Atte Harjanne: Näen mieluummin hallituksen kuin luonnonmetsän kaatuvan.
18.5.2024 10:26:06 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne nosti puoluevaltuustolle pitämässään puheessa esiin suomalaisten arvostuksen kotimaan luontoamme kohtaan sekä luonnon positiivisen vaikutuksen meidän kaikkien elämänlaatuun. Harjanne kävi läpi hallituksen pitkää syntilistaa surkeasta luonto- ja ilmastopolitiikasta ja korosti, että näkee mieluummin hallituksen kuin luonnonmetsän kaatuvan.

Harjanne kertoi puheessaan miten suomalaiset arvostavat sekä nauttivat luonnosta ja luonnossa liikkumisesta. Hallituksen politiikasta ei sen sijaan mitään rakkautta luontoa kohtaan Harjanteen mukaan löydy.
– Jo hallitusohjelma on luonnon suojelun ja vaalimisen kannalta riittämätön. Pala palalta lisäksi on käynyt ilmi, että ohjelman hyvätkin kirjaukset ovat niin sanottuja kokoomuslaisia juhlapuheita. Lupauksia, jotka on ollut tarkoituskin pettää, Harjanne napautti.
Päätöksiä perustellaan taloudella, mutta tehokkaat markkinamekanismit luonnon ennallistamiseksi Harjanteen mukaan tyrmätään.
– Sekin unohtuu, että taloustieteilijät ovat jo aikaa sitten heränneet varoittamaan luonnon aliarvottamisen kustannuksista. Luonnon lanaaminen alihintaan on yksinkertaisesti osaamatonta ja surkeaa talouspolitiikkaa, Harjanne tylytti.
Samaan aikaan hallituksen ilmastopolitiikka on Harjanteen mukaan aivan riittämätöntä suhteessa tieteelliseen tilannekuvaan ja Suomen tavoitteisiin, ja osin otetaan jopa tarkoituksellista takapakkia.
– Euroopan unionin suuntaan Suomen hallituksen linjana on ilmasto- ja luontotoimien torjuminen tai vesittäminen - jopa niin, että jo sovitut asiat sotketaan.
Näiden syiden vuoksi Vihreät lähtivät tekemään välikysymystä hallituksen luonto- ja ilmastopolitiikasta.
– Siksi meiltä meni kuppi nurin. Siksi me kutsuimme koko opposition koolle keskustelemaan aiheesta, ja siksi me jätimme yhdessä sosiaalidemokraattien ja vasemmistoliiton kanssa välikysymyksen hallituksen luonto- ja ilmastopolitiikasta kansallisesti ja EU:ssa, Harjanne kertoi.
– Näen mieluummin hallituksen kuin luonnonmetsän kaatuvan, Harjanne linjasi.
Lue koko puhe:
https://www.vihreat.fi/ajankohtaista/atte-harjanteen-puhe-puoluevaltuuston-kokouksessa-18-5-2024/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Mari Holopainen: Suomi tarvitsee johdonmukaista talouspolitiikkaa – kokoomuksen poukkoileva verolinja syö uskottavuutta16.3.2026 15:01:06 EET | Tiedote
Suomi on vaikeassa taloudellisessa tilanteessa, jossa talouspolitiikalta tarvitaan johdonmukaisuutta ja vaikuttavia ratkaisuja. Kansanedustaja Mari Holopaisen (vihr.) mukaan kokoomuksen viimeaikainen veropolitiikka näyttää kuitenkin poukkoilevalta ja heikentää entisestään hallituksen talouslinjan uskottavuutta.
Vihreiden Forsgrén: Rydman mustamaalaa järjestöjä ilman näyttöä – järjestöt ovat olennainen osa suomalaista hyvinvointivaltiota, eivät mitään harrastekerhoja!16.3.2026 14:54:36 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) vaatii uusia leikkauksia sote-järjestöihin ja kutsuu osaa niistä "entisten poliitikkojen kovapalkkaisiksi suojatyöpaikoiksi". Vihreiden Bella Forsgrénin mukaan hallitus ei leikkaa tehottomuutta, vaan siirtää kustannukset kalliimpiin palveluihin ja näin nostaa kustannuksia.
Vihreiden Tynkkynen tyrmää hallituksen perintöverosuunnitelmat: ”hallitukselta hyppy ojasta allikkoon”13.3.2026 18:43:53 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen iloitsee tiedoista, joiden mukaan hallitus harkitsisi tehottoman ja kalliin yhteisöveroalennuksen perumista vihreiden vaatimusten mukaisesti. Hän kuitenkin hämmästelee, että tilalle kaavaillaan vielä hölmömpää perintöveron poistamista.
Sofia Virta: Katsomusopetus voi yhdistää suomalaisia koulussa ja rakentaa vahvempaa yhteiskuntaa12.3.2026 16:42:18 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kannattaa opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän ehdotusta korvata peruskoulun erillinen uskonnon- ja elämänkatsomustiedon opetus kaikille yhteisellä katsomusaineella.
Aktiivisuudesta ei saa rangaista – Vihreät esittää työttömien oikeutta kehittää taitojaan ja opiskella12.3.2026 10:07:37 EET | Tiedote
Suomen talous on polkenut useiden vuosien ajan paikallaan ja työttömyystilanne on EU-alueen heikoin. Juuri nyt tulisi kannustaa ihmisiä kehittämään osaamistaan eikä rangaista aktiivisuudesta. Vihreät esittää työttömyysturvan rajoitusten purkamista vapaaehtoistyöstä ja oman osaamisensa ylläpitämisestä sekä määräaikaisena toimena kaikille työttömille oikeutta opiskella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme