Useita apurahoja ja avustuksia Pohjanmaan korkeakoulutukseen, tutkimukseen ja hankkeisiin
Vaasan yliopistosäätiö, Kauppias Gustaf Svanljungin lahjoitusrahastot sekä Pohjanmaan kauppakamarin hallinnoimat Vaasan kauppakamariosaston rahastot jakoivat apurahoja, avustuksia ja lahjoituksia Vaasan yliopistossa pidetyssä tilaisuudessa torstaina 30. toukokuuta 2024.

Vaasan yliopistosäätiön apurahat
Vaasan yliopistosäätiö sai 41 hakemusta. Säätiö myönsi lukuvuodelle 2024–2025 neljä kuuden kuukauden apurahaa.
- Tiina Petrelius, Vieraalla maalla: yksin saapuvan turvapaikanhakijalapsen edusta ja oikeudesta perhe-elämään Maahanmuuttoviraston ja hallinto-oikeuksien päätöskäytännössä (12 000 euroa)
- Evy Saputri, Perception of Minority: A Case Study of Migrant Women in Helsinki and Turku (12 000 euroa)
- Vahid Shahbazbegian, Towards Sustainable Energy Systems in Finland: Optimal Operation of Multi-Energy Systems (12 000 euroa)
- Timo Ristiluoma, Computational Modelling of Hydride Materials for Hydrogen Storage (12 000 euroa)
Vuonna 1961 perustettu Vaasan yliopistosäätiö tukee Vaasan yliopiston kehittämistä ja sen piirissä harjoitettavaa tieteellistä tutkimusta ja opetusta. Merkittävän osan tutkimukseen suunnatusta tuesta muodostavat väitöstutkimusta tekeville opiskelijoille myönnetyt apurahat.
Vaasan kauppakamariosaston rahastot
Pohjanmaan kauppakamari ja sitä myötä sen edustama alueen yrityselämä on merkittävä koulutuksen tukija. Pohjanmaan kauppakamarin Vaasan kauppakamariosaston hallinnoimista rahastoista jaettiin apurahoja erilaisille hankkeille, joista suurimmat apurahat saivat Åbo Akademi Vaasan diplomi-insinöörikoulutuksen kehittämiseen (10 000 euroa), Helsingin yliopiston oikeustieteellinen tiedekunta kaksikieliseen juristikoulutukseen (5 000 euroa), Vaasan yliopisto Kauppakamarin palkintoon (5000 euroa), Nuorten yrittäjyys ja talous NYT (5000 euroa), Yrkeshögskolan Novia ja Vaasan ammattikorkeakoulu tandem-kielikylpytoimintaan (3 000 euroa). Lisäksi ulkomaalaistaustaisten korkeakouluopiskelijoiden työharjoitteluun myönnettiin 7 000 euroa sekä kaikille Vaasan ja Mustasaaren 3. ja 7. luokille myönnettiin EnergyVaasa-stipendi edelleen jaettavaksi matematiikan ja luonnontieteiden kiinnostuksen lisäämiseksi.
Kaikkiaan apurahoja jaettiin 21 kappaletta yhteensä 64 800 euroa. Lista kaikista apurahan saajista löytyy Pohjanmaan kauppakamarin sivuilta: Apurahat
Kauppias Gustaf Svanljungin lahjoitusrahastosta jaettiin 99 000 euroa apurahoja
Suurimmat apurahat olivat seuraavat: Svenska Handelshögskolan sai 20 000 euron lahjoituksen uudelle maisteriohjelmalle yhteistyössä Uumajan yliopiston kanssa. Vaasan Yliopisto sai 20 000 euroa meriteollisuuden kestäviin energiajärjestelmiin liittyvään projektiin, Helsingin yliopisto sai 10 000 euroa juristikoulutukseen Vaasassa. Åbo Akademi puolestaan sai 10 000 euroa it-alan koulutukseen Vaasassa. Lisäksi Yrkeshögskolan Novia sai 12 000 euroa uuteen agrologi- ja metsätalousinsinöörikoulutukseen.
Apurahoja myönnettiin yhteensä 13 kappaletta. Kaikki lahjoitusrahastoista myönnetyt avustukset löytyvät säätiön kotisivuilta: www.gustafsvanljung.fi.
Vaasassa asunut ja vaikuttanut kauppias Gustaf Svanljung kirjoitti testamentissaan, että säätiön tuotto käytetään ”edistämään kaupankäyntiä, teollisuutta ja maataloutta Pohjanmaalla, erityisesti Vaasan kaupungissa, kuitenkaan ei osuustoiminnan hyväksi”.
Yhteyshenkilöt
Riikka KalmiTiedeviestinnän asiantuntijaVaasan yliopisto / Viestintä, brändi ja markkinointi
Puh:0294498231riikka.kalmi@uwasa.fiKuvat
Liitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Vaasan yliopisto nousi kauppatieteissä maailman 300 parhaan yliopiston joukkoon22.1.2026 14:37:13 EET | Tiedote
Vaasan yliopisto paransi tuloksiaan THE:n (Times Higher Education) vuoden 2026 tieteenalakohtaisissa vertailuissa. Kauppatieteiden alalla yliopisto nousi maailman 300 parhaan yliopiston joukkoon.
Vaasan yliopiston uusi professori Rebekah Rousi tutkii ihmisen ja teknologian vuorovaikutusta: ”Arvot ohjaavat päätöksiä myös tekoälyn aikakaudella”19.1.2026 10:00:26 EET | Tiedote
Filosofian tohtori Rebekah Rousi on aloittanut viestinnän ja digitaalisen talouden professorina Vaasan yliopistossa tammikuussa. Australialaissyntyinen Rousi tutkii ihmisen ja teknologian – tietokoneiden, robottien ja tekoälyn – välistä vuorovaikutusta.
Avoin vuoropuhelu viranomaisten ja järjestöjen välillä voisi purkaa ympäristökiistojen vastakkainasetteluja15.1.2026 09:44:17 EET | Tiedote
Ympäristöjärjestöjen rooli Suomessa on siirtynyt paikallisista ympäristökiistoista kohti globaaleja ilmasto- ja luontokysymyksiä. Vaikka järjestöille on avautunut uusia virallisia osallistumisen tapoja, niiden potentiaali jää silti osin hyödyntämättä. Terhi Raikkaan Vaasan yliopistoon tekemän väitöstutkimuksen mukaan lainsäädännön uudistaminen hyödyttäisi sekä viranomaisia että järjestöjä.
Vaasan yliopisto sai 2,5 miljoonaa euroa tutkimuksen strategiseen profiloitumiseen – kansainvälisen huippuosaajan rekrytointi vahvistaa kestävän rahoituksen ja liiketoiminnan tutkimusta9.1.2026 12:05:35 EET | Tiedote
Suomen Akatemia on myöntänyt Vaasan yliopistolle 2,5 miljoonaa euroa tutkimuksen strategiseen profiloitumiseen. Rahoitus mahdollistaa kansainvälisen korkean tason tutkijan rekrytoinnin sekä jatkaa ja vahvistaa tutkimusta kestävän rahoituksen ja liiketoiminnan alueella. Toteutettavan tutkimuskokonaisuuden keskeisimpänä tavoitteena on nopeuttaa energiasiirtymää sekä edistää kestävää ja resilienttiä taloutta.
Jätteiden keräyksen tehostaminen voi hillitä maksujen nousua – selvitys tarjoaa ratkaisuja tehokkaampaan jätelogistiikkaan15.12.2025 15:39:48 EET | Tiedote
Vuodenvaihteen aikaan elämä vilkastuu, kun perheet kokoontuvat viettämään aikaa yhdessä. Juhlapyhien myötä myös jätettä syntyy tavallista enemmän. Valtakunnallisten tilastojen mukaan kuitenkin kotitalouksien arjessa jätettä syntyy vuosi vuodelta vähemmän, mikä vaikuttaa myös jätelogistiikan järjestämiseen. Tämä herättää kysymyksen siitä, miten jätehuolto voidaan toteuttaa kestävästi ja edullisesti, erityisesti haja-asutusalueilla, kun jätevirrat pienenevät. Vaasan yliopiston julkaisema raportti tarjoaa tähän ratkaisuja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

