Fingrid on riitauttanut valvontakameratoimittajansa laskutuksen
20.5.2024 09:25:14 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Helsingin Sanomissa on julkaistu tänään 20.5. uutinen liittyen Fingridin valvontakamerahankintoihin. Fingrid on selvittänyt keväästä 2023 palvelutoimittajansa Noatek Oy:n laskutusta liittyen tyyppivikaisten kameroiden korjauslaskutukseen. Sähköasemille asennettavissa valvontakameroissa on esiintynyt tyyppivikoja, jotka kameroiden maahantuoja on hyvittänyt Noatekille. Tarkoituksena on ollut selvittää, onko palvelutoimittaja veloittanut Fingridiä perusteettomasti kameroiden korjaus- tai vaihtokustannuksista.
Fingrid on tutkinut asiaa sekä sisäisesti että yhtiön ulkoisten neuvonantajien avulla ja noudattanut heiltä saatuja toimintasuosituksia. Ensisijaisesti asiassa on kysymys tavanomaisesta Fingridin johdon toimivaltaan kuuluvasta yritysten välisestä sopimusriita-asian hoidosta.
Selvitysten tulokset osoittavat, että Fingridin menettely ja toimenpiteet palvelutoimittajaa kohtaan ovat olleet riittäviä ja oikeasuhtaisia. Selvitykset ovat kuitenkin osin kesken, eikä Fingrid ole siksi tehnyt vielä lopullista päätöstä mahdollisen tutkintapyynnön tekemisestä.
Selvitysten yhteydessä havaittiin valvontakameroiden hankinnassa puutteita yhtiön hankintamenettelyiden noudattamisessa, mikä otetaan huomioon henkilöstön säännönmukaisessa koulutuksessa ja meneillään olevassa hankintaprosessin kokonaiskehittämisessä.
Fingridin hankintakustannukset vuonna 2023 olivat noin 450 miljoonaa euroa mukaan lukien verkkoinvestoinnit. Hankintakustannusten määrä vaihtelee vuosittain hankkeiden määrästä riippuen. Yhtiö noudattaa hankinnoissaan huolellisuutta ja vastuullisuutta. Lähtökohtaisesti kaikki hankinnat kilpailutetaan. Julkisten hankintojen kynnysrajat ylittävät hankinnat materiaaleineen ja palveluineen hankitaan julkisella kilpailutuksella. Fingridin hankkeisiin osallistuvien toimittajien lukumäärä on suuri ja joukko kansainvälinen.
Asian sopimusoikeudellinen käsittely palvelutoimittajan kanssa on tällä hetkellä edelleen kesken. Fingrid on esittänyt sopimuskumppanilleen reklamaation sekä irtisanonut kyseisen palvelusopimuksen kesällä 2023. Osapuolet käyvät neuvotteluja riita-asian ratkaisemiseksi.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka, puh. 030 395 5235
sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Taajuusohjatun käyttö- ja häiriöreservin hankinta keskitetään tuntimarkkinoille 20278.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Fingrid on päättänyt olla hankkimatta taajuuden vakautusreservejä (FCR) vuosimarkkinoilta vuodelle 2027. Kotimainen FCR-hankinta suoritetaan ensi vuonna vain FCR-reservien tuntimarkkinoilta.
Fingridin selvitys: Teollisuuskulutuksen sijoittuminen lähelle sähköntuotantoa lisää kantaverkon liitettävyyttä merkittävästi3.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Sähkönkulutus on kääntymässä Suomessa voimakkaaseen kasvuun erityisesti datakeskus- ja sähkökattilahankkeiden vauhdittamana. Sähköverkon liityntäsopimuksen tehneet hankkeet voivat toteutuessaan kasvattaa kulutusta viidessä vuodessa jopa 40 prosenttia. Fingridin tänään julkaiseman selvityksen mukaan uusien liittyjien tehokas sijoittuminen Suomen sähköjärjestelmään voi kasvattaa kantaverkon kokonaisliitettävyyttä jopa 20 gigawattia. Tämä vastaa kymmeniä suurteollisuushankkeita, jotka toteutuessaan voivat tuoda Suomeen merkittävää taloudellista hyvinvointia. Tästä ja muista sähköjärjestelmän ja sähkön riittävyyden ajankohtaisista aiheista keskustellaan tänään Fingrid Current -tilaisuudessa, jonka suoraa verkkolähetystä voi seurata klo 13-16.40.
MARI-kauppapaikan käyttöönottoaikataulu siirtyy2.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat päättäneet siirtää yhteistä liittymistään eurooppalaiselle mFRR-energian kauppapaikalle eli MARI-kauppapaikalle. Todennäköisimpänä uutena käyttöönottoajankohtana pidetään syys–lokakuuta 2027.
Tasevastaavilta jätetään perimättä tuotannon ja kulutuksen volyymimaksun lokakuussa 202631.8.2026 14:33:00 EEST | Tiedote
Fingrid jättää perimättä tuotannon ja kulutuksen volyymimaksua lokakuussa 2026. Syynä tähän on voimajärjestelmän reservikustannusten ennustettua alhaisempi taso ja sähkökaupan tuloksen ennustettua korkeampi taso.
Taajuuden laadun raportti vuodelta 2025 julkaistu28.8.2026 13:54:29 EEST | Tiedote
Fingrid on julkaissut raportin pohjoismaisen sähköjärjestelmän taajuuden laadusta vuonna 2025. Raportissa esitetään tunnuslukuja myös aiemmilta vuosilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme