SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Tämä on surullinen päivä suomalaiselle koulutukselle ja työelämälle

22.5.2024 14:13:17 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Eduskunta on tänään päättänyt lakkauttaa aikuiskoulutustuen. Tämä päätös tulee heikentämään työntekijöiden koulutustasoa ja työllistymismahdollisuuksia. Aikuiskoulutustuki on vuosien ajan mahdollistanut tuhansille suomalaisille työn ohessa kouluttautumisen ja oman osaamisen päivittämisen. Se on ennaltaehkäissyt työttömyyttä ja mahdollistanut alanvaihdon tilanteissa, joissa omat työt ovat omalta alueelta loppuneet.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Nyt hallitus on päättänyt luopua täysin toimivasta järjestelmästä, jonka rahoituskaan ei ole edes painanut valtion kirstua kuin vain pieneltä osin. Tilalle ei myöskään ole tarjolla valmista uutta mallia, sanoo Suhonen huolestuneena.

Samaan aikaan saimme tänään kuulla työ- ja elinkeinoministeriöstä, että työttömien työnhakijoiden määrä on noussut 29 200 henkilöllä viime vuoteen verrattuna. Avoimien työpaikkojen määrä on vähentynyt 49 prosentilla viime vuodesta, mikä tarkoittaa yli 55 tuhatta työpaikkaa vähemmän.

- Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen vaikeuttaa tilannetta entisestään, kun työntekijöiden mahdollisuudet kehittää osaamistaan ja sopeutua muuttuville työmarkkinoille heikkenevät. Kuinka voi olla, että hallitus ei näe tätä yhtälöä? On perin kummallista, että sivistyspuolue Kokoomus hyväksyy näin käsittämättömiä toimia koulutuspolitiikassa. Tällä leikataan kyllä omalta Suomipuulta oksaa niin työllisyyden edistämisen, ihmisten tulevaisuusnäkymien ja tasa-arvon näkökulmasta, päättä Suhonen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen Keski-Suomen piirin jäsenäänestyksen ykkönen7.6.2026 12:27:30 EEST | Tiedote

Keski-Suomen SDP:n piiri kävi jäsenäänestyksen kansanedustajaehdokkaiden asettamisesta eduskuntavaaleihin vuonna 2027. Jäsenäänestyksen ykköseksi nousi toisen kauden kansanedustaja, SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen. – Äänestyksen tulos on minulle iloinen yllätys. Tulos SDP:n keskisuomalaisten jäsenistön parissa kertonee siitä kovasta työstä, mitä olen kansanedustajana tehnyt ja mitä asioita eduskunnassa ajan, toteaa Rantanen.

SDP:n Elisa Gebhard: Excelit eivät karkota naisia – kokoomuksen politiikka karkottaa6.6.2026 08:05:49 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard paheksuu kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran kommenttia siitä, että excelit ja talousluvut eivät vetoaisi naisiin. – On vanhoillinen ajatus, että naiset eivät olisi kiinnostuneita taloudesta. Sen sijaan kokoomuksen politiikka osoittaa käytännössä, ettei kokoomus ole naisten puolella. Kokoomuksessa tunnutaan pitävän naisia tyhminä, Gebhard linjaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye