Hallintovaliokunnan demarit: Hallitus leikkaa sittenkin sisäisestä turvallisuudesta, vaikka toisin vannottiin

28.5.2024 10:01:15 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallintovaliokunnan demarijäsenet Eemeli Peltonen, Eveliina Heinäluoma, Saku Nikkanen ja Paula Werning ovat huolissaan hallituksen uusien sopeutustoimien vaikutuksista sisäiseen turvallisuuteen. Hallituksen julkisen talouden suunnitelman perusteella sisäinen turvallisuus ei ole välttymästä heikennyksiltä, vaikka toisin luvattiin. Valiokunta antoi perjantaina julkisen talouden suunnitelmasta lausuntonsa, johon SDP jätti eriävän mielipiteen.

Hallintovaliokunnan sd-edustajat, kuvat: Jukka-Pekka Flander/SDP
Hallintovaliokunnan sd-edustajat, kuvat: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Vielä kehysriihessä hallitus antoi ymmärtää, että hallituksen uusilla sopeutuspäätöksillä ei heikennetä sisäistä turvallisuutta. Hallituksen julkisen talouden suunnitelman perusteella on käynyt kuitenkin yhä selvemmäksi, että tämän lupauksen perusta horjuu pahasti. Keskeisistä sisäisen turvallisuuden viranomaisista esimerkiksi Tulli on tuonut esiin vakavan huolensa hallituksen heikennysten seurauksista. Tullista uhkaa muodostua unohdettu turvallisuusviranomainen, jos hallituksen sopeutuspäätöksiä ei nyt esitetystä kohtuullisteta, Peltonen toteaa.

Hallintovaliokunnan demarijäsenet pitävätkin tärkeänä, että hallintovaliokunta päätyi kirjaamaan lausuntoonsa julkisen talouden suunnitelmasta, että hallituksen tulee vielä arvioida Tulliin kohdistuvia säästövelvoitteita. Seuraavaksi katseet kääntyvät hallitukseen, tuleeko se arvioimaan leikkauksensa valiokunnan tahdon mukaisesti.

– Nykymaailmassa ihmiset ja tavarat liikkuvat maiden rajojen yli jatkuvasti. Samalla myös rikolliset ja laittomat tavarat kulkevat rajojen yli. Siksi myös Tullin toiminta on entistä tärkeämmässä roolissa estämässä rikollista toimintaa. Jo aikaisemmin Tulli on tuonut esiin näkemyksensä siitä, että leikkaukset hallituksen esittämässä mittakaavassa uhkaavat lisätä huumeiden ja muiden laittomuuksien pääsyä Suomeen. Onko hallitus unohtanut Tullin tärkeyden sisäisen turvallisuuden takaajana? Heinäluoma kysyy.

Tullin lisäksi hallintovaliokunnan demarit kantavat huolta Rajavartiolaitoksen määrärahoista kehyskauden aikana. Rajavartiolaitos on tuonut esiin huolensa yli 20 miljoonan euron perusrahoituksen vajeesta, joka on seurausta toimintamenojen kasvupaineesta. Tätä perusrahoituksen vajetta hallitus ei ole ilmoittanut kokonaan kattavansa.

– Jo viime syksynä hallintovaliokunta otti kantaa sen puolesta, että Rajavartiolaitoksen määrärahat on turvattava pitkäjänteisesti. Nykyisessä turvallisuuspoliittisessa tilanteessa Rajavartiolaitokselle on turvattava riittävät resurssit kehyskaudella siten, että sekä henkilöstön määrä että tekninen kyvykkyys voidaan turvata. Hallitus on viestinyt, että rajan henkilöstön määrää ei vähennetä, mutta perusrahoituksen vajeen kattamisesta ei ole annettu yksiselitteistä lupausta. Nyt olisi sen aika, jotta epävarmuus asian ympärillä viimeinkin laantuisi, Nikkanen sanoo.

Hallintovaliokunnan demarijäsenet kantavat huolta myös hallituksen kuntiin ja hyvinvointialueisiin kohdistuvien heikennysten vaikutuksista suoraan ja välillisesti sisäiseen turvallisuuteen. Juuri kunnissa ja hyvinvointialueilla tehdään se vaikuttava ennaltaehkäisevä työ, jonka avulla esimerkiksi pahoinvointia ja rikollisuutta voidaan torjua.

– Aivan liian usein julkisessa keskustelussa unohtuu, että hyvinvointialueilla on vastuu soten lisäksi palo- ja pelastustoimen palveluista. Kehysriihen päätöksillä hyvinvointialueiden taloudellinen liikkumavara kaventuu entisestään. Alueilla onkin nyt toimittava viisaasti ja suojattava palo- ja pelastustoimen palveluita hallituksen heikennyksiltä. On selvää, että palo- ja pelastuspalvelut tarvitsevat työrauhaa sopeutushuolilta, Werning sanoo.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Jani Kokko: Kansallinen turvallisuus ei saa jäädä aluepolitiikan jalkoihin31.5.2026 12:11:44 EEST | Tiedote

Tuoreet tiedot Puolustusvoimien lataamotoiminnan aiheuttamista esteistä puolustusteollisuuden viennille ovat vakavia. Tietojen mukaan suomalaiselta puolustusteollisuudelta on jäänyt viime vuosina saamatta yli 200 miljoonan euron vientikaupat nykyisen toimintamallin vuoksi. – Kansallisen turvallisuuden, huoltovarmuuden ja suomalaisen puolustusteollisuuden kilpailukyvyn on oltava etusijalla. Ne eivät saa jäädä aluepoliittisten intressien jalkoihin, Kokko sanoo. Kokon mukaan Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, minkä vuoksi kaikki puolustuskykyä ja ammustuotantoa vahvistavat ratkaisut on arvioitava ensisijaisesti maanpuolustuksen tarpeista lähtien. – Suomi tarvitsee vahvaa puolustusteollisuutta, kasvavaa tuotantokapasiteettia ja vientiä liittolaismaille. Jos nykyinen järjestelmä estää investointeja, tuotannon kasvattamista ja vientiä, sitä on uskallettava uudistaa, sanoo Kokko. – Nyt tarvitaan ratkaisuja, jotka tukevat sekä Suomen turvalli

SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote

Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.

Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote

SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye