Kokoomuksen Kopra: Suomi isännöimään Nato-kokousta 2027
27.5.2024 12:48:13 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Suomi valittiin tänään vuoden 2027 Naton parlamentaarisen yleiskokouksen syyskokouksen isäntämaaksi. Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja Jukka Kopra (kok.) on toiminut aloitteellisesti tämän hankkeen edistämiseksi.

Suomi valittiin tänään vuoden 2027 Naton parlamentaarisen yleiskokouksen syyskokouksen isäntämaaksi. Päätöksen teki Naton parlamentaarinen yleiskokous tänään 27.5. yleiskokouksen kevätkokouksessa Sofiassa. Syyskokous on Naton parlamentaarisen yleiskokouksen vuosittainen pääkokous, jonka isäntätahona toimisi eduskunta.
Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja Jukka Kopra (kok.) on toiminut aloitteellisesti tämän hankkeen edistämiseksi. Sihteeristötasolla on käynnistetty selvittelytyö jo maaliskuussa. Kopra on myös konsultoinut pääministeriä asiasta.
”Tällaisen ison Nato-kokouksen järjestäminen Suomessa tukee Suomen Nato-profiilin rakentamista. Hallitusohjelman mukaisesti Suomen tulee olla aktiivinen Nato-jäsen,” Kopra toteaa.
Vuosittaiseen yleiskokoukseen osallistuu noin 800 henkilöä. Osallistujia tulee kaikista Nato-maista. Yleiskokouksen yhteydessä järjestetään oheisohjelmaa, mm. keskusteluita ja kokouksia. Kopra, joka toimii myös puolustusvaliokunnan puheenjohtajana, katsoo, että kokouksen järjestäminen Suomessa vahvistaa Suomen turvallisuutta, sillä liittolaiset pääsisivät syvemmin tutustumaan Suomeen.
”Kokous on Suomen mahdollisuus osoittaa koko Nato-yhteisölle, millainen turvallisuuden tuottaja olemme sekä millaisessa toimintaympäristössä toimimme. Suomeen ja Pohjolaan liittyy paljon erityishaasteista. Suomen turvallisuuden kannalta on keskeistä, että Nato-maiden päättäjät ymmärtävät Suomen puolustamiseen ja turvallisuuteen liittyvät haasteet,” Kopra painottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka KopraKansanedustaja, Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Moderni orjuus on kitkettävä juurineen – työperäiseen hyväksikäyttöön kovemmat rangaistukset18.3.2026 10:54:43 EET | Tiedote
Suomessa ei ole sijaa modernille orjatyölle, linjaa kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen. Orpon hallitus tuo lakiin järeät keinot kitkeä työperäinen hyväksikäyttö ja turvata reilu kilpailu yrityksille.
Kokoomuksen Heinonen: Toimiva liikenneverkko on työn ja kasvun perusta17.3.2026 16:21:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen korosti tänään puheessaan, että toimiva liikennejärjestelmä on keskeinen edellytys Suomen talouskasvulle, työllisyydelle ja huoltovarmuudelle. Heinonen piti kokoomuksen ryhmäpuheenvuoron, kun eduskunta käsitteli valtioneuvoston selontekoa valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037.
Kokoomuksen Päivärinta: Marginaaliverojen alennus vahvistaa kasvua – SDP valitsee ideologian17.3.2026 16:13:20 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tuore raportti vahvistaa, että hallituksen päätös laskea ylimpiä marginaaliveroja oli oikea. Verotus on Suomessa kuitenkin edelleen liian kireää. Kansanedustaja Susanne Päivärinta ihmettelee SDP:n linjaa, joka on ristiriidassa tutkimustiedon kanssa.
Kokoomuksen Kiuru: Suomen Nato-osallistuminen vahvistaa pelotetta ja turvaa rauhaa17.3.2026 14:13:22 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru korosti tänään puheessaan, että Naton kyky ylläpitää uskottavaa puolustuskykyä varmistaa, että rauha säilyy. Kiuru piti kokoomuksen ryhmäpuheenvuoron, kun eduskunta käsitteli selontekoa Puolustusvoimien osallistumisesta Naton yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 2027.
Kokoomuksen Sirén MEP Heinäluomalle: Ei syytä pelotteluun16.3.2026 14:19:14 EET | Tiedote
Suuren valiokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen Saara-Sofia Sirén pitää europarlamentaarikko Eero Heinäluoman puheita Euroopan komission vallankaappausyrityksestä pelotteluna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme