Gummerus

Jenni Linturin Äärimmäisellä laidalla on taidokas romaani tyttöjen välisestä ystävyydestä ja kuiskaus ajasta

Jaa

Kirjailija Jenni Linturin Äärimmäisellä laidalla (Gummerus) on taidokkaan kertojan viides romaani, joka sijoittuu paitsi pääkaupungin äärimmäiselle laidalle myös kahden tytön lapsuuden äärimmäiselle laidalle. Tarinassa Mirkun perhe muuttaa 1970-luvulla betonilähiöön, jossa hyvinvointivaltiota rakennetaan elementtitalo kerrallaan.

Äärimmäisellä laidalla -kirjan kansikuva
Äärimmäisellä laidalla -kirjan kansikuva Kansi: Jenni Noponen Kansi: Jenni Noponen

Romaanissa Jenni Linturin esikuvina on toiminut kaksi Äärimmäisen laidan tyttöä, joiden kasvua hän on saanut poikansa kautta seurata läheltä. 

– Halusin jähmettää romaaniin kahden tytön ystävyyden lapsuuden äärimmäisellä laidalla, hetkeä ennen nuoruutta, Linturi kertoo. 

Linturi kirjoittaa parhaillaan väitöskirjaa historiallisen romaanin tulevaisuudesta. Hänen mielestään historiallisen romaanin kategoriaa pitäisi moninaistaa.

– Jos kirjoittaa historiaan sijoittuvan romaanin, sisältää se nykyään vahvan oletuksen, että kirjoittajalla on joku agenda kirjoittaa historiaa uudelleen. Minulle historiaan sijoittuva romaani on enemmänkin kuiskaus ajasta. 

Linturin mukaan historiallista romaania ei pidä nähdä faktan pikkuveljenä, jota verrataan historialliseen kirjoittamiseen. 

– Kuorimalla pois näkemyksellisyyden pääsee syvemmälle ja lähemmäs ihmistä. Huutamalla ei pääse syvälle. Kirjoittajana yritän kerätä rohkeutta olla sanomatta mitään. Tuntuu, että se on teko, joka vaatii eniten rohkeutta tässä ajassa.

Jenni Linturi (s. 1979) on Helsingissä asuva kirjailija ja tutkija. Linturin esikoisromaani Isänmaan tähden (2011) oli ehdolla Finlandia-palkinnon sekä Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon saajaksi. Linturin teokset ovat saaneet kiittävän vastaanoton ja nostaneet hänet yhdeksi tämän hetken kiinnostavimmista kotimaisista kirjailijoista. Äärimmäisellä laidalla on hänen viides romaaninsa.

Jenni Linturi: Äärimmäisellä laidalla
222 sivua
Ilmestynyt painettuna kirjana ja e-kirjana
 
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Äärimmäisellä laidalla -kirjan kansikuva
Äärimmäisellä laidalla -kirjan kansikuva
Kansi: Jenni Noponen Kansi: Jenni Noponen
Lataa
Kirjailija Jenni Linturi
Kirjailija Jenni Linturi
Kuvaaja: Liisa Valonen
Lataa

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote

Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.

Koskettavia tarinoita, riipaisevia kohtaloita ja tietoa suljettujen ovien takaa – Gummeruksen kevään 2026 kirjaluettelo on julkaistu31.10.2025 10:55:56 EET | Tiedote

Ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ja hyväksikäytöstä. Suojelupoliisin arkistoharjoittelijan matka esikuntapäälliköksi. Urbaani ilmiöromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista. Eeppinen tietokirja millimetrin mittaisesta karhukaisesta. Gummeruksen kevät 2026 -katalogi esittelee Markku Haussilan, Saana Nilssonin, Coco Mellorsin, Suvi Auvisen ja muiden kiinnostavien kirjailijoiden uutuudet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye