Fingrid Oyj

Huolto- ja rakennustyöt rajoittavat kesällä sähkön siirtokapasiteettia Ruotsin ja Suomen välillä

28.5.2024 15:00:00 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Pohjois-Suomen ja Ruotsin välisen sähkön rajasiirtoyhteyden siirtokyky on kesällä tavallista pienempi voimajohtojen huolto- ja rakennustöiden vuoksi. Keskeytyksen aikana tehtävillä muutostöillä ja mittauksilla varmistetaan rajasiirtoyhteyden toimintavarmuutta ja turvallisuutta.

Kuvan lähteenä mainittava Fingrid Oyj.

Pohjois-Ruotsin voimajohdoilla suoritetaan rajasiirtoyhteyden luotettavuutta ja toiminnan turvallisuutta parantavia töitä alkukesästä, minkä vuoksi osa Suomen ja Ruotsin välisestä sähkön rajasiirtoyhteydestä on pois käytöstä. Suomesta Ruotsiin sähköä vievän yhteyden siirtokyky on rajoitusten ajan 300 megawattia (tavallisesti 1100 megawattia) ja Ruotsista Suomeen sähköä tuovan yhteyden 200 megawattia (tavallisesti 1200 megawattia). Keskeytysten arvioitu kesto on runsaat kolme viikkoa.

Vastaava rajoitus toistuu heinä-elokuussa, kun Aurora Line -voimajohdon rakennustyöt jatkuvat noin neljän viikon keskeytyksellä. Aurora Line on Fingridin ja Svenska kraftnätin yhdessä toteutettava uusi rajasiirtoyhteys, joka valmistuessaan vuonna 2025 kasvattaa siirtokapasiteettia Suomen ja Ruotsin välillä merkittävästi. Aurora Line -voimajohto on 380 kilometriä pitkä ja se kulkee Muhoksen Pyhänselän sähköasemalta Ruotsin Messaureen asti.

Aurora Linen ensimmäisen vaiheen rakentaminen alkoi syksyllä 2022 Suomessa. Siirtokyvyn kasvattamisen rinnalla Aurora Line parantaa sähkön toimitusvarmuutta ja sähköjärjestelmän häiriösietoisuutta Suomen ja Ruotsin lisäksi laajemmin koko Itämeren alueella.

Rajasiirtoyhteyksien rajoitukset lisäävät herkkyyttä sähkön hinnanvaihteluun

Rajakapasiteetin rajoitusten aikana herkkyys sähkön hinnanvaihteluihin kasvaa. Erityisesti hinnanvaihtelu voi olla tavallista suurempaa tilanteissa, joissa on samanaikaisesti useita vaikuttavia tekijöitä kuten vähäinen tai runsas tuulivoiman tuotanto, häiriöitä voimalaitoksissa tai häiriöitä muissa siirtoyhteyksissä.

Pohjanmaalla on lisäksi kesän aikana useita keskeytystöitä kantaverkkoa vahvistavista rakennustöistä johtuen. Niiden aikana tuulivoiman maksimituotantoa joudutaan alueellisesti rajoittamaan enimmillään 2000 megawattia käyttövarmuuden vuoksi.

”Rajasiirtoyhteydet Ruotsiin ja Viroon ovat sähkömarkkinan toiminnan ja Suomen sähköjärjestelmän käyttövarmuuden kannalta erittäin tärkeitä. Tällä hetkellä Suomessa ja Ruotsissa kantaverkkoa rakennetaan kovaa tahtia, mistä aiheutuu myös sähkönsiirtoon rajoituksia ja keskeytyksiä. Fingrid ja Svenska kraftnät tekevät tiivistä yhteistyötä molemmin puolin rajaa, että välttämättömät keskeytykset aiheuttavat mahdollisimman vähän haittaa,” Fingridin voimajärjestelmän käytön johtaja Tuomas Rauhala sanoo.

Lisätietoja:

Johtava asiantuntija Timo Kaukonen puh. 040 545 2124

Yksikön päällikkö Mikko Piironen puh. 050 599 0141

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Siirtojenhallinnan markkinapaikan pilotti käynnissä - mukaan toivotaan lisää markkinatoimijoita1.4.2026 14:01:20 EEST | Tiedote

Fingridin ja Helen Sähköverkon pilotoima siirtojenhallinnan markkinapaikka FinFlex on ollut käytössä pian vuoden. Tarpeita markkinalta hankittavalle joustolle ennakoitiin alkuvuoteen 2026, mutta poikkeuksellisen kylmästä ja vähätuulisesta säästä johtuen siirtojenhallintatarpeita ei järjestelmässä ilmennyt. Lisäksi kantaverkko rajayhteyksineen sekä sähköntuotanto toimivat erittäin luotettavasti. Siirtojenhallintatarpeet eivät kuitenkaan sijoitu vain talvikaudelle. Sähköistymisen edetessä vauhdilla nopeat vaihtelut kantaverkon siirtotarpeissa ovat tavallisia, kun edullista tuuli- ja aurinkovoimaa siirretään etelän kulutuskohteisiin sekä vientiin olosuhteiden ollessa otolliset. Kevätkaudella kantaverkossa tehdään rakennus- ja kunnossapitotöistä johtuvia keskeytyksiä, joiden aikana joustotarpeita saattaa myös ilmetä. Siirtojenhallinnan markkinapaikka on Fingridin käytössä markkinaehtoisen siirtojenhallinnan työkaluna mFRR-markkinaa hyödyntävien erikoissäätöjen rinnalla. Markkinatoimijoita

aFRR-energiamarkkinan poikkeuksellinen pohjoismainen aktivointi31.3.2026 09:15:00 EEST | Tiedote

aFRR-energiamarkkinalla on 29.3. aktivoitu tavalliseen tasoon verrattuna poikkeuksellisen vähän aFRR-energiaa. Fingridille ei allokoitu kyseisen vuorokauden aikana pohjoismaisen taajuuden palautukseen aFRR-säätösignaalia. Kyseessä oli tietoliikennevika kantaverkkoyhtiöiden välisessä tiedonvaihdossa, joka on saatu korjattua. aFRR-energiamarkkina eli automaattinen taajuuden palautusreservin energiamarkkina on reaaliaikainen markkina, josta Fingrid hankkii aFRR-reserviä sähköjärjestelmän tasapainottamiseksi. Markkinalla aFRR-energian hinta määräytyy jokaiselle 4 sekunnin markkinajaksolle reaaliaikaisen aktivointisignaalin, sekä aFRR-energiamarkkinatarjousten mukaan. Fingrid on liittynyt eurooppalaiselle aFRR-energiamarkkinakauppapaikka (PICASSO). Lisätietoja Joonas Muikku, asiantuntija, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4324 Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye