Kalevala Koru avaa uuden lippulaivamyymälän Helsingin keskustaan - uudessa myymälässä suomalainen design kohtaa inspiroivan ostoselämyksen

Jaa

Kalevala-lippulaivamyymälä on avattu uusissa tiloissa Keskuskadulla. Kalevala Koru elävöittää Helsingin keskustaa inspiroivalla myymäläkonseptilla, joka uudistaa tavan ostaa koruja sekä tarjoaa entistäkin kattavampia ja yksilöllisempiä palveluita.

Uudessa Kalevala-lippulaivamyymälässä asiakkaat ja elämyksellisyys ovat tilan keskiössä. Kokemusta rikastavat Private shopping -alue, uudenlaisen ostoselämyksen ja erilaisia huolto- ja personointipalveluita tarjoava korubaari sekä vaihtuvat taide-esillepanot. Uuden kivijalkamyymälän avaaminen epävakaassa taloustilanteessa kertoo Kalevala Korun kasvutahdosta, brändin vahvasta noususta ja rohkeudesta kehittää uudenlaisia innovatiivisia palvelukonsepteja.

”Uskomme Kalevala-brändin haluttavuuteen, asiakkaisiimme ja Helsingin ydinkeskustan vetovoimaan. Myymälämme avulla olemme entistä vahvempi osa ikonisten suomalaisten designbrändien keskittymää, joka on houkutteleva sekä kotimaisille että kansainvälisille asiakkaille. Pystymme tukemaan toinen toisiamme, ja nostamaan samalla suomalaista suunnittelua maailmankartalle”, sanoo Kalevala Korun kaupallinen johtaja Lea Aarinen-Koski.

Taidetta, käsityötä ja kestävää muotoilua

Kalevala Koru haluaa tarjota jatkuvasti uusia elämyksiä asiakkaille. Myymälän julkisivua koristaa Juslin Maunulan suunnittelema Vetovoima-korusta tehty taideteos, joka ohjaa asiakkaat korutaiteen maailmaan. Veistoksellisen myymälän isot ikkunat tuovat korut näkyviksi ja osaksi kaupunkikuvaa. Myymälätilan sisällä pääsee ihailemaan uudenlaista näyttelyaluetta, jossa vaihtuvat taide-elämykset tukevat korujen esillepanoa.

“Uusi myymälämme on yksi esimerkki siitä, miten me Kalevala Korulla uudistumme jatkuvasti osana kasvu- ja kansainvälistymismatkaamme, kuitenkin pitäen mielessä yrityksen arvokkaan perinnön. Lisäksi olemme satsanneet mallistojen uudistamiseen ja lanseerauksiin, viimeisimpänä esimerkkinä tuleva yhteistyömallisto Marimekon kanssa”, kertoo Kalevala Korun luova johtaja Aino Ahlnäs.

Myymälän korubaarissa voi tilata korujen ylläpito- ja huoltopalveluja sekä personoida vanhoja ja uusia Kalevala-koruja. Lisäksi myymälässä on entistä laajemmin esillä suuren suosion saavuttanut Kalevala Pidetty, eli käytettyjen ja huollettujen Kalevalan secondhand-korujen mallisto.

”Kalevalan designissa yhdistyy taide ja kädentaidot. Korumme ovat kuin pieniä päälle puettavia veistoksia, jotka nousevat myymälässä aivan uudella tavalla esille. Lisäksi koruillamme on merkityksellinen viesti – kaikki Kalevala-korut valmistetaan omalla tehtaallamme suomalaisena käsityönä”, Ahlnäs jatkaa.

Personoitua kokemusta vahvistaa täysin uudenlainen Private shopping -konsepti. Myymälässä on viihtyisä ja rauhallinen, erillinen Private shopping -tila, jossa asiakkaalle tarjotaan henkilökohtainen kokemus esimerkiksi kihla- ja vihkisormusten tai juhlakorujen valinnassa. Palveluun voi varata etukäteen ajan verkossa, soittamalla tai paikan päällä.

Uusi Kalevala-lippulaivamyymälä palvelee asiakkaita ma–pe klo 10–19, la klo 10– 17 ja su klo 10–16 osoitteessa Keskuskatu 3, 00100 Helsinki.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lea Aarinen-Koski
Kaupallinen johtaja, Kalevala Koru
puh. 040 084 7816
lea.aarinen@kalevala.fi

Aino Ahlnäs
Luova johtaja, Kalevala Koru
puh. 040 835 9692
aino.ahlnas@kalevala.fi

Kuvat

Mikael Pettersson
Lataa
Mikael Pettersson
Lataa
Mikael Pettersson
Lataa

Linkit

Kalevala Koru

Kalevala Koru on korumuotoilun rohkea ja ennakkoluuloton edelläkävijä jo vuodesta 1937. Kalevala-korut ovat kuin pienoisveistoksia, jotka on tarkoitettu käytettäviksi jokaisena päivänä arjesta juhlaan. Vastuullisuus on ollut alusta asti vahvasti yrityksen DNA:ssa. Kaikki Kalevalakorut valmistetaan Helsingissä yhdistäen perinteistä suomalaista käsityötaitoa ja innovatiivista teknologiaa. Korujen valmistamiseen käytetystä kullasta 100 prosenttia ja hopeasta yli 99 prosenttia on kierrätettyä. Kalevala Korun tavoitteena on käyttää tuloksesta kolmannes hyväntekeväisyysprojekteihin ja henkilöstön hyvinvointiin.

Kalevala Korun logo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kalevala Koru Oy

Kalevala Jewelry launches the new Itu collection at Copenhagen Fashion Week – designed by Martin Bergström and inspired by the power of Finnish nature6.8.2025 11:46:27 EEST | Press release

In August 2025, Kalevala launches a new jewelry collection called Itu (Finnish for “sprout”). The collection is designed by multidisciplinary designer and artist Martin Bergström, who works in both Sweden and Finland. The collection will debut during Copenhagen Fashion Week on August 6th at a Kalevala event, where the nearly 90-year-old brand will be presented to an international audience. Kalevala’s Creative Director is Aino Ahlnäs.

Kalevala Koru lanseeraa uuden Itu-korusarjan Kööpenhaminan muotiviikolla - Kalevala Korun ja Martin Bergströmin uutuudesta versoo pohjoisen luonnon voimaa6.8.2025 10:36:04 EEST | Tiedote

Kalevala Koru lanseeraa elokuussa 2025 uuden Itu-kokoelman, joka saa ensiesittelynsä 6. elokuuta Copenhagen Fashion Week -tapahtumassa. Kokoelman on suunnitellut monialainen muotoilija ja taiteilija Martin Bergström, joka työskentelee sekä Ruotsissa että Suomessa. Sarja esitellään yleisölle ensimmäistä kertaa Kööpenhaminan muotiviikoilla Kalevala Korun omassa tapahtumassa, jossa kohta 90-vuotiasta brändiä tehdään tunnetuksi kansainväliselle yleisölle. Kalevala Korun luovana johtajana toimii Aino Ahlnäs.

Kalevala Koru ja Robes Rental aloittavat yhteistyön – ikonisen brändin korut vuokrattaviksi kestävällä tavalla6.5.2025 11:14:30 EEST | Tiedote

Suomalainen korubrändi Kalevala ja muodin vertaisvuokrauspalvelu Robes Rental pilotoivat uudenlaisen yhteistyömallin, jossa rajattu valikoima Kalevala-koruja tuodaan vuokrattavaksi kuluttajille. Kalevala Koru avaa 7.5.2025 oman profiilin Robes-sovelluksessa, jolloin Kalevala-koruja voi ensimmäistä kertaa vuokrata suoraan sovelluksen kautta ympäri Suomen sekä Robes Rentalin ja Helsingin showroomilta.

RAKAS Rolf Ekroth x Kalevala -kollaboraation lanseeraus Kööpenhaminan muotiviikolla 5.8.20246.8.2024 12:00:56 EEST | Tiedote

Rolf Ekroth tuo lavatanssit ja suomalaisuuden syvimmän olemuksen Kööpenhaminan muotiviikoille. Lanseeraamme yhdessä RAKAS Rolf Ekroth x Kalevala -kollaboraation, johon sisältyy monikäyttöinen koru sekä huiveja. Korut on valmistettu kierrätyshopeasta suomalaisena käsityönä Kalevala Korun tehtaalla Helsingissä. RAKAS-koru toimii korvakoruna, huivikoruna ja monikäyttöisenä asusteena, jonka stailaamisessa vain mielikuvitus on rajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye