Komission puheenjohtajaehdokkaat kohtasivat vaalitentissä
Torstai-iltapäivänä Euroopan parlamentin tiloissa Brysselissä pidettiin komission puheenjohtajaksi pyrkivien kärkiehdokkaiden vaalitentti.
Euroopan yleisradioliitto EBU:n yhdessä Euroopan parlamentin poliittisten ryhmien kanssa järjestämään tenttiin osallistuivat Walter Baier (Itävalta, Euroopan vasemmisto), Sandro Gozi (Italia, Renew Europe Now), Ursula von der Leyen (Saksa, Euroopan kansanpuolue EPP), Terry Reintke (Saksa, Euroopan vihreät) ja Nicolas Schmit (Luxemburg, Euroopan sosialidemokraattinen puolue PES).
Tentin aiheet olivat talous ja työpaikat, puolustus ja turvallisuus, ilmasto ja ympäristö, demokratia ja johtajuus, muuttoliikkeet ja rajat sekä innovaatiot ja teknologia.
Kysymyksiä tentissä esittivät täysistuntosalissa paikalla oleva yleisö, katsojat EU-jäsenmaissa järjestettävissä tilaisuuksissa sekä tilaisuuden moderaattorit. Uutuutena moderaattorit esittivät kullekin ehdokkaalle erityisesti kohdennettuja kysymyksiä spotlight-osiossa.
Voit katsoa tentin parlamentin multimediakeskuksesta tai EBU:n sivuilta.
Lisätietoa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina SalorantaLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0407205025niina.saloranta@europarl.europa.euRoosa PurhonenLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0403510264roosa.purhonen@europarl.europa.euMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Euroopan parlamentti – Suomen-toimisto
Europaparlamentet: Översikt av plenarsammanträdet 16-19 juni i Strasbourg13.6.2025 11:19:19 EEST | Pressmeddelande
Sessionsinfo 16-19 juni 2025, plenarsammanträde i Strasbourg.
Euroopan parlamentin täysistunto Strasbourgissa 16.–19.6.2025: istuntokatsaus13.6.2025 11:19:19 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin täysistunnossa Strasbourgissa 16.–19. kesäkuuta mepit keskustelevat mm. odotuksistaan 24.-26. kesäkuuta järjestettävään Naton huippukokoukseen, elpymis- ja palautumistukivälineen (RRF) rahoituksen pidentämisestä sekä EU:n ja Israelin assosiaatiosopimuksen uudelleentarkastelemisesta. Lisäksi parlamentti äänestää EU:n laajuisista lasten seksuaalisen hyväksikäytön estämisen lakimuutoksista.
Toimittajakutsu: Etäpressikahvit suomalaismeppien kanssa perjantaina 13.6. kello 9–1012.6.2025 10:02:48 EEST | Kutsu
Tervetuloa etäyhteyksin järjestettävään toimittajatilaisuuteen perjantaina 13.6. klo 9-10 tapaamaan suomalaismeppejä ja kuulemaan ajankohtaisia kuulumisia Brysselistä.
Toimittajakutsu: Etäpressikahvit suomalaismeppien kanssa perjantaina 13.6. kello 9–1010.6.2025 13:39:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa etäyhteyksin järjestettävään toimittajatilaisuuteen perjantaina 13.6. klo 9-10 tapaamaan suomalaismeppejä ja kuulemaan ajankohtaisia kuulumisia Brysselistä.
Toimittaja, lähde mukaan Strasbourgiin seuraamaan Euroopan parlamentin täysistuntoa5.6.2025 11:42:59 EEST | Kutsu
Matkan aikana toimittajat saavat mahdollisuuden seurata paikan päällä Euroopan parlamentin työtä, tavata parlamentin jäseniä ja lisätä tietouttaan EU-päätöksenteosta. Toimittajilla on myös aikaa tehdä haastatteluita ja uutisoida viikon ajankohtaisista tapahtumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme