Ennakkotiedote: Mitä tapahtuu suomalaiselle Soulissa, kun fanitus kohtaa todellisuuden? Korean syndrooma ilmestyy 30.5.
16.5.2024 12:22:59 EEST | Gummerus | Tiedote
Millaista on korealainen seurustelukulttuuri ja miten toimii paikallinen deittailuappi Amanda? Miltä tuntuu, kun hammaslääkäri ehdottaa uutta leukaa? Entä mitä yhteistä eteläkorealaisella ja suomalaisella kulttuurilla on? Fanni Kolisevan esikoiskirja Korean syndrooma – Matka K-draaman ja K-popin kääntöpuolelle (Gummerus) avaa hauskasti ja terävästi äärimmäistä kulttuurishokkia sekä eteläkorealaisen yhteiskunnan osa-alueita rakkaudesta mielenterveysongelmiin.

Fanni Koliseva fanitti nuoruutensa korealaista populaarikulttuuria ja päätti aikuisena toimittajaopiskelijana muuttaa Souliin opiskelemaan maisterin tutkintoa. Mitä tapahtuu, kun odotukset kohtaavat todellisuuden? Korean syndrooma on terävä katsaus Etelä-Korean nykykulttuuriin ja valottaa niin maan itsemurhatilastoja, ikärakennetta, sukupolvia, syntyvyyden laskua, feminismiä kuin myös chaebol-sukuja, nunchia ja tapakulttuuria.
”Etelä-Korea on paljon muutakin kuin idoleita, draamoja ja kauneuskirurgiaa. Maa on vuoristoa, syksyn väriloistoa, kevään kirsikkapuita, välittäviä ja iloisia ihmisiä, ärsyttäviä ihmisiä, omaa polkuaan seuraavia ihmisiä, nuokkuvia kassamyyjiä, aamuisen metron hiljaisuutta, ennustajia ja unelmia.”
Samalla Korean syndrooma on samastuttava kasvutarina oman paikan hakemisesta vieraassa ympäristössä.
”Me emme tule siksi, joksi haluamme, pysyttelemällä siellä, mistä olemme lähteneet. Oli se matka sitten tamperelaiselle nakkikiskalle tai soulilaiseen lähiöön.”
Fanni Koliseva asui Soulissa ja raportoi Etelä-Koreasta toimittajana vuosina 2017–2018. Hän työskentelee tällä hetkellä YleX:llä tuottajana. Korean syndrooma on hänen esikoisteoksensa.
Fanni Koliseva: Korean syndrooma – Matka K-draaman ja K-popin kääntöpuolelle
287 sivua
Ilmestyy 30.5. painettuna kirjana sekä 5.6. e- ja äänikirjana, lukija Fanni Koliseva
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Täysin uudenlainen menestysjännäri Japanista – ratkaisun avaimet piilevät karmivissa piirustuksissa19.5.2026 10:12:11 EEST | Tiedote
Kesä ja dekkarit kuuluvat yhteen. Gummerus julkaisee alkukesästä kolme kovaa kansainvälistä menestysjännäriä: hyytäviä piirustuksia sisältävän japanilaisen mysteeriromaanin, Ruotsin parhaan jännäridebyytin ja Millennium-käsikirjoituksesta liikkeelle lähteneen trilogian huipennuksen.
Kertovan tietokirjallisuuden mestarin Patrick Radden Keefen uutuus kysyy, miksei Lontoon poliisi selvittänyt oligarkin poikana esiintyneen nuoren miehen kuolemaa18.5.2026 11:19:58 EEST | Tiedote
Älä sano mitään ja Kivun valtakunta -teoksista tunnetun Patrick Radden Keefen odotettu uutuus Valehtelijoiden kaupunki – Tositarina nuoren miehen kuolemasta ja Lontoon pimeästä puolesta (Gummerus) havainnollistaa yhden perheen tragedian kautta, kuinka korruptio ja harmaa talous ovat juurtuneet syvälle globaalin finanssimaailman ytimeen. Maija Heikinheimon suomentama jännitteinen, romaanin lailla ahmittava teos on kerronnallista tietokirjallisuutta parhaimmillaan.
Gummeruksen romanttiset kesälomakirjat tarjoilevat walesilaismaisemia, intiimejä konsertteja ja historian parhaat treffit15.5.2026 13:07:01 EEST | Tiedote
Tiina Lifländerin Merta edemmäs on täydellinen hyvän mielen kesälomakirja järkevästä Sinistä, joka yllättää itsensä ottamalla töistä loman ja lähtemällä viikoksi Walesiin. 1.6. ilmestyvä romaani aloittaa uuden kotimaisen feelgood-sarjan, joka saa jatkoa jo lokakuussa.
ENNAKKOTIEDOTE: Miten Grönlannista tuli uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin silmiä avaava uutuuskirja Jään valta vaihtuu (Gummerus) ilmestyy 8.6.13.5.2026 12:48:37 EEST | Tiedote
Arktisesta alueesta on tullut lyhyessä ajassa geopoliittisen mittelön areena samalla kun kansainvälinen sääntöihin perustuva maailmanjärjestys on murroksessa. Jään alta paljastuu uusia luonnonvaroja ja merireittejä, ja kilpailu niiden hallinnasta on alkanut. Seuraava kansainvälinen konflikti saattaa syttyä Jäämerellä. Miten ja miksi pohjoisesta on tulossa uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin Jään valta vaihtuu – Arktinen alue maailmanjärjestyksen murroksessa (Gummerus) auttaa ymmärtämään, miksi Yhdysvallat uhittelee Grönlannissa, Kiina haluaa arktiseksi valtioksi ja Venäjä varustautuu pohjoisessa.
Healing fiction on maailmankirjallisuuden uusi trendi: japanilainen hittikirja Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on käännetty yli 30 kielelle11.5.2026 13:22:20 EEST | Tiedote
Japanilaisesta menestysromaanista Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on muodostunut kansainvälinen ilmiö. Se edustaa maailmalla tällä hetkellä trendaavaa healing fiction -genreä, jossa kiehtovilla ja eriskummallisilla tarinoilla on lukijan mieltä eheyttävää voimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


