Kela ei enää myönnä aikuiskoulutustuen lainatakausta uusiin opintoihin elokuusta 2024 alkaen
Eduskunta on päättänyt aikuiskoulutustuen lakkautuksesta. Lakimuutoksen myötä Kela ei enää myönnä aikuiskoulutustuen lainatakausta elokuussa tai sen jälkeen alkaviin opintoihin.
Eduskunta on hyväksynyt muutokset, joita hallitus on esittänyt aikuiskoulutusetuuksista annettuun lakiin. Tähän asti palkansaaja tai yrittäjä on voinut hakea aikuiskoulutustukea Työllisyysrahastolta. Aikuiskoulutustukea saavalla opiskelijalla on ollut lisäksi oikeus opintolainan valtiontakaukseen, jonka on myöntänyt Kela.
Lakimuutoksen myötä aikuiskoulutustukea ei myönnetä uusiin opintoihin enää 1.8.2024 alkaen. Tukea on mahdollista saada opintoihin, jotka ovat alkaneet viimeistään 31.7.2024. Tukea pitää alkaa nostaa ennen elokuuta 2024, ja sitä voi saada vuoden 2025 loppuun asti. Aikarajat koskevat myös aikuiskoulutuksen lainatakausta.
Vuonna 2023 Työllisyysrahasto maksoi aikuiskoulutustukea 32 518 henkilölle. Aikuiskoulutuksen lainatakauksen sai Kelasta 9 074 henkilöä.
Mitä tukia aikuisopiskelija voi jatkossa saada Kelasta?
Lakimuutoksen jälkeen aikuisopiskelijat voivat yhä hakea ja saada Kelan myöntämää opintotukea. Opintotukeen kuuluvat opintoraha ja opintolainan valtiontakaus.
Korkeakouluopintoihin voi saada opintotukea, jos opiskelija ei ole käyttänyt kaikkia opintotukikuukausia aiempiin korkeakouluopintoihinsa.
Toisen asteen opinnoissa, esimerkiksi ammatillisen oppilaitoksen opinnoissa, ei ole opintotukikuukausille rajoitusta. Opiskelija voi siis saada opintotukea, vaikka hän olisi jo aiemmin suorittanut toisen asteen tutkinnon. Lisäksi toiseen asteen opiskelija voi saada Kelasta koulumatkatukea, jos hänen koulumatkansa on pitkä. Opiskelijan ikä ja tulot eivät vaikuta koulumatkatuen saamiseen.
Opintotukea saavan aikuisopiskelijan on kuitenkin huomioitava opintotuen vuositulorajat. Tulot huomioidaan koko vuoden ajalta, joten opintotukea ei välttämättä saa, jos opiskelee työn ohessa. Kela huomioi tulorajoissa koko opintoajalta saadut tulot kalenterivuosittain. Ennen opintojen aloituskuukautta ja valmistumiskuukauden jälkeen saadut tulot voivat kuitenkin olla miten suuret tahansa.
Opintorahaa ja opintolainan valtiontakausta voi kuitenkin hakea. Jos opiskelijan tulot ovat liian suuret, voi hän perua tai palauttaa opintorahat, kun opintolaina on nostettu.
Aikuisopiskelija voi saada opintovapaansa ajalta myös yleistä asumistukea. Asumistuessa tulorajoissa huomioidaan myös muiden samaan ruokakuntaan kuuluvien tulot.
Lisätietoa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiIlpo LahtinenerikoissuunnittelijaKela
Puh:040 576 4479etunimi.sukunimi@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Öppettiderna för FPA:s serviceställe i Mattby ändras27.8.2025 12:34:58 EEST | Pressmeddelande
FPA:s serviceställe i Mattby är i fortsättningen öppet måndag–tisdag och torsdag kl. 12–15, och betjänar också kunder med bokad tid. Nästan alla FPA-ärenden kan också skötas på nätet eller per telefon.
Kelan Matinkylän palvelupisteen aukioloaika muuttuu27.8.2025 12:34:58 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kelan palvelupiste Matinkylässä on jatkossa avoinna ma–ti ja to klo 12–15, ja palvelua saa myös ajanvarauksella. Lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa myös verkossa tai puhelimitse.
New opening hours for Kela’s Matinkylä service point27.8.2025 12:34:58 EEST | Press release
Kela’s customer service point in Matinkylä will be open from 12.00 to 15.00 on Mondays, Tuesdays and Thursdays. Appointments can also be booked in advance. Almost all Kela-related matters can also be handled online or over the phone.
Kiila-kurser för 2026 kan sökas från 1.9.202527.8.2025 11:11:34 EEST | Pressmeddelande
Arbetsgivare, fackförbund och fackföreningar kan ansöka om Kiila-kurser för 2026 från och med den första september. Syftet med de Kiila-kurser som FPA ordnar är att främja arbetsförmågan hos personer i arbetslivet och hjälpa dem att fortsätta i arbetet. Rehabiliteringen planeras och genomförs i samarbete med arbetstagaren, arbetsgivaren och företagshälsovården.
Vuoden 2026 Kiila-kursseja voi hakea 1.9.2025 alkaen27.8.2025 11:11:34 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Työnantajat, ammattiliitot ja -yhdistykset voivat hakea vuoden 2026 Kiila-kursseja syyskuun ensimmäisestä päivästä alkaen. Kelan Kiila-kurssin tavoite on edistää työssä olevan työkykyä ja työssä jatkamista. Kuntoutus suunnitellaan ja toteutetaan yhteistyössä työntekijän, työnantajan ja työterveyshuollon kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme