Avoin työttömyyskassa, A-kassa

Huomioitavaa ansiopäivärahan verotuksesta

20.5.2024 06:17:00 EEST | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote

Jaa

 Monelle tulee yllätyksenä, että ansiopäivärahaa saatetaan verottaa palkkaa kovemmin. Ansiopäivärahan ja työttömyyskassan muiden etuuksien verotuksessa on huomioitava, että ennakonpidätysprosentti määritellään vähintään 25 prosentiksi, mikäli ei toimita etuutta varten erillistä verokorttia.

Muutosverokortti etuuden maksatusta varten on mahdollista tilata suoraan Verohallinnon OmaVero-palvelusta.
Muutosverokortti etuuden maksatusta varten on mahdollista tilata suoraan Verohallinnon OmaVero-palvelusta. A-kassa / Kusti Manninen

– Jos kassalla on käytössä palkkaa varten annettu oleva verokortti, ennakonpidätys on aina vähintään 25 prosenttia vaikka verokortissa olisi pienempi prosentti. Tämä koskee sekä suorasiirtona saatua verokorttia, että muutosverokorttia palkkaa varten, kertoo Avoimen työttömyyskassan etuuspäällikkö Kaisa Tikka.

Muutosverokortti etuuden maksatusta varten on mahdollista tilata suoraan Verohallinnon OmaVero-palvelusta, ja se voidaan toimittaa sähköisesti kassaan. Näin varmistetaan, että etuuden veroprosentti on ajan tasalla ja vastaa nykyistä verotilannetta.

 2025 alkaen verokortin voimaantuloon muutos

Tähän asti verokortit ovat tulleet voimaan helmikuun alussa ja tammikuun ennakonpidätykset on tehty edellisen vuoden verokortin prosenttia käyttäen. Nyt tämä käytäntö kuitenkin muuttuu. Vuodesta 2025 alkaen verokortit ovat voimassa heti tammikuun alusta lähtien ja verokortin tulorajat lasketaan koko vuoden tulojen mukaan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Lisätietoa julkaisijasta

Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon. 


Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, vuorottelukorvausta, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa.


Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.


Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!

A-kassa.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa

Ansiopäivärahan saajia selvästi vähemmän kuin vuosi sitten – ensihakemusten määrä laski tammikuusta18.3.2026 07:25:00 EET | Tiedote

Helmikuussa Avoimen työttömyyskassan ansiopäivärahan saajien määrä jatkoi laskuaan viime vuodesta, mutta kuukausitasolla tilanne pysyi lähes ennallaan. Hakemuksia saapui helmikuussa selvästi vähemmän kuin vuotta aiemmin, ja erityisesti ensihakemusten määrä laski tammikuusta. Samalla lomautettujen osuus pysyi edelleen korkeana, ja vaikka saajamäärä väheni, ansiopäivärahamenot kasvoivat hieman edelliskuusta. Maaliskuun alkupuolen luvut viittaavat siihen, että saajamäärä saattaa olla kääntymässä jälleen loivaan nousuun.

Tätä työttömyyskassan etuutta ei moni huomaa hakea - etuutta jopa 800 euroa kuussa enemmän6.3.2026 07:25:00 EET | Tiedote

Suomessa välimatkat ovat pitkiä ja työkin saattaa löytyä satojen kilometrien päästä. Monelle pitkä matka voi olla kynnyskysymys uuden työn vastaanottamisessa, mutta liikkuvuusavustus on etuus, jota moni ei huomaa hakea. Avoimesta työttömyyskassasta A-kassasta haetaan jonkin verran liikkuvuusavustusta, mutta todennäköisesti etuuteen oikeutettuja voisi olla enemmänkin.

Kolmannes ansiopäivärahan saajista jo porrastuksen piirissä – enimmäisajan täyttäneiden määrä kaksinkertaistunut kahdessa vuodessa27.2.2026 07:45:51 EET | Tiedote

Avoimen työttömyyskassan tilastojen mukaan sekä porrastetun ansiopäivärahan piirissä olevien että enimmäismaksuajan täyttäneiden jäsenten määrä on kasvanut selvästi. Kehitykseen vaikuttavat osaltaan porrastusjärjestelmän voimaantulo ja se, että uusi lainsäädäntö on vähitellen tullut yhä useamman jäsenen kohdalla sovellettavaksi. Lisäksi työssäoloehdon pidentyminen 6 kuukaudesta 12 kuukauteen vaikuttaa siihen, kuinka nopeasti oikeus uuteen ansiopäivärahajaksoon voi täyttyä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye