Pääekonomisti: Työttömyyden nousu on enenevässä määrin muodostumassa ongelmaksi
22.5.2024 09:28:15 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote
Työttömyyden nousu jatkui huhtikuussa. Tilastokeskuksen mukaan työttömiä oli 41 000 enemmän kuin vuosi sitten. Myös työllisten määrä aleni, mutta työvoiman tuntuva kasvu tasapainotti tilannetta. Työttömyysasteen trendi jatkoi Tilastokeskuksen mukaan edelleen nousussa ja päätyi huhtikuussa 8,2 prosenttiin.

”Luvut vahvistavat kuvaa siitä, että työttömyyden nousu on enenevässä määrin muodostumassa ongelmaksi. Samalla työmarkkinoille on silti onnistuttu saamaan lisää työvoimaa, mikä on pitänyt työllisyyttä siedettävällä tasolla laskusuhdanteesta huolimatta. Yksi Suomen talouden harvoista valopilkuista on ollut korkea työperäisen maahanmuuton taso, mikä on tukenut työvoiman kasvua ja auttanut välttämään isompaa katastrofia työttömyyden lisääntymisestä huolimatta”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Tilastokeskuksen mukaan työllisiä oli huhtikuussa 17 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Työllisyysasteen trendi 20–64-vuotiaille jatkoi laskussa ja päätyi 77,1 prosenttiin.
”Työmarkkinoilla on erikoinen tilanne, jossa työllisyysaste pysyy korkealla, vaikka työttömyys nousee rajusti. Osittain on kyse siitä, että työttömyys on juuri nyt vahvasti sukupuolittunutta. Työttömät tulevat suhdanneherkiltä miesvaltaisilta toimialoilta, kuten rakentamisesta ja teollisuudesta. Sen sijaan palvelualoilla ja julkisella sektorilla tilanne on edelleen melko normaali”, arvio Appelqvist.
Huhtikuussa miesten työttömyysaste oli 10,6 prosenttia. Naisten työttömyysaste oli selvästi alhaisempi eli 7,7 prosenttia.
Uusia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoihin huhtikuussa 56 100 eli 18 300 vähemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Pitkäaikaistyöttömiä oli 92 300, mikä on 7 700 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Pitkäaikaistyöttömyys ei ole alentunut enää yli 1,5 vuoteen, vaan on jämähtänyt sitkeästi korkealle tasolle.
”Korkealle nouseva työttömyys on aina iso ongelma. Työttömyys sulaa Suomessa yleensä varsin hitaasti. Eli kun työttömyysaste kerran pääsee kohoamaan, ovat vaikutukset pitkäkestoisia. Samalla kasvaa riski siitä, että ihmiset syrjäytyvät kokonaan työmarkkinoilta”, sanoo Appelqvist.
Yhteyshenkilöt
Jukka AppelqvistPääekonomisti
Puh:+358 44 263 1051jukka.appelqvist@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kauppakamarikysely: Osaajapolitiikka saa yrityksiltä arvosanan 7– – ”Lupajonossa ei hitsata eikä hoideta”28.10.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Yritykset antavat hallituksen osaajapolitiikalle kouluarvosanan 7-. Kauppakamarien kyselyyn vastanneista 867 yrityksestä vain noin kolmannes arvioi hallituksen onnistuneen osaavan työvoiman turvaamisessa hyvin.
Keskuskauppakamari: Yritykset kerryttävät kaksi kolmasosaa verotuloista – osinkoverotuksen kiristys iskisi veropohjaan26.10.2026 13:59:16 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan osinkoverotuksen kiristäminen olisi väärä tapa korjata julkista taloutta. ”Myönteistä on, ettei valtiovarainministeriö esitä yhteisöverokannan nostamista vaan painottaa verotuksen kansainvälistä kilpailukykyä ja ennakoitavuutta”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
”Yhteisövero on vain jäävuoren huippu” – yritykset maksoivat ja tilittivät veroja ennätykselliset 82 miljardia euroa22.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Yritysten maksamat ja tilittämät verot nousivat vuonna 2024 lähes 82 miljardiin euroon. Julkisuudessa paljon puhututtanut yhteisövero oli alle kymmenesosa koko verokädenjäljestä. Vuoden 2024 tiedot ovat tuoreimmat, jotka yritysten verokädenjäljestä ovat saatavilla.
IT-ehdot uusiutuvat – sopimuksessa huomioidaan tekoäly20.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Uudistetut IT2026-ehdot julkistetaan 20.10. Uusissa ehdoissa huomioidaan tekoälyn nopea yleistyminen ja EU:n datasäädös.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinoiden nousukäännettä joudutaan vielä odottamaan – ”Tarvitaan kärsivällisyyttä”20.10.2026 08:52:26 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan syyskuun työmarkkinaluvut olivat oletettua heikompia. ”Onneksi työttömyyden lisääntymistä selittää suureksi osaksi työvoiman kasvu”, sanoo Appelqvist
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme