Hailuodon lautoilla teknisiä ongelmia, toistaiseksi liikennöidään varalautalla
Hailuodon päälautta Merisilta rikkoontui eilen lähellä Hailuodon lauttarantaa, minkä johdosta liikenne keskeytyi yön ajaksi. Liikenne saatiin käynnistettyä varalautta Meriluodolla aamulla. Myös varalautta Meriluotoon tuli aamupäivällä vika, mutta lautta saatiin nopeasti pikaisten korjaustoimenpiteiden jälkeen takaisin liikenteeseen. Tällä hetkellä lauttaliikenne toimii varalautan voimin. Selvitämme parhaillaan rikkoutumisen syitä ja tiedotamme myöhemmin asiasta lisää.
Hailuodon päälautta Merisillan potkurimoottorin käämit hajosivat eilen illalla lähellä Hailuodon lauttaranta. Liikenne oli poikki keskiviikkoaamuun saakka, kunnes Merisilta saatiin hinattua pois Oulunsalon lauttarantaan. Hailuodon rannassa on vain yksi rantautumispaikka, joten liikennettä ei voitu käynnistää varalautalla ennen kuin päälautta oli saatu hinattua alta pois.
Liikenne käynnistettiin uudelleen tänä aamuna varalautta Meriluodolla. Myös varalautta Meriluotoon tuli aamupäivällä vika. Liikenne oli päivälläkin hetken aikaa kokonaan poikki, mutta Merisilta saatiin nopeasti takaisin liikenteeseen pikakorjaustoimenpiteiden jälkeen. Liikenne toimii siis tällä hetkellä varalautalla. Varalautan kantavuus on kuitenkin päälauttaa pienempi, 150 tonnia.
ELY-keskus selvittää parhaillaan lauttojen rikkoutumisten syytä. Lautat ja väyläalue, jossa rikkoutumiset ovat tapahtuneet, tutkitaan sukeltajan avulla. Toivottavasti sitä kautta saadaan lisätietoja vian aiheuttajasta. Tiedotamme asiasta tarkemmin, kun olemme saaneet lisätietoa.
Päälautta Merisillan arvioitu korjausaikataulu on noin 10 vuorokautta. Hailuodon lauttapaikalla liikennöidään varalautta Meriluodolla siihen saakka, kunnes päälautta saadaan takaisin liikenteeseen. ELY-keskus selvittää myös varautumisvaihtoehtoja ja liikenteen jatkumisen turvaamiseksi tehtäviä toimenpiteitä siltä varalta, että varalautta rikkoontuu päälautan ollessa korjattavana.
Lisätietoja: Varsinais-Suomen ELY-keskus, Tapani Jaakkola, yhteydenotot Liikenteen asiakaspalvelun kautta, p. 0295 020 600
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
ELY-keskus myönsi kalastonhoitomaksuista kertyneistä varoista 1,37 miljoonaa euroa avustuksina Järvi-Suomeen12.6.2025 10:44:13 EEST | Tiedote
Pohjois-Savon ELY-keskuksen kalatalousyksikkö on jakanut kevään 2025 aikana Järvi-Suomen alueen kalatalousviranomaisena Pohjois-Savossa, Etelä-Savossa, Keski-Suomessa, Päijät-Hämeessä, Kanta-Hämeessä, Pirkanmaalla ja Pohjois-Karjalassa yhteensä noin 1,37 miljoonaa euroa avustuksina kalataloutta edistäviin hankkeisiin ja kalatalousaluetoimintaan. Varat ovat kertyneet kalastajien maksamista kalastonhoitomaksuista.
Itä-Suomen etnisten suhteiden neuvottelukunnan uusi toimikausi käynnistyy (Pohjois-Savo, Etelä-Savo, Pohjois-Karjala)11.6.2025 09:43:36 EEST | Tiedote
Itä-Suomen etnisten suhteiden neuvottelukunta (ETNO) aloittaa uuden toimikauden vuosille 2025–2029. Puheenjohtajana toimii Juha Piiroinen ja varapuheenjohtajana Zeynep Niiranen. ETNO keskittyy maahanmuuttajien vaikuttamismahdollisuuksiin, rasismin ehkäisyyn ja vuoropuhelun edistämiseen. Keskeisinä painopisteinä ovat myös nuorten osallisuuden vahvistaminen.
Jätekuljetukset viranomaisten valvonnassa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa10.6.2025 10:02:16 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Lounais-Suomen poliisilaitos järjestivät jätekuljetuksen yhteisratsioita Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa kesäkuun alussa. Puutteita jätelain noudattamisessa löytyi tarkastetuista kuljetuksista kymmenessä. Jätelain valvontaa tehdään vuosittain Varsinais-Suomen ELY-keskuksen ja Lounais-Suomen poliisilaitoksen yhteistyönä.
Pinnoitettuja maanteitä kunnostetaan sorateiksi (Pohjois-Pohjanmaa, Kainuu)9.6.2025 09:23:28 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa kunnostetaan vähäliikenteisiä, ohuesti pinnoitettuja (ns. SOP-teitä) ja vanhoja päällystettyjä maanteitä sorateiksi kuluvan kesän aikana. Kunnostettavien teiden yhteispituus on 13,9 km.
Guiden för genomförande av små muddringar har publicerats6.6.2025 09:30:00 EEST | Pressmeddelande
Vid NTM-centralen i Egentliga Finland pågår ett projekt för hantering av miljökonsekvenserna vid småskaliga muddringar. Projektet har publicerat en guide som går igenom de olika faserna som ingår i det praktiska genomförandet av muddringar. I guiden behandlas också väsentliga lagar och bestämmelser i anslutning till små muddringar, miljökonsekvenserna och sätten att minska miljökonsekvenserna. Således finns all väsentlig information om muddring nu samlad på ett och samma ställe.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme