Axa Fahler sukeltaa isänsä, isoisänsä ja isoisoisänsä jäljille poikkeuksellisessa sukutarinassa, jossa kaapista paljastuu luuranko toisensa jälkeen
Juuri ennen kuin Axa Fahlerin isä kuoli Närpiön terveyskeskuksessa elokuussa 2010, hän kertoi pojalleen vielä viimeisen valheensa. Axa oli halveksunut isäänsä, patologista valehtelijaa, suurimman osan elämästään. Kun Axa vuosia myöhemmin päätti sukeltaa sukunsa juurille, totuus paljastui valheitakin ihmeellisemmäksi.

Axa Fahlerin esikoisteos Valehtelija, vakooja, vallankumouksellinen on poikkeuksellinen tositarina valheisiin kietoutuneesta suomalaissuvusta.
”Mitä sä tiedät isäsi isästä?” Axa Fahlerin tyttären kysymys jäi kytemään. Fahlerin isä oli paatunut valehtelija, jonka värikkäät tarinat tunnettiin suvussa. Mutta entä isänisä ja tämän isä? Miksi heistä ei puhuttu mitään?
Tutkimusmatka imaisi Fahlerin mukaansa ja vei punavankileirille, agitointimatkoille, maanalaisiin kommunistijärjestöihin, jatkosodan rintamalle ja vaaran vuosien vakoilukuvioihin. Isoisistä paljastuneet totuudet olivat tarinoitakin hurjempia.
Elävästi kirjoitettu teos kuvaa sukua, jossa jutuniskentä ja satujen sepittäminen on kulkenut verenperintönä nälkävuosista nykypäivään.
Axa Fahler on palkittu helsinkiläinen copywriter ja intohimoinen historian harrastaja, joka sukelsi sukututkimuksen kaninkoloon selvittämään isovanhempiensa värikkäitä ja vaiettuja elämäntarinoita.
“Tämä tarina on maatuska. Kerroksittainen ja monimutkainen, kauniiden, kauheiden, surullisten, yllättävien ja onnellisten asioiden tarina”, Falher toteaa.
Valehtelija, vakooja, vallankumouksellinen ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Axa Fahlerin itsensä lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 6.6.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikköOtava
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Lännessä harvinainen, intiimi näkökulma nyky-Kiinan arkeen naisaktivistien silmin17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Yksityisiä vallankumouksia on vaikuttava ja moniääninen tietokirja, joka avaa Kiinan viime vuosikymmenten yhteiskunnallista murrosta neljän naisen elämän kautta. Se tarjoaa poikkeuksellisen katsauksen Kiinan talouskasvun, sosiaalisen liikkuvuuden ja sukupuolten tasa-arvon kysymyksiin ruohonjuuritasolla.
Lännessä harvinainen, intiimi näkökulma nyky-Kiinan arkeen naisaktivistien silmin16.9.2025 13:43:11 EEST | Tiedote
Yksityisiä vallankumouksia on vaikuttava ja moniääninen tietokirja, joka avaa Kiinan viime vuosikymmenten yhteiskunnallista murrosta neljän naisen elämän kautta. Se tarjoaa poikkeuksellisen katsauksen Kiinan talouskasvun, sosiaalisen liikkuvuuden ja sukupuolten tasa-arvon kysymyksiin ruohonjuuritasolla.
Vasili Mitrohin – Arkistonhoitaja, joka halusi tuhota KGB:n16.9.2025 09:39:30 EEST | Tiedote
Dokumentaarinen tositarina pettyneestä ja syrjään sysätystä miehestä, joka paljasti lännelle Neuvostoliiton tiedustelun ja sortokoneiston todelliset kasvot. Tämä historian laajin tiedusteluvuoto tarkensi merkittävästi lännen käsitystä KGB:n toiminnasta.
Ainutlaatuinen suomalainen silminnäkijäkertomus paljastaa 1930-luvun Neuvostoliiton houkutuksen ja lohduttomuuden2.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Nuori nainen muuttaa aatteen palosta työläisten paratiisiksi kuvailtuun Neuvostoliittoon. Todellisuus paljastuu vasta rajan takana – kun perääntyminen on jo myöhäistä. Omana aikanaan tiukasti sensuroitu teos on autenttinen historiallinen dokumentti idealismista, propagandasta ja suomalais-venäläisistä suhteista sodan kynnyksellä.
Suomen vähiten populistisen poliitikon elämäkerta29.8.2025 09:56:48 EEST | Tiedote
Tällaista kirjaa ei elävästä kansanedustajasta ole koskaan kirjoitettu. Maria Petterssonin Anna Kontula - Leipää ja ruusuja -kirjassa Kontula kertoo poikkeuksellisesta urastaan, tapaamastaan Jumalasta, tekemästään seksityöstä sekä näkemyksistään, joita paheksutaan eduskunnan kaikilla laidoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme