helsinkiin bussilinjalla 99M, joka ajaa Kontulan ja Mellunmäen välillä 3.–23.6. ja 5.8.–8.9. Kontulan metroasema sulkeuduttua linja 99M ajaa Itäkeskuksen ja Mellunmäen välillä.
Lisätietoja
Lisätietoa kaikista toteutettavista hankkeista saa Kaupunkiliikenteen verkkosivuilta osoitteesta www.kaupunkiliikenne.fi/kesan-2024-metrokatko
Lisätietoa korvaavasta liikenteestä saa HSL:n verkkosivuilta osoitteesta www.hsl.fi/metro2024
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti NousiainenKaupunkiliikenne Oy, omaisuudenhallintayksikön johtaja
Puh:040 579 6074antti.nousiainen@kaupunkliikenne.fiKirsi BorgKaupunkiliikenne Oy, hankekehityspäällikkö
Puh:040 8669548kirsi.borg@kaupunkiliikenne.fiTeuvo SyrjäläHSL, projektipäällikkö
Puh:040 4867 474teuvo.syrjala@hsl.fiKuvat
Linkit
Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Tapiolan metroaseman Itätuulenkujan kulkureitillä oviremontti 4.8. alkaen10.7.2025 08:07:34 EEST | Tiedote
Kulkureitti Tapiolan metroaseman sekä Itätuulenkujan ja bussilaiturien 10 ja 11 välillä muuttuu väliaikaisesti maanantaina 4.8.2025. Aseman itäisen lippuhallin ja bussiterminaalin välisen yhdyskäytävän palonkestävät teräs–lasiovet uusitaan, jonka vuoksi reitti joudutaan väliaikaisesti sulkemaan. Suljetun kohdan viereen rakennetaan väliaikainen kulkureitti aseman muiden tilojen läpi. Väliaikainen reitti ei ole täysin esteetön.
Kivenlahden aseman lasiseinää korjataan 7.7.–8.8. – aseman liukuportaat eivät ole käytössä korjaustöiden aikana2.7.2025 15:16:20 EEST | Tiedote
Kivenlahden metroaseman sisäänkäynnin liukuporraskuilun seinälasien korjaaminen alkaa maanantaina 7.7.2025. Seinälasien asennus valmistuu viimeistään 8.8. Korjaustöiden aikana kaikki metroaseman liukuportaat ovat poissa käytöstä. Matkustajien käytössä on aseman hissit.
Viherseinät ja -katot ihastuttavat kesällä Mannerheimintiellä ja Herttoniemen metroasemalla2.7.2025 12:36:01 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy on osana kahta eri viherkokeilupilottia, joissa toteutetaan viherratkaisuihin satsaavaa kaupunkiympäristöä. Toisessa hankkeista toteutetaan viherseinät ja pölyttäjäkatot Herttoniemen metroasemalle. Toinen hanke sijoittuu Mannerheimintien raitiovaunupysäkeille.
Salamoinnin aiheuttama asetinlaitevika haittaa metron liikennöintiä - korjaustyöt saattavat kestää tiistaihin30.6.2025 10:26:29 EEST | Tiedote
Sunnuntain kesämyrskyn vuoksi metroliikenne ei jatka vielä maanantaiaamuna Kaitaan asemaa edemmäs. Liikenne palautetaan heti, kun viat on saatu korjattua ja tarvittavat turvallisuustestit tehtyä.
Herttoniemen metroaseman lippuhallin hissi pois käytöstä 30.6. alkaen24.6.2025 09:43:19 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy uusii Herttoniemen metroaseman lippuhallin hissin. Hissi on pois käytöstä maanantaista 30.6.2025 alkaen. Sisäänkäynnin portaat pysyvät käytössä töiden ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme