SDP

Kutsu medialle: SDP:n puoluevaltuuston kokous Helsingissä 26.5.

21.5.2024 08:59:41 EEST | SDP | Kutsu

Jaa

Arvoisa median edustaja, lämpimästi tervetuloa SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräiseen kevätkokoukseen sunnuntaina 26.5. Kokous järjestetään Paasitornissa (os. Paasivuorenkatu 5 A, Helsinki). Kokoustilana toimii Sirkus-sali.

Kokouksen avaa puoluevaltuuston puheenjohtaja, eurovaaliehdokas Piia Elo. Kokouksen alussa kuullaan SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin poliittinen tilannekatsaus.

Kokouksen aikataulu:

klo 12 alkaen lounas

klo 13 kokouksen avaus

klo 14.30 mediatilaisuus, puheenjohtaja Antti Lindtman

Ennen puoluevaltuuston kokousta SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja muu puoluejohto osallistuvat SDP Helsingin vaalikontin avajaisiin ja kampanjatyöhön Kampin Narinkkatorilla kello 12.

Pyydämme ystävällisesti ilmoittautumaan kokoukseen tämän linkin kautta to 23.5. klo 15 mennessä.

Yhteyshenkilöt

SDP

Siltasaarenkatu 18-20 C

00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)

https://www.sdp.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työpaikkoja alkaa syntyä – mutta missä ovat toimet työttömille?2.9.2026 13:59:03 EEST | Tiedote

Pääministeri Petteri Orpo vakuutti budjettiriihen tiedotustilaisuudessa, että työpaikkoja alkaa syntyä ja työllisyyden voi odottaa paranevan tämän syksyn aikana. SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm kysyy, missä ovat hallituksen konkreettiset toimet niille suomalaisille, jotka ovat työttöminä juuri nyt. Tilastokeskuksen mukaan Suomessa oli heinäkuussa 289 000 työtöntä ja alle 25-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli 16,9 prosenttia.

SDP:n Malm vaatii pääministeri Orpoa selvittämään Kotkan akkumateriaalitehtaalla ilmennyttä työntekijöiden hyväksikäyttöä31.8.2026 14:03:27 EEST | Tiedote

Yle on tänään uutisoinut laajasti Kotkan akkumateriaalitehdaan työmaalla paljastuneista ongelmista, jotka kohdistuvat sen työntekijöihin. Työmaan kiinalaisia työntekijöitä on vaadittu allekirjoittamaan sopimus, joka on lainvastainen ja sallisi esimerkiksi palkkojen takaisinperinnän ja kieltää valitukset. Rakentamisesta vastaava tehdasyhtiö on osin valtio-omisteinen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye