Sofia Virta uhoaa: “Me haluamme, että Orpon hallitus kaatuu, sillä Suomea johtavalla hallituksella ei ole mitään visiota”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoo, että Suomesta puuttuu visio ja siksi Vihreät haluaa kaataa hallituksen. Virta puhui Vihreiden puoluevaltuustolle lauantaiaamuna.

– Tämän maan yksi merkittävin ongelma on, että visio Suomesta puuttuu. Me haluamme, että Orpon hallitus kaatuu, sillä Suomea johtavalla hallituksella ei ole mitään visiota siitä, miten hyvinvoivaa, elinvoimaista ja kaikille lajeille kestävää Suomea poliittisin päätöksin olisi mahdollista rakentaa. Arvon pääministeri Orpo kyllä kertoo, että tavoite on Suomen velkauran kääntäminen – mikä on tavoitteena kannatettava – mutta ei se ole vastaus kysymykseen, mitä Suomesta tulee isona, Virta tylyttää.
Virta tivaa hallitukselta visiota siitä, millaisessa Suomessa hänen nyt alle kouluikäinen tyttärensä aikuistuu.
– Mikä on hallituksen visio Suomen sotesta pitkällä ajalla? Mikä on hallituksen visio Suomen teollisuuden murroksesta ajalla? Entä maatalouden tai metsäpolitiikan? Suomea rakennetaan poliittisin päätöksin pala palalta mutta vaarana on, että ilman visiota touhussa ei ole mitään järkeä, ei pitkäjänteisyyttä saati päätöksentekoa, mikä johtaisi mihinkään kestävään. Hallitus ei kykene antamaan vastausta, minkälaiseen Suomeen tyttäreni aikuistuu 15 vuoden päästä – saati minkälaiseen Suomeen vauvat neljänkymmenen vuoden päästä syntyvät, Virta painottaa.
Virran mukaan suomalaiset vaihtoehdon paremmasta huomisesta.
– Suomalaiset ansaitsevat kuulla, minkälainen hallituksen visio on siitä, mitä Suomesta on jäljellä kun hallituksen sinällään kannatettava tavoite talouden tasapainosta toteutuisi? Suomalaiset ansaitsevat vaihtoehdon, jossa huominen on tätä päivää parempi, Virta linjaa.
Virta lupaa suomalaisille, että Vihreät tarjoavat hallituksen politiikalle vaihtoehdon, jossa on visiota ja toivoa.
– Vihreät ovat vaihtoehto Orpon hallituksen lyhytnäköiselle politiikalle, Vihreät ovat vaihtoehto Orpon hallituksen luomalle toivottomuudelle ja Vihreät ovat vaihtoehto Suomen blokkiutumiselle – meillä kun on valmius katsoa kokonaisuutta. Me olemme siis vaihtoehto ja on meidän vastuulla luoda toivoa. Me olemme valmiita murtamaan vanhoja rakenteita ja luomaan uusia, jotta kukaan ei jäisi yhteiskunnan muutoksen jalkoihin. Me uskallamme miettiä, mitä huominen vaatii meiltä tänään, Virta määrittelee.
Virran mukaan pääministeripuolue Kokoomuksella on vision puutteen lisäksi toinenkin ongelma.
– Varoitan pääministeri Orpoa, että peli perussuomalaisten kanssa ei välttämättä pysy hanskassa. Kun antaa pikkusormen on vaarana, että viedäänkin koko käsi. Siinä lieneekin se syy miksi katsomme nyt työperäisen maahanmuuton järjetöntä tulppaamista ja epäinhimillistä maahanmuuttopolitiikkaa, bensapopulismia ja satumetsäkriteereitä aidon uudistamisen ja kestävämmän Suomen rakentamisen sijaan. Kokoomuksen visio on jäänyt perussuomalaisten panttivangiksi, Virta sanoo.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreät mukana oppositiopuolueiden vetoomuksessa: Palestiinan valtio tunnustettava17.9.2025 16:23:41 EEST | Tiedote
Vihreiden sekä kahden muun oppositiopuolueen SDP:n ja vasemmistoliiton vetoomuksessa hallitukselle vaaditaan muun muassa Palestiinan valtion tunnustamista sekä sitä, että hallitus toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi.
Vihreiden Forsgrén: Vastaamon tietomurron kaltaisia joukkouhreja suojeltava – lakimuutos välttämätön17.9.2025 14:45:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan käsitellään tänään Bella Forsgrénin, Karoliina Partasen ja Elisa Gebhardin käynnistämä lakialoite rikosten uhrien aseman parantamiseksi tapauksissa, joissa rikos on kohdistunut suureen, vähintään 20 henkilön ihmisjoukkoon samanaikaisesti. Tällä lakialoitteella on jo yli 110 kansanedustajan tuki läpi puoluekentän.
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme