AW2-arkkitehdit, A-Insinöörit ja Nordic Healthcare Group vievät sairaalasuunnittelun osaamista Latviaan – Riikaan uusi infektiosairaala
Latvian pääkaupungin Riian yliopistosairaalan mittavassa laajennuksessa nojataan laajasti suomalaiseen sairaalasuunnittelun osaamiseen. A-Insinöörit ja AW2-arkkitehdit vastaavat laajennusosien toiminnallisesta ja sairaalateknisestä suunnittelusta yhdessä Nordic Healthcare Groupin kanssa sekä arkkitehti- ja rakennesuunnittelusta yhteistyössä paikallisten kumppaneiden kanssa.

Suomalainen rakennetun ympäristön suunnittelu- ja konsulttikonserni A-Insinöörit (AINS Group) ja konserniin kuuluva arkkitehtistudio AW2-arkkitehdit ovat mukana Riian itäisen yliopistosairaalan (Riga East Clinical University Hospital) uudistuksessa. Neuvostoliiton aikaiselle sairaalakampukselle rakennetaan uusi infektiosairaala sekä poliklinikkakeskus.
– Suomalaisella sairaalasuunnittelulla on hyvä maine ulkomailla. Meillä on kotimaisissa sairaalahankkeissa kertynyt huippuosaamista arkkitehti- ja sairaalateknisestä suunnittelusta, tietomallintamisesta sekä projektijohtamisesta. Osaamistamme arvostetaan kansainvälisesti, projektipäällikkö, yksikönjohtaja Anssi Hakarinne A-Insinööreistä sanoo.
Useita merkittäviä sairaaloita Suomessa ja Baltiassa suunnittelut AW2-arkkitehdit vastaa yliopistosairaalan uudisrakennusten arkkitehtisuunnittelusta yhdessä latvialaisen arkkitehtitoimisto NAMS:in kanssa. A-Insinöörien vastuulla on sairaalatekninen suunnittelu, rakennesuunnittelu paikallisen partnerin kanssa sekä taloteknisen suunnittelun valvonta.
Riian itäisen yliopistosairaalan uudistus on ensimmäinen sairaalahanke Latviassa, missä suomalaiset ja latvialaiset tekevät näin laajaa yhteistyötä. Suunnittelukonsortioon kuuluu AW2:n ja NAMS:in lisäksi paikallinen monialatoimisto Buvdizains.
– Olemme viemässä Riikaan suomalaista konsultaatiopoliklinikkamallia. Tässä konseptissa henkilökunnan ja asiakkaiden tilat on eriytetty kolmeen osaan niin, että vastaanottotilat ovat odotustilojen ja henkilökuntatilojen välissä. Tätä on Suomessa tehty paljonkin, mutta ei niinkään ulkomailla, arkkitehti Matti Anttila AW2-arkkitehdeista kertoo.
Sairaalarakennusten konsepti- sekä toiminnallinen suunnittelu tehdään pääosin Suomessa. Toiminnallisesta suunnittelusta vastaa Nordic Healthcare Group. Hankkeessa on hyödynnetty pohjoismaisia osallistamiseen perustuvia menetelmiä sairaalan toiminnan ja kapasiteettitarpeiden määrittelyssä.
Riian itäisen yliopistosairaalan kampuksella on kaksi 1950–70-luvuilla rakennettua sairaalarakennusta, joissa toimii yleis- ja opetussairaala sekä syöpähoidon yksikkö. Opetussairaalan yhteyteen rakennetaan uusi poliklinikkakeskus ja vanhat sairaalarakennukset yhdistävä uusi pääsisäänkäynti.
Vanhan sairaala-alueen viereen rakennetaan uusi infektiosairauksien hoitoon keskittyvä sairaalarakennus sekä logistiikkakeskus, joiden kokonaispinta-ala tulee olemaan noin 40 000 neliömetriä. Infektiosairauksia hoidetaan Riian alueella nyt monessa paikassa. Uusi infektiosairaala yhdistää eri sairauksien hoidon saman katon alle.
Tällä hetkellä sairaalahanke on siirtymässä rakennuslupavaiheeseen. Rakentamisen on määrä alkaa vuoden 2024 lopulla.
A-Insinöörit, saman konsernin AW2-arkkitehdit sekä Nordic Healthcare Group ovat mukana IHDA- eli Integrated Hospital Design Alliance -ryhmässä, joka edistää teknisesti ja toiminnallisesti korkeatasoisen suomalaisen sairaalasuunnitteluosaamisen vientiä Eurooppaan.
Yhteyshenkilöt
Anssi Hakarinne, projektipäällikkö, sairaalateknisen yksikön johtaja, A-Insinöörit
puh. 040 659 8300
anssi.hakarinne@ains.fi
Matti Anttila, johtava arkkitehti, AW2-arkkitehdit
puh. 040 861 3740
matti.anttila@aw2.fi
Henry Pesonen, johtaja, Nordic Healthcare Group
puh. 050 530 0548
henry.pesonen@nhg.fi
Kuvat




Tietoa julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton kiinteistö- ja rakennusalan suunnittelu- ja konsulttitalo. Luomme yhdessä parasta rakennettua ympäristöä ja haastamme koko alaa uudistumaan kestävästi. 1 350 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa kiinteistö- ja rakennushankkeisiin kaikki suunnittelu- ja projektijohtopalvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Toimimme 19 toimipisteessä Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
A-Insinöörit ihanteellisimpien työnantajien kärkeen – sijoitus tekniikan alalla kahdeksas15.9.2025 12:01:40 EEST | Tiedote
Rakentamisen ja teollisuuden konsulttiyhtiö A-Insinöörit on jälleen vahvistanut asemaansa yhtenä Suomen houkuttelevimmista työnantajista. Yhtiö sijoittui Universumin vuoden 2025 ammattilaistutkimuksessa kahdeksanneksi Suomen tekniikan alan työnantajien joukossa. Suunnittelu- ja rakennusalan työpaikoista A-Insinöörit on toiseksi halutuin.
Tampereen Teatteri korjattiin uuteen loistoon – katsojaolosuhteet ja akustiikka paranivat27.8.2025 09:21:49 EEST | Tiedote
Tampereen Teatterin mittava peruskorjaus on valmistunut. Uusi tekniikka on tuotu 112-vuotiaan teatteritalon sisään rakennuksen henki ja teatterisalin kiitelty akustiikka säilyttäen. A-Insinöörit vastasi korjauksen rakenne-, palo- ja akustiikkasuunnittelusta sekä kustannuslaskennasta.
Bolt Arenan valaistus uusittiin ledeihin – energiankulutuksessa ja huollossa merkittäviä säästöjä19.8.2025 09:25:00 EEST | Tiedote
Helsingin Töölössä sijaitsevan jalkapallostadionin Bolt Arenan valaistusremontti on valmistunut. Uudet ledit takaavat kansainvälisten pelien vaatiman korkealaatuisen valotason ja tuovat merkittävää energiansäästöä. A-Insinöörit vastasi valaistusuudistuksen rakennuttamisesta.
A-Insinöörit Vantaan ratikkavarikon suunnittelijaksi – vähähiilisyys ohjaa suunnittelua4.8.2025 09:01:57 EEST | Tiedote
A-Insinöörit on solminut sopimuksen Vantaan ratikkaan kuuluvan Vaaralan varikon rakennesuunnittelusta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenteen kanssa. Varikko tulee palvelemaan Vantaalle suunniteltua raitiovaunuliikennettä.
Nodeon ja A-Insinöörit suunnittelemaan satamatunnelin teknisiä järjestelmiä2.7.2025 10:15:00 EEST | Tiedote
Helsingin Sataman merkittävä tunnelihanke Jätkäsaaressa etenee suunnitteluvaiheeseen. Satamatunnelin teknisten järjestelmien suunnittelijoiksi on valittu Nodeon ja A-Insinöörit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme