SDP:n Suhonen: Tämä on surullinen päivä suomalaiselle koulutukselle ja työelämälle
22.5.2024 14:13:17 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eduskunta on tänään päättänyt lakkauttaa aikuiskoulutustuen. Tämä päätös tulee heikentämään työntekijöiden koulutustasoa ja työllistymismahdollisuuksia. Aikuiskoulutustuki on vuosien ajan mahdollistanut tuhansille suomalaisille työn ohessa kouluttautumisen ja oman osaamisen päivittämisen. Se on ennaltaehkäissyt työttömyyttä ja mahdollistanut alanvaihdon tilanteissa, joissa omat työt ovat omalta alueelta loppuneet.

- Nyt hallitus on päättänyt luopua täysin toimivasta järjestelmästä, jonka rahoituskaan ei ole edes painanut valtion kirstua kuin vain pieneltä osin. Tilalle ei myöskään ole tarjolla valmista uutta mallia, sanoo Suhonen huolestuneena.
Samaan aikaan saimme tänään kuulla työ- ja elinkeinoministeriöstä, että työttömien työnhakijoiden määrä on noussut 29 200 henkilöllä viime vuoteen verrattuna. Avoimien työpaikkojen määrä on vähentynyt 49 prosentilla viime vuodesta, mikä tarkoittaa yli 55 tuhatta työpaikkaa vähemmän.
- Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen vaikeuttaa tilannetta entisestään, kun työntekijöiden mahdollisuudet kehittää osaamistaan ja sopeutua muuttuville työmarkkinoille heikkenevät. Kuinka voi olla, että hallitus ei näe tätä yhtälöä? On perin kummallista, että sivistyspuolue Kokoomus hyväksyy näin käsittämättömiä toimia koulutuspolitiikassa. Tällä leikataan kyllä omalta Suomipuulta oksaa niin työllisyyden edistämisen, ihmisten tulevaisuusnäkymien ja tasa-arvon näkökulmasta, päättä Suhonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Timo Harakka osallistuu tasavallan presidentin valtiovierailulle Intiaan 4.–7.3.20262.3.2026 15:34:10 EET | Tiedote
Kansanedustaja (sd.) ja eduskunnan Intia-ystävyysryhmän puheenjohtaja Timo Harakka osallistuu tasavallan presidentti Alexander Stubbin valtiovierailulle Intiaan 4.–7.3.2026. Vierailun keskiössä ovat multilateraalinen yhteistyö, Suomen ja Intian kaupallis-taloudelliset suhteet, Aasian alueelliset kysymykset sekä Venäjän laiton hyökkäyssota Ukrainassa.
Timo Harakka vaatii valtiovarainministeriötä uudistumaan: Munkkiluostarin on muututtava1.3.2026 11:33:57 EET | Tiedote
On selvää, että valtiovarainministeriö (VM) valvoo parlamentaarisen talousohjauksen toteutumista, kuten puolueiden kesken on sovittu. Se edellyttää kuitenkin, että VM parantaa toimintaansa ja tuo talousmallinsa 2000-luvulle, kansanedustaja Timo Harakka (sd.) vaatii.
SDP:n Kymäläinen: Hallitus leikkaa taas kaikkein heikoimmilta – missä on empatia?1.3.2026 09:01:27 EET | Tiedote
Toimeentulotuen muutokset astuvat voimaan tänään 1.3.2026. Perusosaa leikataan kaikilta täysi-ikäisiltä ja samalla poistetaan 150 euron ansiotulovähennys. Myös aiemmin vähäisinä pidetyt avustukset huomioidaan jatkossa täysimääräisesti tulona. SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen pitää hallituksen linjaa kohtuuttomana ja lyhytnäköisenä.
SDP:n Pia Viitanen: Marttinen yrittää sumuttaa hallituksen epäonnistumisen piiloon28.2.2026 20:51:56 EET | Tiedote
– Työministeri Matias Marttinen yrittää tyylipuhtaalla sumutuksella viedä kaikin keinoin huomion siitä tosiseikasta, että hallitus on epäonnistunut työllisyydessä, talouskasvussa ja velanhoidossa sekä luottamuksen saavuttamisessa, laukoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
SDP:n Joona Räsänen: Velkaantumisen salarakkaat ovat nyt tulleet ulos kaapista28.2.2026 09:05:39 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on jättämässä jälkeensä lähes 15 miljardin euron vuosittaiset alijäämät valtion budjettiin. Tämä paljastuu valtiovarainministeriön julkaisemasta ehdotuksesta valtiontalouden lähivuosien kehyksiksi. Isona syynä valtaville alijäämille on, että valtiovarainministeriö on arvioinut, että noin puolet Orpon hallituksen julkista taloutta vahvistavista päätöksistä jää toteutumatta tällä vaalikaudella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme