Fingrid on riitauttanut valvontakameratoimittajansa laskutuksen
20.5.2024 09:25:14 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Helsingin Sanomissa on julkaistu tänään 20.5. uutinen liittyen Fingridin valvontakamerahankintoihin. Fingrid on selvittänyt keväästä 2023 palvelutoimittajansa Noatek Oy:n laskutusta liittyen tyyppivikaisten kameroiden korjauslaskutukseen. Sähköasemille asennettavissa valvontakameroissa on esiintynyt tyyppivikoja, jotka kameroiden maahantuoja on hyvittänyt Noatekille. Tarkoituksena on ollut selvittää, onko palvelutoimittaja veloittanut Fingridiä perusteettomasti kameroiden korjaus- tai vaihtokustannuksista.
Fingrid on tutkinut asiaa sekä sisäisesti että yhtiön ulkoisten neuvonantajien avulla ja noudattanut heiltä saatuja toimintasuosituksia. Ensisijaisesti asiassa on kysymys tavanomaisesta Fingridin johdon toimivaltaan kuuluvasta yritysten välisestä sopimusriita-asian hoidosta.
Selvitysten tulokset osoittavat, että Fingridin menettely ja toimenpiteet palvelutoimittajaa kohtaan ovat olleet riittäviä ja oikeasuhtaisia. Selvitykset ovat kuitenkin osin kesken, eikä Fingrid ole siksi tehnyt vielä lopullista päätöstä mahdollisen tutkintapyynnön tekemisestä.
Selvitysten yhteydessä havaittiin valvontakameroiden hankinnassa puutteita yhtiön hankintamenettelyiden noudattamisessa, mikä otetaan huomioon henkilöstön säännönmukaisessa koulutuksessa ja meneillään olevassa hankintaprosessin kokonaiskehittämisessä.
Fingridin hankintakustannukset vuonna 2023 olivat noin 450 miljoonaa euroa mukaan lukien verkkoinvestoinnit. Hankintakustannusten määrä vaihtelee vuosittain hankkeiden määrästä riippuen. Yhtiö noudattaa hankinnoissaan huolellisuutta ja vastuullisuutta. Lähtökohtaisesti kaikki hankinnat kilpailutetaan. Julkisten hankintojen kynnysrajat ylittävät hankinnat materiaaleineen ja palveluineen hankitaan julkisella kilpailutuksella. Fingridin hankkeisiin osallistuvien toimittajien lukumäärä on suuri ja joukko kansainvälinen.
Asian sopimusoikeudellinen käsittely palvelutoimittajan kanssa on tällä hetkellä edelleen kesken. Fingrid on esittänyt sopimuskumppanilleen reklamaation sekä irtisanonut kyseisen palvelusopimuksen kesällä 2023. Osapuolet käyvät neuvotteluja riita-asian ratkaisemiseksi.
Lisätietoja:
toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka, puh. 030 395 5235
sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingridin omistusrakenteen muutos etenee7.5.2026 14:27:30 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto on tänään hyväksynyt kaupan, jonka mukaan valtio myy Fingridin B-sarjan osakkeita OP Pohjolalle. Valtio hankki aiemmin tänä vuonna Ilmarisen omistamat Fingridin A-sarjan osakkeet, joista 50 muunnetaan B-sarjan osakkeiksi. Järjestelyn toteuduttua valtion omistusosuus Fingridistä on 59,5 prosenttia.
Fingrid laajentaa markkinavalvonnan ulkoistuksen FCR-kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvontaan7.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Lokakuusta 2026 alkaen Fingrid ulkoistaa FCR-kapasiteettimarkkinoiden säännöllisen monitoroinnin Nord Poolille. Lopullinen vastuu markkinavalvonnasta ja sen toteutuksesta säilyy Fingridillä. Siirtymäaikana Fingrid vastaa FCR‑kapasiteettimarkkinoiden markkinavalvonnasta itse. Ulkoistus tehostaa markkinavalvontaa ja on jatkoa muutama vuosi sitten käynnistyneelle Fingridin ja NordPoolin yhteistyölle.
Kantaverkon vahvistaminen Itä-Suomessa etenee – Joroisten ja Kontiolahden välille suunniteltu voimajohto YVA-vaiheessa4.5.2026 10:55:00 EEST | Tiedote
Fingrid suunnittelee 400+100 kilovoltin voimajohtoyhteyttä Itä-Suomeen Joroisten Huutokosken ja Kontiolahden välille. Hankkeen ympäristövaikutusten arviointimenettely on käynnissä ja sen odotetaan valmistuvan vuoden 2027 lopulla. Tavoitteena on, että voimajohtoyhteys voisi olla valmiina vuoden 2033 aikana.
Tarjouspyyntö osallistumisesta Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitosyksikön järjestelmäsuojaan29.4.2026 08:49:24 EEST | Tiedote
Fingrid pyytää tarjouksia OL3-järjestelmäsuojan kohteista ajalle 1.1.2027 - 31.3.2028 (+ optiokausi enintään 6kk). Tarjouspyyntömateriaali on julkaistu Cloudia-tarjouspalvelussa, jota kautta tarjoukset tulee toimittaa 2.6. klo 18.00 mennessä. OL3-järjestelmäsuojaan voivat osallistua Etelä-Suomessa sijaitsevat, vähintään 8 megawatin suuruiset kohteet, jotka kykenevät erittäin nopeaan tehon muutokseen.
Liittymissopimusten hakemusmenettely laajenee sähköntuotantohankkeisiin 1.6.2026 alkaen27.4.2026 16:09:07 EEST | Tiedote
Fingridin viime kesänä käyttöön ottama liittymissopimusten hakemusmenettely laajenee teollisen kokoluokan sähkönkulutushankkeista ja sähkövarastoista myös sähköntuotantohankkeisiin 1.6.2026 alkaen. Menettelyn tavoitteena on ylläpitää ajantasaista tilannekuvaa sekä varmistaa, että kantaverkon liityntäkapasiteettia jaetaan tasapuolisesti eikä siirtokykyä ylitetä. Tervetuloa myös webinaariin aiheesta 18.5.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme